Park dinozaurów w Bałtowie - mapa (źródło: juraparkbaltow.pl)

Park dinozaurów w Bałtowie

by / 2 komentarze / 48 View / 12 listopada 2011

Dzisiaj przedstawiamy coś dla miłośników i tych ogromnych i mniejszych dinozaurów. Jest to wspaniale miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Imponujące eksponaty o rzeczywistych wymiarach przyciągają tłumy turystów. Cały kompleks jest bardzo dobrze wyposażony i tak zbudowany, by w każdej chwili można było odpocząć, pobawić się z dzieckiem, po to by później spokojnym spacerkiem powrócić do zwiedzania.

Stegozaur

Stegozaur

Skąd wziął się pomysł odtworzenia świata dinozaurów właśnie w tym miejscu?

Otóż w rejonie Gór Świętokrzyskich w skałach jurajskich odnajdowano ślady wielkich gadów. Podejrzewano, ze w tym rejonie musiały żyć dinozaury. Za tym tropem poszedł dr Gerard Gierliński – pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego. Dzięki badaniom wyjaśnił miejscową legendę. Otóż mieszkańcy Bałtowa wielkie ślady pozostawione na skale przypisali diabłu i nawet nazwali „Czarcią Stopką”. Według podania diabeł niósł wielki głaz, a wszystko po to by zburzyć kościół. Okazało się to dla niego zbyt wielkim wysiłkiem i upuścił kamień, na którym pozostały ślady diabelskich pazurów.

Jak się okazało w świetle nauki tak naprawdę odcisk zostawił groźny allozaur. Kolejne odkrycia wzbudzały coraz większe zainteresowanie zarówno mediów jak i lokalnych mieszkańców, aż w końcu postanowiono podzielić się zjawiskami z wszystkimi, tak powstał pomysł zbudowania Jura Parku w Bałtowie.

Tyranozaur

Tyranozaur (fot: Alina Zienowicz źr: wikipedia)

Rekonstrukcja dinozaurów w naturalnej wielkości okazała się strzałem w dziesiątkę. Park znajduje się na terenie, gdzie naukowcy odkryli autentyczne ślady dinusiów. Figury przedstawiają „nasze” dinozaury mieszkające na ziemi świętokrzyskiej, jak i ich kuzynów z całego świata. Kolejne odcinki parku są podzielone na epoki geologiczne. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy nie tylko o życiu dinozaurów, ich zwyczajach, ale także dzieje powstania ziemi, jak zmieniała się jej budowa. Muzeum na terenie parku pozwoli zgłębić wiedzę z zakresu skamieniałości z okresu jurajskiego.

Bałtowski Park Jurajski jest otwarty od 7 sierpnia 2004 roku. Od tego czasu kompleks jest stale rozbudowywany. Dzięki pomysłowości i energii organizatorów, przyciąga rzesze turystów z całej Polski. Na terenie parku znajduje się także oceanarium, do którego niestety trzeba zakupić oddzielne bilety. Niemniej jednak cenę zdecydowanie rekompensują prehistoryczne gatunki podwodnej głębi.

Po zawarciu przyjaźni z dinozaurami warto spędzić czas na innych uciechach. Na Tereni parku jest plac zabaw dla dzieci, restauracja, sklepy z pamiątkami. A tuż za płotem jura parku można wybrać się na kolejkę rollercoaster, do parku rozrywki lub na spływ tratwami.


2 Comment

  1. Byłam widziałam. Dla mnie rewelacje, dla dzieciaków też. Można pozwiedzać, dowidzieć się ciekawych rzeczy, a przy tym jest to raj dla maluchów. Mogą biegać, skakać i nie trzeba co chwile upominać o cisze jak to jest zwykle w muzeach i takich sztywnych miejscach. Szczerze polecam.

  2. Strasznie „sztywny” masz umysł…

Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skręcenia, zwichnięcia, złamania – jak pomóc

Nie trudno o wymienione urazy. Szczególnie w górach, gdzie teren jest nierówny i łatwo stracić równowagę. Co zrobić, gdy po...

Zamknij