Podróż samochodem z dzieckiem

by / 0 Comments / 0 View / 27 czerwca 2017

Wakacje sprzyjają podróżowaniu. Jeśli mamy małe dzieci nie rezygnujmy z nich, wręcz przeciwnie – wspólnie spędzony czas w momencie urlopu zaowocuje wspaniałymi wspomnieniami. Jak do każdej wyprawy warto przygotować się wcześniej i uwzględnić parę istotnych spraw.

Pakowanie

Nie zostawiajmy tego na ostatnia chwilę tuż przed wyjazdem. Najlepiej przygotować sobie listę rzeczy parę dni przed wyjazdem i sukcesywnie dopisywać do niej to co jest naprawdę niezbędne. Przy małych dzieciach okaże się, że najpilniejsze rzeczy – typu ulubiony miś, autko, butelki czy smoczki możemy spakować dosłownie w ostatniej chwili tuż przed wyjściem. Dzięki liście na pewno o wszystkim będziesz pamiętać. Ubranie dzieci i zabranie ostatnich drobiazgów trochę potrwa. Dlatego większe bagaże, które możesz przygotować wcześniej np. łóżeczko turystyczne, rowery, walizki zapakuj wcześniej do auta.

Przewożenie dziecka w samochodzie

Priorytetem w podróżowaniu samochodem z dzieckiem jest fotelik samochodowy. Po pierwsze zwiększa on znacząco bezpieczeństwo jazdy, po drugie wymagają tego przepisy ruchu drogowego.
Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Montuje się go zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej przewozić dzieci na tylnym siedzeniu. Gdy wybieracie się w podróż w większym składzie niż zazwyczaj to macie wypracowany w codzienności warto wcześniej rozplanować rozmieszczenie osób w aucie. Dzieci lubią podróżować w towarzystwie dorosłych. Jeśli jest to małe niemowlę najlepiej, aby obok było jedno z rodziców. Starsze dzieci mogą podróżować obok babci, dziadzia czy też innych członków rodziny lub znajomych. Będzie to dla nich dodatkowa atrakcja.

Przerwy w podróży

Pamiętaj aby długość jazdy dostosować do wieku dzieci. Jeśli dziecko zaczyna marudzić, jest głodne lub wymaga przewinięcia zrób przystanek. Przy długich trasach warto robić postoje co parę godzin.
Latem można zatrzymać się w lesie lub miejscu na uboczu. Pomocny może się okazać kocyk lub mata – niemowlaki mogą na niej swobodnie poleżeć, a większe dzieci będą mogły spokojnie zjeść posiłek na świeżym powietrzu, pobiegać i rozładować nadmiar energii.  Zimą lepiej zatrzymywać się w restauracjach, stacjach benzynowych czy parkingach samochodowych. Coraz częściej można w nich spotkać kącik zabaw czy miejsce do przewinięcia dziecka.

Kiedy jechać

Krótkie trasy do 3 h wpasuj w rytm dnia swoich dzieci. Najlepiej tak zaplanować trasę, aby w jej trakcie wypadała drzemka.
Jeśli podróż ma od 4 do 10 godzin można wybrać dwie opcje. Pierwsza z nich to podróż bladym świtem o 3 – 4 rano. Po chwilowym wybudzeniu, dziecko szybko uśnie w aucie. Drugi sposób to rozpoczęcie podróży na noc – dziecko wtedy prześpi dużo godzin. W tym przypadku kierowca powinien zadbać o wcześniejszy wypoczynek i sen zarówno przed podróżą jak i po jej zakończeniu.

Zabawa i przekąski w samochodzie

Zmieniający się krajobraz za oknem samochodu sprzyja uatrakcyjnieniu podróży. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Po drodze można wypatrywać zwierzęta, machać do mijanych samochodów, liczyć mosty.  Gdy maluch znudzi się tą formą rozrywki można wspólnie śpiewać lub słuchać muzyki, która lubi. W bardzo długich trasach na pewno przydadzą się ulubione zabawki dziecka. Jeśli maluch jest już rozdrażniony, a nie chcemy jeszcze robić przystanku warto mieć pod ręką drobne przekąski, które go na chwile zajmą. Mogą to być chrupki, owoce, wafle ryżowe. Obowiązkowo również coś do picia – woda, sok lub herbatka.

Inne formy podróżowania z dzieckiem

Wybierając się w podróż nie ograniczajmy się tylko do samochodu. Inne środki lokomocji mogą być równie ciekawe.
Podróż samolotem – w krótkim okresie czasu pozwoli przebyć dużą odległość, niesamowite widoki z „góry”

Podróż koleją – dodatkową atrakcją jest „stukot” kół, bardzo wygodna i zapewnia pełną swobodę ruchu pasażerów
Podróż statkiem – przestrzeń, relaks i swoboda ruchu, piękne widoki

Ciekawe miejsca do zwiedzenia z dzieckiem

To gdzie pojedziemy zależy od naszych upodobań i możliwości finsnowo-czasowych. Pamietajmy, że najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i dobra zabawa. Do tego wystarczy dobry humor i może to być wyjazd nawet do pobliskiego lasu, nad jezioro czy skansenu, który wiedzieliśmy już parę razy. Poniżej kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę:
Energylandia Zator – największy w Polsce rodzinny park rozrywki
Świat Labiryntów Bliziny – labirynty wymagające ruchu oraz labirynty i łamigłówki wymagające logicznego myślenia
Magiczne Ogrody Janowiec – ogród z postaciami z bajek i  baśni
Centrum Nauki Kopernik – wystawy stałe oraz czasowe dla różnych grup wiekowych


Your Commment

Email (will not be published)