paź
31
2011

Najwyższa latarnia morska – latarnia w Świnoujściu

Najwyższa latarnia w Polsce i zarazem najwyższa na Bałtyku rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Jest ona nieoceniona pomocą dla ludzi morza. Dzięki wysyłanym sygnałom świetlnym oraz dźwiękowym (nadawane podczas mgły) niejednego marynarza i kupca doprowadziła bezpiecznie do brzegu. Latarnia emituje dwa rodzaje światła: białe oraz czerwone, które służy do nadawania informacji za pomocą alfabetu Morse’a. Źródłem światła jest aparat Fresnela I klasy. Od 1958 roku pełni również role radiolatarni, czyli wysyła sygnały radiowe umożliwiając komunikacje z obiektami znajdującymi się w morzu.

Wieża ma różne kształty – parter ma formę kwadratu, który przyjmuje postać ośmiokąta, by u szczytu przejść w okrągłą budowlę. Tak zmienne kształty sa wynikiem rozbudowy, na skutek pękania i odpadania cegły. Całość uzupełniają malutkie okienka. Na samym szczycie latarni znajduje się galeria obejmująca podstawę, aby tam dotrzeć trzeba wspiąć się po dokładnie 308 – u schodkach.

Latarnia w Świnoujściu

Latarnia w Świnoujściu

Budowę latarni rozpoczęto w 1854 roku i po niespełna trzech latach oddano ja do użytku. II wojna światowa pozostawiła po sobie ślady zniszczeń, które usunięto w 1959 roku. Nie tylko działalność człowieka miała negatywny wpływ na budowlę, środowisko również miało w tym udział. Chemikalia, pochodzące ze statków z pobliskiego portu, przenikając do atmosfery silnie uszkadzały cegły latarni. Z tego powodu w latach 90-tych przeprowadzono kapitalny remont, który zakończono w 2000 roku. Od tego czasu jest ona udostępniona do zwiedzania.

Kiedyś w latarni mieszkali tylko latarnicy wraz ze swoimi rodzinami. Pilnowali oni, aby ognisko w latarni było cały czas. Obecnie jest to interesująca atrakcja turystyczna. Dodatkowym wabikiem jest utworzone w tym miejscu Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. W budynku przyległym do wieży latarni można podziwiać m.in. lampy nawigacyjne, elementy wyposażenia statków, urządzenia używane do nawigacji i ratownictwa morskiego. Wzrok przykuwa strój nurka ważący 70 kg czy tez żarówka o mocy 4200 W.

Niska cena biletów, aż krzyczy żeby tam wejść i pozwiedzać „morski świat”.

Ceny biletów: normalny – 3 zł, ulgowy – 1 zł, zbiorowy – 2 zł.

Latarnia w Świnoujściu [Noc]

Latarnia w Świnoujściu [Noc

W kwietniu 2010 roku samej latarni dodano uroku. Późnym wieczorem odbył się „spektakl” świateł na wieży latarnianej. Podświetlenie przybierało całą gamę kolorów: żółty, niebieski, pomarańczowy, czerwony, zielony i tak na przemian. Był to niezwykle imponujący pokaz i miejmy nadzieje, że niebawem się powtórzy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
Najwyższa latarnia morska – latarnia w Świnoujściu, 9.8 out of 10 based on 4 ratings
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • RSS


Autor o sobie:

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Napisz komentarz

   pzu mysłowice

   400 Mysłowice, śląskie. Poznaj szczegółowe dane PZU.

   abcentrum.pl

Login

Polecamy

Sonda

Gdzie spędzacie swoje wakacje

View Results

Loading ... Loading ...