Wybieramy rower do jazdy w górach

Jaki rower do jazdy w górach? Praktyczny poradnik

Kolarstwo górskie to jedna z najbardziej popularnych form jazdy na rowerze. Coraz bardziej zaawansowany sprzęt pozwala wjechać tam, gdzie do niedawna można było tylko wejść. Początki MTB (z angielskiego mountain biking) to koniec lat 70. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się wówczas moda na jazdę rowerem w trudnym terenie. Za prekursora tego sportu uznaje się Gary’ego Fishera, który rozpoczął produkcję rowerów MTB w 1979 roku. Na początku były one oparte na rowerach miejskich. Miały wzmocnioną ramę i nie posiadały żadnego wyposażenia dodatkowego. Od innych rowerów odróżniały je mniejsze koła o średnicy 26 cali i sporej szerokości opony z bieżnikiem.

Cechy roweru idealnego do górskich wycieczek

Rower górski ma budowę, która umożliwia jazdę w trudnym terenie. Jego najważniejszym elementem są koła. Ich średnica może mieć 26, 27,5 lub 29 cali. Ten pierwszy rozmiar występuje zwykle w najtańszych rowerach. Dwa pozostałe są stosowane w modelach ze średniej i wyższej półki.
Koła do roweru górskiego wyposażone są w opony z wyraźnym bieżnikiem. Ich szerokość wynosi zwykle 1,9-2,4 cala. W ostatnim czasie coraz więcej rowerów ma koła „plusowe”. Mają one opony o szerokości nawet 3 cali. Opony z wyraźnym bieżnikiem mają lepszą przyczepność od „gładkich” i pozwalają na bardziej skuteczne hamowanie.
Kolejną cechą roweru górskiego są przełożenia. Jeszcze dekadę temu producenci montowali niemal wyłącznie napędy z trzema tarczami. Zapewniały one szeroki zakres przełożeń, ale komplikowały nieco obsługę. Obecnie w rowerach MTB można spotkać zwykle dwie lub jedną tarczę z przodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu obsługa napędu jest prostsza, a zakres przełożeń wystarczający. W najnowszym Shimano XTR z jedną tarczą wynosi on 510 procent.
Rower do jazdy po górach ma także specjalnie zaprojektowaną ramę. Znosi ona więcej niż, na przykład, szosowa. Zazwyczaj wyposażona jest w amortyzowany widelec. Niektóre rowery – te do bardziej ostrej jazdy – mają dwa amortyzatory, z przodu i z tyłu. Bardzo ważnym elementem roweru MTB są hamulce. Zwykle montuje się w nim „tarczówki”, które zapewniają odpowiednie działanie nawet podczas deszczu.

Typy rowerów

Po górach można jeździć różnymi typami rowerów. Najbardziej oczywisty wybór to MTB. Jeśli poruszamy się po stosunkowo gładkiej drodze, możemy wybrać rower trekkingowy lub crossowy. Aby zobrazować różnice pomiędzy poszczególnymi typami rowerów, najlepiej opowiedzieć o nich na konkretnych przykładach:

  • Rower górski, czyli na przykład Ghost Kato 9.9 AL 2018 ma wszystko, co potrzebne, by zdobywać górskie szlaki. 29-calowe koła zapewniają komfort i stabilność na trudnych ścieżkach. Dzięki oponom Continental X-King o szerokości 2,2 cala przyczepności nigdy nie zabraknie. Ghost Kato 9.9 AL ma amortyzowany widelec Rock Shox 30 Silver z blokadą skoku w manetce. Napęd oferuje bardzo szeroki zakres przełożeń. 22 biegi oparto na grupie Shimano XT. Rower zatrzymuje się dzięki hamulcom hydraulicznym z tej samej grupy. To typ do górskiej turystyki po średnio trudnych szlakach.
Rower Ghost Kato 9.9 AL 2018
Rower Ghost Kato 9.9 AL 2018

 

 

  • Rower trekkingowy, taki jak Wagant 4 2018 to propozycja firmy Romet. Rama tego modelu zbudowana jest z hydroformowanego aluminium 6061. Dzięki temu jest lekka i sztywna. Przedni amortyzator – Suntour Nex P – ma niewielki skok, który sprawdzi się na stosunkowo równych trasach. O komfort dbają także wygodne siodło i amortyzowana sztyca. Napęd to mieszanka grup Shimano – Deore, Alivio i Altus. 27 biegów zapewnia bardzo szeroki zakres przełożeń. Atutem Waganta 4 2018 jest bogate wyposażenie dodatkowe. W jego skład wchodzą bagażnik, osłona łańcucha, błotniki oraz oświetlenie zasilane z dynama. Za zatrzymanie odpowiadają sprawdzone hamulce typu V-brake. Taki typ roweru najlepiej nadaje się na łatwe górskie trasy. Ładunek można przewozić w opcjonalnej sakwie, zamontowanej do bagażnika.
Rower Wagant 4 2018
Rower Wagant 4 2018
  • Rower crossowy, Kross Evado 4.0 2018 sprawdzi się podczas jazdy po asfalcie i szutrze, także w górach. Lekka aluminiowa rama jest jednocześnie bardzo wytrzymała. Linki i pancerze są poprowadzone wewnątrz, co zabezpiecza je przed błotem. Komfort zapewniają widelec amortyzowany Suntour o skoku 63 mm oraz amortyzowana sztyca i wygodne siodło. 24 biegi oferują szeroki zakres przełożeń. Mechaniczne hamulce tarczowe firmy Tektro zatrzymają rower nawet podczas najgorszej pogody. Opony o szerokości 1,6 cala zapewniają dobrą przyczepność. Jest to model odpowiedni do jazdy w górach, ale po równych nawierzchniach.
Rower Kross Evado 4.0 2018
Rower Kross Evado 4.0 2018

 

Akcesoria rowerowe, które warto mieć ze sobą

Wybierając się na górską wycieczkę należy pamiętać o niezbędnych akcesoriach. Najważniejszy jest zestaw, który umożliwi wymianę dętki. W jego skład wchodzą:

  • torebka na dętkę,
  • łyżki do opon
  • pompka.

Najlepiej wybrać model montowany pod siodełkiem. Można do niej spakować dętkę i mały przybornik. Swój „zestaw podstawowy” warto powiększyć o klucz wielofunkcyjny.

Zdjęcia rowerów: https://www.dadelo.pl/rowery-crossowe/


Post Author: WebTurysta

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *