Pielgrzymi idący do sanktuarium

Pielgrzymka – podróż z wiarą

by / 0 Comments / 1 View / 9 sierpnia 2013

Wakacje to czas związany z wypoczynkiem, podróżami, poznawaniem nowych miejsc, ale i także pielgrzymowaniem. Pielgrzymki to wspaniała podróż do miejsc świętych połączona z modlitwą, kontemplacją i refleksją nad własnym życiem. Jest to znakomita forma oderwania się od codziennego zgiełku i gonitwy. Trud i wysiłek włożony w pielgrzymkę jest wynagrodzony pogłębieniem wiary, odnalezieniem swojego miejsca w wszechświecie, zawiązaniem nowych znajomości oraz wielką radością przezwyciężenia własnych słabości fizycznych.

Pątnicy decydują się na wędrówkę z różnych powodów. Motywem do podjęcia podróży może być zadośćuczynienie za popełnione występki, okazanie wdzięczności za dotychczasowe życie lub „zaniesienie” swoich intencji i prośba o ich spełnienie.

Pielgrzymujący ludzie po bezdrożach

Pielgrzymujący ludzie po bezdrożach

Pielgrzymki mogą być zbiorowe lub indywidualne. Pielgrzymki zbiorowe są organizowane przez instytucje religijne. Coraz częściej można się również spotkać z ofertami takich pielgrzymek w biurach podróży. Indywidualni pątnicy mogą również przyłączyć się do większych grup pielgrzymów. Pielgrzymki różnią się także ze względu na sposób podróżowania mogą być: piesze, rowerowe, samochodowe.

Pielgrzymi idący do sanktuarium

Pielgrzymi idący do sanktuarium

Ktoś może zadać pytanie „Dlaczego ludzie decydują się na pielgrzymkę?” Powodów jest tak wiele, że trudno wszystkie wymienić. Każda pielgrzymka to takie „rekolekcje w drodze”. Poznanie wielu ludzi, pogłębienie wiary, pokonanie własnych słabości. Prostota, trud pielgrzymowania, skromne warunki (spanie na sianku lub pod chmurką), a także doświadczenie ludzkiej gościnności pozwalają na odnalezienie sensu życia. Atmosfera towarzysząca każdej pielgrzymce czy to indywidualnej czy zbiorowej jest niesamowita. Najpiękniejsze jest to, że wiek nie gra tu roli. Można spotkać rodziców z malutkimi dziećmi, nastolatków, dorosłych, a także osoby starsze. Każdy z nich ma swoją intencje i każdy podejmuje krzyż wędrówki, który jednoczy wszystkich razem. I to jest piękne. Aby to zrozumieć to po prostu trzeba przeżyć.


Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
zegar słoneczny
Poznań miastem zegarów słonecznych

Choć go nie widzimy, nie słyszymy, nie możemy dotknąć, ale z całą pewnością odczuwamy jego „ulotność” oraz upływ. Odnosimy do...

Zamknij