Historia zamknięta w jednym miejscu – zwiedzamy Wawel

Wawel miejsce ważne dla każdego Polaka – miejsce gdzie przez wieki sprawowana była władza i tworzyły się kanony kulturowe Państwa Polskiego. Każdy Polak w swoim życiu przynajmniej raz odwiedził lub odwiedzi to miejsce. To właśnie tutaj Kazimierz Odnowiciel (XI w.) przeniósł stolicę z Gniezna do Krakowa. Dzisiaj natomiast jest to miejsce warte odwiedzenia i zobaczenia nieprzebranych zabytków.

Zwiedzanie Wawelu najlepiej rozpocząć od odwiedzenia samego wzgórza Wawelskiego, które onieśmiela bogactwem architektury Zamku Królewskiego czy katedry Wawelskiej. Wzgórze wznosi się na wysokość około 228 m n.p.m. Okalająca Zamek Wisła tworzy piękną scenerię. W przeszłości zaś rzeka pełniła dodatkową zaporę bezpieczeństwa przed najeźdźcami.

Na Zamku Królewskim dla turystów dostępne są: komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia, skarbiec koronny oraz wystawa Sztuka Wschodu. Będąc na katedrze można zobaczyć krypty i groby królewskie wspiąć się na sam szczyt wieży, na której znajduje się słynny XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. Nie można zapomnieć również o dziedzińcu Zamku Wawelskiego ze wspaniałymi renesansowymi krużgankami. Dalszą część zwiedzania Wawelu większość kończy na odwiedzeniu smoczej jamy, w której niezmiennie przebywa smok Wawelski i zionie ogniem na zwiedzających.

Zwiedzanie Wawelu warto odbyć z przewodnikiem, który opowie historie związane z wielkimi osobami związanymi z tym miejscem. Opowie również legendę o smoku, o jego pogromcy Kraku oraz o jego córce Wandzie, która nie chciała oddać ręki Niemcowi i rzuciła się do Wisły – jednak wydaje mi się że nie ma w Polsce dziecka ani osoby dorosłej, która jej już by nie znała. Nie mniej jednak warto poznać nowe szczegóły, o których szersze grono osób nie wie.

Jeżeli przybywają do was krewni za wielkiej wody warto skorzystać z anglojęzycznego przewodnika by nie musieć samemu być tłumaczem, a skupić się na zwiedzaniu. Wawel jest zabytkiem na skale światową – został wpisany do listy UNESCO więc nie powinny nas dziwić napotykane liczne wycieczki oprowadzane w innych językach: np. rosyjskim, szwedzkim, francuskim, hiszpańskim.


Post Author: info_pras

Zespół WebTurystyka informuje, że wszystkie artykuły tego użytkownika mają znamiona informacji handlowej. Dlatego mogą występować w nich treści mające zachęcić do odwiedzenia serwisów autora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *