Krupówki i ich popularność

Założę się, ze każdemu z Czytelników ta nazwa obiła się o uszy i wcale mnie to nie dziwi. W końcu jest to jedna z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych ulic Zakopanego. Położenie w samym centrum, deptak tętniący życiem kulturowym i handlowo – pamiątkowym przyciąga co roku tysiące turystów.

Jak to się stało, że jest to obowiązkowy punkt wycieczki w Zakopanym?

Ścieżka, wzdłuż której biegnie ulica cieszyła się popularnością już w XIX wieku. Przyciągała walorami naturalnymi oraz rozciągającą się stamtąd panorama na Giewont. Status ulicy uzyskała w 1870 toku, a swa wdzięczną nazwę zyskała od pobliskiej polany – Krupówki.

Krupówki
Krupówki

Pożar w środku Krupówek w 1899 roku zmotywował mieszkańców do działania. Już po roku odbudowano domostwa stawiając murowane kamienice. Ponadto parę lat wcześniej – w 1878 roku Walery Eliasz wybudował w tym miejscu pierwszy domek letniskowy, który dał początek prężnie rozwijającej się turystyce.

Obecnie Krupówki są kojarzone ze straganami z lokalnymi pamiątkami, jedzeniem i charakterystycznymi budowlami. Do zapadających w pamięci atrakcji na pewno należą: pamiątkowe zdjęcia z niedźwiedziem, prawdziwym Bacą, tworzenie przez artystów portretów, krajobrazów czy przejazdy dorożką.

Spacerując po deptaku warto poświęcić parę chwil na zwiedzenie :

  • Neoromański kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny – wnętrze stanowi mieszanka stylów neoromańskiego oraz stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Całkowicie w stylu zakopiańskim utrzymano kaplicę św. Jana Chrzciciela,
  • Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego – jedno z najstarszych polskich muzeów regionalnych. Ekspozycje stanowią liczne skały i minerały, okazy florystyczne charakterystyczne dla rejony Tatr, miejscowe stroje, przedmioty ozdobne oraz dzieła sztuki,
  • Dworzec tatrzański

Niepowtarzalny klimat Zakopanego przyciąga ludzi niezależnie od wieku oraz pory roku. Różnorodność rozrywek i przede wszystkim piękno natury sprawia, ze każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci czy to lata, czy to zimy planując dłuższy pobyt powinni pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegów. Apartamenty w Zakopanym oferują wysoki standard, a duża konkurencja w tej branży pozwala na wybór atrakcyjnie położonego noclegu.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Krupówki i ich popularność

    Renata

    (18 listopada 2014 - 20:15)

    Ulica piękna tylko za dużo tam fast foodowych tematów, po co to wszystko? To psuje klimat Zakopanego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *