Most Jana Stacha w Znamirowicach

Most Stacha – największy most zbudowany rękoma jednego człowieka

by / 0 Comments / 55 View / 20 lutego 2014

Most Stacha to budowla zbudowana dzięki uporowi i ciężkiej pracy jednego człowieka Jana Stacha. Dlaczego powstała? Jak to często bywa z potrzeby no i trochę przez innych ludzi. Gdy tworzono jezioro Rożnowskie kilka dróg musiało zostać oczywiście zalanych, a dzięki „życzliwości sąsiadów” Jan Stach stracił możliwość łatwego dostania się ze swojej roli do miasta.

Przez trzy lata Jan Stach własnoręcznie przygotowywał kamień, następnie zwoził go w pobliże potoku gdzie miał powstać most. Nie zważając na aurę pracował ciężko i wytrwale by swój cel osiągnąć. Tym to sposobem rolnik Jan Stach ze wsi Znamirowice zbudował własnymi rękoma  największy kamienny most.

Wymiary mostu to:

  • długość – 20 metrów,
  • szerokość – 7,5 metra,
  • wysokość – 13 metrów.

Rok budowy: 1968-71

Można spróbować to wszystko wyobrazić sobie patrząc na zdjęcia jednak, żeby przekonać się o wielkości czynu i pracy trzeba koniecznie udać się w to miejsce i samemu przy nim stanąć i pomyśleć: czy też byłbym zdolny coś takiego zbudować i osiągnąć.

Tablica informacyjna

Tablica informacyjna

Most Jana Stacha w Znamirowicach

Most Jana Stacha w Znamirowicach

Widok z wewnątrz

Widok z wewnątrz

Dojazd do mostu Stacha nie jest trudny, ale jednak  trzeba dobrze patrzyć by skręcić z głównej drogi na Znamirowice i tam wypatrywać skromnej tabliczki informacyjnej. Mam nadzieję, że każdemu uda się tam trafić, bo po prostu warto.


Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Historia kolei linowej na Kasprowym Wierchu

Pierwsi pasażerowie kolejki liniowo – kabinowej dotarli na Kasprowy Wierch już 26 lutego 1936 roku. Nieco ponad pół roku trwała...

Zamknij