Jeżyce – najatrakcyjniejsza dzielnica na pobyt w Poznaniu. Co warto zobaczyć?

Jeżyce są perełką Poznania. Klimatyczne knajpki, secesyjne kamienice i dzieła sztuki ulicznej dodają im niewątpliwego uroku i czynią z nich jedną z najciekawszych dzielnic stolicy Wielkopolski. Wybór Jeżyc na pobyt w Poznaniu jest zatem strzałem w dziesiątkę. Co warto zobaczyć w tej części miasta?

Jeżyce znalazły się w granicach Poznania dopiero w 1900 r. Choć przez lata wdarły się w nie elementy nowoczesności, to wydaje się, że udało im się zachować specyficzny koloryt dawnej wsi. Odkryj go, zagłębiając się, bez mapy i przewodnika w dłoni, w wąskie uliczki tej dzielnicy.

Jeżyce historyczne, czyli secesyjne kamienice

Secesyjne kamienice są wizytówką Jeżyc. Nie sposób przejść obojętnie obok ich bogato zdobionych fasad z roślinną ornamentacją. Najciekawsze powstały w początkach XX w., m.in. przy ul. Roosevelta. To właśnie tam akcję cyklu swoich powieści umieściła znana pisarka młodzieżowa, Małgorzata Musierowicz. Żaden miłośnik jej twórczości nie może przeoczyć podczas spaceru po Jeżycach kamienicy nr 5.

Jeżyce kulturalne, czyli Teatr Nowy i Kino Rialto

Uwagę czujnego turysty przykuwa także secesyjna kamienica przy ul. Dąbrowskiego 5. W 1923 r. zorganizowano w jej murach teatr, który z przerwami działa aż do dzisiaj. Na deskach poznańskiego Teatru Nowego są wystawiane nowoczesne, niebanalnie wyreżyserowane spektakle. Z kolei na amatorów sztuki filmowej czeka kino studyjne Rialto. Warto się w nim pojawić kilkanaście minut przed rozpoczęciem seansu, aby nasycić się klimatem kawiarnianego hallu z lat 30. XX w., a następnie wygodnie rozsiąść w wygodnych, czerwonych fotelach z pluszu.

Jeżyce odmienione, czyli murale

W 2010 r. Jeżyce zyskały nowe oblicze. Na ścianach w podwórkach kamienic przy ul. Staszica powstały murale nawiązujące do historii tych miejsc. Wśród dzieł sztuki ulicznej można zobaczyć m.in. dawny magiel, kawiarnię czy kolorowego dorożkarza. Podążanie szlakiem jeżyckiego street-artu jest świetną okazją, aby odkryć mniej znane zakamarki dzielnicy Poznania.

Jeżyce dla małych i dużych, czyli Stare ZOO

Na terenie Jeżyc już w XIX w. powstało ZOO, które jest dzisiaj jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Stało się ono domem dla przedstawicieli wielu gatunków dzikich i udomowionych zwierząt. Scenerię parku uzupełniają rzeźby, m.in. wilka, konia, lwa.

Jeżyce atrakcyjne, czyli dlaczego warto się tam zatrzymać?

Jeżyce pod względem atrakcyjności nie mają sobie równych w Poznaniu. Oddalone od zgiełku zatłoczonego Starego Miasta, zachowują spokój i autentyzm. Przyjazna i sympatyczna atmosfera tej części Poznania z pewnością udzieli się szukającym relaksu turystom. Poza ciekawymi zabytkami jest tam mnóstwo klimatycznych kawiarenek i restauracji. Popularnością cieszy się również street food, który ratuje niejednego głodnego turystę.

Jeżyce na weekend, czyli gdzie warto się zatrzymać?

Aby mieć te atrakcje w zasięgu ręki, najlepiej zatrzymać się w Hotelu Gaja na Jeżycach w Poznaniu. Znajduje się niedaleko najważniejszych punktów dzielnicy, Starego Zoo i Teatru Nowego. Jego urządzone ze smakiem wnętrza nawiązują do historycznego charakteru Jeżyc. Przytulne, gustownie zaaranżowane pokoje i apartamenty są przestronne i dobrze wyposażone. Wszystko po to, aby zapewnić jak największy komfort zarówno podróżującym w pojedynkę, jak i parom oraz rodzinom z dziećmi. Wieczór po całym dniu zwiedzania urozmaici gościom gra w kręgle lub bilard, a puste żołądki wypełnią pyszne dania z hotelowej restauracji.


Post Author: info_pras

Zespół WebTurystyka informuje, że wszystkie artykuły tego użytkownika mają znamiona informacji handlowej. Dlatego mogą występować w nich treści mające zachęcić do odwiedzenia serwisów autora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *