Muzeum pszczelarstwa w Stróżach

Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach

Piękne chatki, Św. Ambroży, Baba Jaga, „egzotyczny dzikusek” kto by pomyślał, że to wszystko to ule. Przeróżne chatki pracowitych pszczółek można podziwiać w Stróżach koło Grybowa. Aż trudno uwierzyć, że niektóre rzeźby to starannie dobierana i ciągle powiększająca się kolekcja uli. W muzeum znajduje się ponad 100 uli: kłodowych, figuralnych, a także słomianych „kószek”. Wśród nich są nawet zabytki: „Król” oraz „Dzierżona”, a także dwa okazy pochodzące z Afryki.

Zabytkowy ul
Zabytkowy ul

Skansen powstał z inicjatywy Anny i Janusza Kasztelewiczów, właścicieli firmy pszczelarskiej „Sądecki Bartnik”. Jego patronem został Bogdan Szymusik, od którego pochodzi cześć ekspozycji muzealnej. Kompleks znajduje się Na terenie dawnego parku podworskiego Zarembów, gdzie można urządzić plenery malarskie i fotograficzne.

Właściciele „Sądeckiego Bartnika” wzbogacili kolekcję muzealną o dodatkowe zbiory, postarali się także, aby muzeum oferowało turystom inne atrakcje. Warto zaznaczyć, że całość można obejrzeć całkowicie za darmo, jednakże prawdziwych ciekawostek dowiemy się dopiero od przewodnika i warto skorzystać z jego pomocy. Dla grup zorganizowanych przygotowano atrakcyjna ofertę. Istnieje możliwość oglądnięcia interaktywnej wystawy „Sekrety ula”, skorzystania z warsztatów pszczelarskich, degustacji wyrobów pszczelarskich, przejażdżki konno.

[wpgmza id=”25″]

Muzeum w celu oddania czci pracowitym pszczółkom wystawiło im pomnik. Kilkunastometrowy pień bartny o nazwie „Karpacka Brać Milenijna” jest najwyższy w Polsce i wpisany do „Księgi Rekordów i Osobliwości”.
W Bartniku jest mnóstwo akcesoriów pszczelarskich: miodarka Hruśki, podkurzacze, rojołapki, prasy do utrzymywania węzy, klateczki do hodowli matek pszczelich i wiele innych. Aby poznać ich funkcjonalność wybierzmy się na zwiedzanie z przewodnikiem, który zdradzi nam tajniki pszczelarstwa i opowie ciekawe historie z nim związane.

Poza ulami, gospodarstwo przygotowało również inne atrakcje tj. chaty wystawowe, kuźnie, a w nich przedmioty domowego użytku, z których korzystały nasze babcie. Przyciągającym punktem dla dzieci jest plac zabaw – „Pszczela wioska” oraz oryginalny zwierzyniec, który przyciąga także dorosłych ze względu na zabawnie wykorzystane nazwy w zagrodach zwierząt.

Zwierzyniec w „Bartniku”
Zwierzyniec w „Bartniku”

Właściciele bartnika z myślą o prawdziwych pasjonatach są na etapie tworzenia biblioteki muzealnej zawierającej bogaty zbiór starych i unikatowych książek o tematyce pszczelarskiej. Będzie można z niego skorzystać w powstającej czytelni.

Na zmęczonych zwiedzaniem czeka restauracja „Bartna Chata”, a prawdziwi smakosze miodu mogą go zakupić w sklepiku, w którym fachowa obsługa pomoże dobrać odpowiedni przysmak.Coraz większą popularnością cieszy się „Biesiada u Bartnika”. Impreza jest organizowana co roku i połączona z prelekcjami oraz dyskusjami o tematyce pszczelarskiej. Odbywa się pokaz miodobrania, można skosztować wspaniałych potraw regionalnych, a całość uatrakcyjniają zespoły ludowe i występy kabaretowe. Wszystko to sprawia, że muzeum ma niepowtarzalny klimat skansenu.

Aktualizacja artykułu z dnia: 18 Września 2011

 


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach

    Antek

    (17 kwietnia 2012 - 12:53)

    Bardzo ciekawe muzeum. Bartnictwo w Polsce chyba umiera, ale dzięki takim ludziom możemy nadal cieszyć się wspaniałym miodzikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *