krynica zdrój
Turystyka, Zabytki, Zakątki Polski

Krynica Zdrój: pijalnie wód mineralnych

0 111

Wybierając się do Krynicy Zdrój obowiązkowo należy wybrać się do jednej z tamtejszych pijalni, aby zakosztować w ofercie wód mineralnych.  Nie ich smak jest najważniejszy, a działanie lecznicze wpływające na nasz organizm. Pomagają w wielu dolegliwościach, czego dowiecie się czytając dalej ten artykuł.

W Krynicy jak wspomniałem znajdują się cztery pijalnie, które w swojej ofercie mają kilka różnych odmian wody mineralnej. Na samym początku postaram się przedstawić nazwy poszczególnych wód:

 • Zdrój Główny (Kryniczanka) – szczawa żelazisto-wapienna z dużą zawartością kwasu węglowego. Stosowana przy chorobach żołądka, anemiach, krzywicach.
 • Jan – słabo zmineralizowana szczawa wodoro-węglanowo-wapniowa. Bardzo silnie moczopędna. Stosowana przy leczeniu kamicy nerkowej, skazie moczanowej, miażdżycy i cukrzycy.
 • Józef – szczawa wodoro-węglanowo-wapniowa. Silnie moczopędna. Stosowana w chorobach nerek, dróg moczowych i niedokrwistości.
 • Słotwinka –szczawa wodoro-węglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista. Stosowana w przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego, dróg moczowych, nerwicach i stanach stresowych. Posiada przyjemny zapach i dobry smak.
 • Tadeusz – szczawa wodorowowęglanowo-wapniowo-żelazista. Stosowana przy nadkwasocie i niedowładzie żołądka, nieżytach jelit: cienkiego i grubego oraz niedokrwistości.
 • Zuber – silnie hiperosmotyczna szczawa. Stosowana w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśności, leczy wątrobę i drogi żółciowe, skutecznie obniża podwyższony poziom cukru we krwi (cukrzyca), działanie żółciotworne i żółciopędne. Unikalna i jedna z najcenniejszych tego typu w Europie. Łagodzi przykre objawy nadużycia alkoholu.
 • Mieczysław – szczawa wapniowo-sodowo-magnezowa. Stosowana przy chorobach przewodu pokarmowego, nerek, dróg moczowych i niedokrwistości.

Skoro znamy już nazwy i zalety każdej z wód, powinniśmy poznać miejsca gdzie można ich spróbować lub nabyć większą ilość. Podstawowym miejscem, w którym uzyskamy dostęp do źródeł wody są: pijalnia główna oraz pijalnie „Mieczysław”, „Jan” i „Słotwinka”. Poniżej garść informacji na ich temat.

Pijalnia Główna w Krynicy

Pijalnia główna zlokalizowana jest w samym centurum miasta, przy Bulwarach Dietla („|deptak”). Została uruchomiona w 1971 roku w stylu modernistycznym. W miejscu gdzie stoi główna pijalnia znajdowała się pijalnia zaprojektowana przez Feliksa Księżarskiego, która stała tam od 1869. W roku 1969 ją rozebrano i postawiono nową nad „Zdrojem Głównym”. Powierzchnia nowego obiektu wynosi 4.540 m2 (stara pijalnia miała 756m2). Na terenie pijalni oprócz ujęć wód mineralnych butiki (znajdziemy tam liczne pamiątki i wyśmienite miody sprowadzane z Kamiannej) oraz kameralna sala widowiskowa na której odbywają się przedstawienia, koncerty. We wnętrzu pijalni znajduje się również zimowy ogród z pięknymi egzotycznymi roślinami.

Wody mineralne dostępne w pijalni głównej to:

 • Zdrój Główny
 • Jan
 • Słotwinka
 • Tadeusz
 • Zuber

Godziny otwarcia: 6:30-18:00

Pijalnia Główna w Krynicy

Pijalnia Główna w Krynicy

Pijalnia „Mieczysław”

Pijalnia Mieczysław znajduje się w starym domu zdrojowym, zaraz na przeciwko pijalni głównej. Dom zdrojowy został wybudowany w 1889 roku wg projektu wg projektu Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego w stylu neorenesansowym. W obiekcie znajduje nadal się sanatorium z dużą liczbą miejsc. W budynku usytuowana jest najpiękniejsza na terenie Polski południowej sala balowa, gdzie często odbywają się wspaniałe bale i rauty. Znajdziemy również w nim nowoczesną bazę zabiegową, oferującą wszystkie możliwe zabiegi poprawiające samopoczucie kuracjuszy.

Woda mineralna dostępna w pijalni to: Mieczysław.

Godziny otwarcia: 6:30-18:00

Pijalnia Mieczysław

Pijalnia Mieczysław

Pijalnia „Jan”

Pijalnia Jan znajduje się w Parku Zdrojowym u podnóży Góry Parkowej tuż koło kolejki linowej na jej szczyt. Przez pewien okres czasu w tym miejscu znajdowały się dwa osobne pawilony na każdym z źródeł. Sytuacja ta uległa zmianie w 1933 roku, kiedy to zbudowano obecnie funkcjonującą pijalnie obsługującą już oba źródła wody mineralnej „Jan” oraz „Józef”. Pierwotnie nazwa ujęcia „Józef” nazywała się „Dudzika 1″ była to nazwa pochodząca od nazwiska właściciela zdroju. Źródło to zostało w 1880 roku zakupione przez Zarząd Zdrojowy. Po dokonaniu transakcji zmieniono nazwę na cześć dr Józefa Merunowicza, który bardzo dbał o rozwój Krynicy. Wody ze źródła „Józef” można napić się tylko w tej pijalni.

Wody mineralne dostępne w pijalni Jan:

 • Jan
 • Józef

Godziny otwarcia: 10:00-14:00, 14:30-18:00 (sezon letni), 10:00 – 13:00 (poza sezonem).

Pijalnia Jan

Pijalnia Jan

Pijalnia Słotwinka

Została  wybudowana w 1815 roku i początkowo stała w miejscu, gdzie znajduje się nowy budynek Pijalni Głównej.  Z powodu budowy nowego obiektu pijalnia Słotwinka została w drugiej połowie XIX przeniesiona do Parku Słotwińskiego

Woda mineralna dostępna w pijalni Słotwinka to:  „Słotwinka.

Godziny otwarcia: 10:00-13:00 (sezon letni), zamknięta poza sezonem.

Pijalnia Słotwinka

Pijalnia Słotwinka

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.3/10 (4 votes cast)
Krynica Zdrój: pijalnie wód mineralnych, 8.3 out of 10 based on 4 ratings
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • RSS

O autorze / 

podroznik

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

Zostaw nam swój komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany. Zaznacz tą opcję. *

Sonda

Gdzie spędzacie swoje wakacje

View Results

Loading ... Loading ...

Zobacz również:

Przeczytaj inne:
Stany w Polsce
Stany Zjednoczone Ameryki w Polsce

Marzyliście kiedyś o podróży do Stanów Ameryki Zjednoczonej bez zielonej karty – zupełnie na dziko. Dzisiaj Was zabiorę na taką...

Zamknij