Największy ogród zoologiczny w Polsce – zoo w Gdańsku

by / 1 Comment / 776 View / 21 czerwca 2013

Lato w pełni warto więc wybrać się na wycieczkę podziwiać cuda natury tym razem nie tylko flory, ale też i fauny. Przedstawiamy Wam dzisiaj największe zoo w Polsce liczące 136 ha powierzchni mieszczące się w Gdańsku. Mieszkają tu zwierzęta wszystkich kontynentów, a niektóre z gatunków nie spotkamy na wolności, tylko w takim miejscu jak zoo, gdzie dzięki specjalnej opiece udaje się im przetrwać.

Wśród zwierząt, które możemy spotkać właśnie w gdańskim ogrodzie zoologicznym należą: antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie.

Pomysł na powstanie zoo w Gdańsku na terenie Oliwy narodził się już w latach 40 XX wieku. Inicjatywę zaakceptowano dopiero w 1953 roku. A rok później, majem 1954 r, nastąpiło uroczyste otwarcie. Pierwszymi „mieszkańcami” gdańskiego zoo były zwierzęta ofiarowane przez lokalną ludność, czyli: króliki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty, a także małpki i papugi – dary marynarzy. Ogrodowi zoologicznemu bardzo szybko przybywało nowych domowników. Jeszcze w tym samym roku zamieszkał w nim żubr o imieniu Puszczan, para wilków – Misio i Łątka, których potomstwo zasiliło kolekcję wielu krajów.

Na przełomie lat 50 i 60 rozbudowano zoo. Najistotniejsze było „wprowadzanie i zadomowienie” nowych okazów, a tym samym stworzenie im jak najdogodniejszych warunków do życia oraz rozmnażania. Dzięki zaangażowaniu pracowników w latach 80 gdański ogród zoologiczny liczył już ponad 800 mieszkańców 176 różnych gatunków. Od roku 1991 kolekcja zoo systematycznie powiększa się o cenne, objęte ochroną, gatunki zwierząt: hipopotamy karłowate, orangutany, wilki grzywiaste, oryksy, osły somalijskie, anoa, lutungi jawajskie, mandryle, gerezy czy pingwiny tońce.

W trakcie działalności zoo zadbano także o zwiększenie komfortu i atrakcyjności zwiedzania: wyznaczenie ciekawej ścieżki spacerowej, uruchomienie ptaszarni i gadziarni, otwarto pawilony małpiarni z całoroczną ekspozycją zwierząt, pawilony żyraf, a także 2 hektarowy wybieg dla lwów.

Pingwiny, zoo w Gdańsku Oliwa

Pingwiny, zoo w Gdańsku Oliwa

Z myślą o najmłodszych otwarto „małe zoo”, gdzie zwiedzający mogą karmić i głaskać zwierzęta. Wspólna zabawa dzieci z mieszkańcami „małego zoo” daje wiele radości. Rozbrykane zwierzątka: lama Dzidek, owieczki Zuza i Cukinia, świnka wietnamska Hiacynta szybko zdobywają sympatię nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.  Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceów otwarto salę multimedialną

Gdańskie zoo jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Oprócz przebywania ze zwierzętami całego świata, można mile spędzić czas na przejażdżce konnej, w parku linowym lub jeżdżąc w ciuchci retro. Teren ogrodu zoologicznego zachwyca swym pejzażem. Jest to niezwykle interesujące miejsce o czym najlepiej świadczy ogromna ilość odwiedzających. W ubiegłym roku gdańskie zoo odwiedziło prawie 400 tys turystów.

Mapa Zoo w Gdańsku

Mapa Zoo w Gdańsku


One Comment

  1. Pomimo iż mieszkam na zupełnie innym końcu Polski zdecydowałem się w końcu na dłuuugą wycieczkę do Gdańska własnie między innymi w celu odwiedzenia tego ogrodu, Oczywiście wziąłem ze sobą dzieci, które były zachwycone taką wycieczką. Naprawdę warto było tyle jechać, polecam każdemu miłośnikowi zwierząt, ale nie tylko:)

Your Commment

Email (will not be published)