Dom do góry nogami

Dom do góry nogami – Szymbark

Nie jeden z nas – zwłaszcza po suto zakrapianej imprezie miał wrażenie, że wszystko jest do góry nogami. Hehe –  w pewnym miejscu jest to najszczersza prawda i dosłownie chodzimy po suficie. Mowa o „domu do góry nogami”, który stanowi jeden z obiektów Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

W domu jest wszystko na opak. Zamiast wchodzić tradycyjnie drzwiami – przechodzimy przez okno szczytowe. Zamiast stąpać twardo po podłodze – chodzimy po suficie. Z góry, która powinna być dołem zwisają meble. Odpoczynek w fotelu jest raczej nie możliwy, ale z dumą możemy go „podtrzymać” nawet jednym paluszkiem 😉

Dom do góry nogami – Szymbark
Dom do góry nogami – Szymbark

Każdy kolejny krok jest testem dla naszego zmysłu równowagi. Błędnik po prostu waruje i nawet bez alkoholu czujemy się w nim pijani. Efekty specjalne potęgują pochylone lekko ściany. Z daleka dom wygląda jak przewrócona makieta. Zbudowano go w naturalnych kształtach i byłby całkiem normalny, gdyby nie to, że wszystko jest na głowie.

Pomysłodawcą takiego projektu jest Daniel Czapiewski, twórca CEPR. Jak sam mówi Dom do góry nogami jest symbolem świata pełnego sprzeczności i zagrożeń. Odwiedzający mają tu czas na refleksje nad mijającymi przemianami nie tylko politycznymi (komunizm), ale i osobistymi, z którymi zmagamy się na co dzień.

Wnętrze domu niczym wehikuł czasu przenosi nas do czasów PRL. A wszystko to za sprawą socjalistycznego wystroju. Znajdziemy tu toaletę z lat 70., pokój telewizyjny i kredens z kryształami. Usłyszane z telewizyjnego odbiornika słynne zdanie Edwarda Gierka: „Pomożecie? – Pomożemy!” przywołuje na myśl wszystkie zachodzące w późniejszym okresie przemiany.

Wnętrze, dom do góry nogami - Szymbark
Wnętrze, dom do góry nogami - Szymbark

Mimo zachowania naturalnych gabarytów, koszt budowy tego domu był kilkakrotnie większy niż budowa zwyczajnego domku z dachem do góry a piwnica u dołu. Na fundamentu zużyto ok. 200 metrów sześciennych betonu. Dodatkowo budowle wspiera wzmocniona metalowa konstrukcja, a sam czas wykonania był 4-krotnie dłuższy od tradycyjnego domu.

Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku jest dostępny także szereg innych obiektów. Szukając prawdziwego ducha Kaszub jest to obowiązkowy punkt dla turystów. Wśród unikalnych propozycji można wymienić:

  • Statuę Świętowida Kaszubskiego,
  • najdłuższą deskę świata,
  • stół noblisty,
  • muzeum ciesielstwa,
  • dom harcerza,
  • dwór Salino,
  • dom powstańca polskiego z Adampola,
  • dom Sybiraka,
  • dom trapera kaszubskiego z Kanady,
  • pomnik Gryfa Pomorskiego,
  • bunkier gryfa Pomorskiego,
  • chatę kaszubską,
  • kościółek św. Rafała.

Cennik:

Turyści indywidualni: 15 PLN
Grupy zorganizowane (min 25 osób): 12 PLN
Dzieci do lat 6: wstęp bezpłatny

Centrum  jest otwarte dla turystów przez okrągły rok.
W dni robocze w godzinach 9:00 – 19:00, a w niedzielę i święta w godzinach: 10:00 – 19:00.
W miesiącach: od 1 listopada do końca marca Centrum pracuje do godz. 17:00.

 Więcej informacji:
www.cepr.pl/

Edward Gierek


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

6 thoughts on “Dom do góry nogami – Szymbark

    Podróże

    (13 marca 2012 - 12:24)

    Świetny artykuł, taki z humorem 🙂 Bardzo mi się podobał. Pisz tak dalej, a często będę tutaj wracać.

    Jacek

    (23 czerwca 2012 - 12:55)

    Kilka lat temu odwiedziłem Szymbark, niewątpliwą atrakcja jest wspomniany we wpisie domek do góry nogami, wrażenie jest świetne błędnik wariuje, a jak się wychodzi z domku to można się zatoczyć.

    Andrzej

    (15 lipca 2012 - 20:41)

    O matko „Pomożecie” to słowa Gierka a nie Wałęsy człowiek wróć się do szkoły albo rodziców popytaj.

      Podroznik

      (17 lipca 2012 - 09:09)

      Masz 100% rację, jak sam akapit wskazuje miejsce to ma nas przenieść w lata 70 PRL. Autorka musiała z rozpędu pomyśleć o innych rzeczach oraz nie pamięta tych czasów i dlatego wkradł się błąd. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten błąd, już go poprawiliśmy. Dobrze, że są jeszcze osoby które czytają ze zrozumieniem i potrafią zwrócić uwagę na nieścisłości w artykule.

    Mariusz

    (24 czerwca 2017 - 13:34)

    byłem tam. Polecam każdemu zwiedzić tą atrakcje 🙂

    Łukasz

    (5 września 2019 - 12:32)

    Witam, trafiłem na Wasz artykuł przeszukując informację do kolejnej panoramy. Bardzo spodobał mi się tekst i pomyślałem, że warto było by go uzupełnić o jedną z naszych panoram. Panorama, którą mam na myśli

    http://www.studiogo.pl/panoramy/cepr/

    Jestem pewien, że będzie stanowiła ciekawe uzupełnienie.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *