Kraina Tysiąca Jezior – Mazury

Ten piękny rejon Polski, choć nie wszyscy wiedza swoją nazwę ma nieco na opak w porównaniu do podziwianych obecnie krajobrazów. Jednakże fascynaci historii tych terenów nie powinni być zdziwieni. Nazwa Mazury powstała od połączenia przedrostka „maz” oznaczającego brudzić, smolić mazać, z przyrostkiem „ur”. Mazur to także mieszkaniec Mazowsza według starej polszczyzny.

Mazury (pojawiające się w historii również jako Mazury Północne, Mazowsze Pruskie, Mazury pruskie, po niem. Mausuren) znajdują się w północno-wschodniej Polsce. Swym terenem obejmują Pojezierze Mazurskie oraz Pojezierze Iławskie.

Mazury posiadają najbogatsza sieć wodną spośród wszystkich regionów Polski. Więc nic dziwnego, że potoczna nazwa Mazur to „Kraina Tysiąca Jezior”. Tak naprawdę jezior jest tu znacznie więcej, bo prawie 4 tysięcy. Największe z nich to Śniardwy (113,8 km 2) i Mamry (104,5 km2).Tak bardzo urozmaicona rzeźba terenu, z licznymi jeziorami, rzekami, pagórkami i porośnięta lasami jest efektem zlodowacenia sprzed 14-15 tys. lat temu.

Mazury
Mazury

Walory turystyczne w postaci dziewiczej przyrody, zapierających dech w piersi widokach oraz doskonale rozwiniętej infrastrukturze turystycznej sprawiają, że jest to miejsce lubiane przez wszystkich. Przede wszystkim każdy znajdzie tu cos dla siebie. Miłośnicy ciszy łaknący bliskości natury mogą zaszyć się w otaczającej przyrodzie, ponadto czas można spędzić również aktywnie i dynamicznie. Liczne jeziora są atrakcja dla żeglarzy, kajakarzy i pływaków. W okolicy można zwiedzić dużo gotyckich zamków i kościołów, wzniesionych przez władających niegdyś tymi ziemiami Krzyżaków. Wśród ważniejszych zabytków i ciekawych miejsc znajdują się:

  • Katedra św. Wojciecha w Ełku
  • Ełcka Kolej Wąskotorowa
  • Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku
  • Bazylika w Świętej Lipce
  • Muzea etnograficzne w Olsztynku i Węgorzewie
  • Zamki krzyżackie w: Barcianach, Giżycku, Kętrzynie, Nidzicy, Rynie, Węgorzewie, Działdowie oraz ruiny zamku krzyżackiego w Ełku
  • Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków
  • Pałace i dwory w Sztynorcie, Sorkwitach, Brzeźnicy, Kałkach,
  • Kanał Elbląski
  • Kanał Mazurski – zaprojektowany by utworzyć wodną trasę komunikacyjną i połączyć drogą wodną krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem.
  • Kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec”
  • Twierdza Boyen w Giżycku
  • Mosty w Stańczykach – dwa majestatyczne mosty, będące fragmentem linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami, nieopodal wsi Stańczyki o wymiarach 180 m długości i 31,5 m wysokości.
  • Rezerwat Żubrów – Wolisko, drugi pod względem liczebności tych zwierząt w Polsce.
  • Wioska żeglarska w Mikołajkach
  • Miasteczko westernowe Mrongoville

Oczywiście to tylko niektóre z nich. Planując wycieczkę na Mazury warto poświecić trochę czasu na zobaczenie czegoś ciekawego w tej okolicy. Mazury przyciągają turystów także licznie organizowanymi imprezami kulturalnymi i sportowymi. Szeroki repertuar trafia w gusta ludzi w każdym wieku.

Kraina tysiąca jezior
Kraina tysiąca jezior

Na dowód niesamowitości tego regionu przemawia fakt znalezienia się w gronie 14 najpiękniejszych regionów całego świata. Śmiało można mówić, że mazury to cud natury. Konkurs był prowadzony przez New 7 Wonders, a samo głosowanie trwało ponad dwa lata. Jest to wynik jak najbardziej rzetelny i sam mówiący za siebie. Powiem jeszcze raz: „Nas ze Mazury to cud natury”, więc przyjeżdżajcie i sami się przekonajcie.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Kraina Tysiąca Jezior – Mazury

    Mati

    (17 stycznia 2012 - 20:43)

    Zaglądam na waszego bloga już od kilku dobrych tygodni, teraz postanowiłem coś napisać od siebie. Mieszkam w Starych Jabłonkach i jezioro Szeląg Mały jest niepowtarzalne, przepiękne miejsca, wspaniałe na urlop, gdybym tu nie mieszkał to często bym wracał w to miejsce. Dodatkowo co roku organizowany jest w pobliskim hotelu turniej siatkówki plażowej. Zapraszam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *