Polska Sahara – Pustynia Błędowska

Wszędzie tylko piasek i piasek i wcale nie trzeba jechać do Afryki. Mamy swoją Saharę, u nas, w Polsce. Niedowiarków po prostu zapraszam do Pustyni Błędowskiej. Taka pustynia w głębi kraju to rzadkość w Europie.

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej, pomiędzy Błędowem, Kluczami i Chechłem. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Średnia miąższość piasków to 40 m (maksymalnie do 70 m). Przez pustynię, z zachodu na wschód, przepływa rzeka Biała Przemsza.

Jak to się stało, że powstała pustynia w środku kontynentu? Legenda głosi, że w dawnych czasach w Olkuszu wydobywano srebro. Diabeł pozazdrościł ludziom bogactwa i postanowił zasypać kopalnie. Napełnił wielki wór piaskiem z dna Bałtyku i poleciał na południe. Niestety po drodze zahaczył workiem o wieże kościoła i cały piach rozsypał się tworząc Pustynie Błędowską.

Tak na prawdę do powstania Pustyni Błędowskiej przyczynił się człowiek. Intensywna działalność okolicznych mieszkańców – wyrąb lasów (związana z pobliskim górnictwem i hutnictwem) spowodował obniżenie poziomu wód gruntowych. Wytrzebienie roślin doprowadziło do odsłonięcia ukrytych dotąd piasków. Erozyjna działalność wiatrów sprzyjała „rozrostowi” pustyni.

 

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Wiatr, oprócz tego, że utrzymuje pustynie przy życiu, jest także wspaniałym architektem, który tworzy różnorakie wydmy i wały brzeżne. Warto dodać, że wydmy to miejsce występowania osobliwej roślinności. To temat na ciekawą lekcję regionalno-przyrodniczą. „Pustynny charakter” oraz odpowiednie warunki pogodowe , jeszcze na początkach XX wieku pozwalały podziwiać zjawiska fatamorgany. Doświadczone miraże, a także spotykane „pustynne burze” nie pozostawiały wątpliwości co do egzotycznego charakteru tego miejsca.

Przetrwanie Pustyni Błędowskiej ma ścisły związek z działalnością poligonu wojskowego, który skutecznie „przepędzał” wszelką roślinność próbującą się zakorzenić w piaskach. Poligon utworzono na przełomie XIX i XX wieku. To tutaj podczas II wojny światowej ćwiczyły niemieckie jednostki Afrika Korps. Wysoka aktywność militarna przyczyniła się do wypalenia wszelkiej roślinności i pozostawienia „gołych” pustyń.

Przez Pustynie Błędowską poprowadzone jest parę szlaków. Na tym obszarze można zorganizować wycieczkę pieszą, rowerową, a także konną. Piaszczysty teren przyciąga miłośników quadów oraz motokrosów, choć sprzęt motoryzacyjny płoszy zwierzynę, to paradoksalnie pomaga w utrzymaniu pustynnego charakteru.

Ciekawostką jest fakt, że na Pustyni Błędowskiej zrealizowano ekranizacje „Faraona” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Tak unikatowe tereny w naszym kraju po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Egzotyki pustyni żaden turysta, ani miłośnik przyrody nie zobaczy w żadnym innym zakątku Polski.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

4 thoughts on “Polska Sahara – Pustynia Błędowska

    Małgorzata

    (25 lipca 2013 - 12:16)

    Witam,
    Pustynia Błędowska leży na terenie w województwie Małopolskim. Okolice GÓRNEGO ŚLĄSKA.
    Bory Dolnośląskie leżą w zachodniej części województwa dolnośląskiego
    PONAD 300 KM W LINII PROSTEJ.

    podróżniczka

    (25 lipca 2013 - 15:49)

    Dziękujemy za słuszną uwagę oraz czytanie tekstu ze zrozumieniem.
    Informacje poprawiono i zaktualizowano. Pozdrawiamy.

    Janek

    (1 sierpnia 2013 - 14:11)

    No dobra, dobra, a nie wiecie jaka jest cena na quady na pustyni błędowskiej?

    Janusz Miskiewicz

    (14 czerwca 2017 - 14:06)

    Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *