zegar słoneczny

Poznań miastem zegarów słonecznych

by / 1 Comment / 83 View / 5 sierpnia 2013

Choć go nie widzimy, nie słyszymy, nie możemy dotknąć, ale z całą pewnością odczuwamy jego „ulotność” oraz upływ. Odnosimy do niego cały przebieg dnia, organizujemy sobie według niego plany, szeregujemy cały łańcuch wydarzeń naszego życia na „wcześniej, teraz, później”. Jak brzmi słowo klucz? … CZAS

W celu odmierzenia czasu, już w starożytności korzystano z zegarów słonecznych. Dzięki prostej obserwacji zależności między pozycją słońca, a długością rzucanego cienia przez przedmioty, skonstruowano pierwsze zegary słoneczne z wskaźnikiem oraz tarczą z podziałką godzinową. Wiele z nich stanowi dzisiaj prawdziwe dzieła sztuki, gdzie możemy podziwiać kunszt i pomysłowość twórców.

 

W Polsce na miano miasta zegarów słonecznych z pewnością zasługuje Poznań, które może się poszczycić jedynym na świecie Ogrodem Czasu, w którym znajduje się 5 zegarów słonecznych. W sumie w Poznaniu możemy podziwiać aż 17 różnych zegarów słonecznych (pod względem ilości zegarów ustępuje miejsca Warszawie, Krakowie i Wrocławiu).

 

Ogród Czasu powstał w Poznaniu z okazji 750 – lecia miasta, jako symbol przemijania, a także dowód na nieodłączny udział słońca w naszym codziennym życiu. Na Ogród Czasu położony obok Jeziora Maltańskiego składa się 5 zegarów o różnej konstrukcji:

 1. zegar poziomy, klasyczny – największy z wszystkich zegarów o średnicy 6,5 m, pokazuje godziny za pomocą gnomonu. W oryginalny sposób „wybija” godzinę 12 w południe – promienie światła słonecznego przenikają szczelinę w gnomonie,
 1. zegar analematyczny – rolę wskazówki pełnią obserwatorzy
 2. zegar wielokrotny – wskazuje aktualny czas w kilku stolicach europejskich jednocześnie
zegar wielokrotny, Ogród Czasu Poznań

zegar wielokrotny, Ogród Czasu Poznań

 1. zegar pierścieniowy – pokazujący czas z dokładnością do 15 minut
 2. zegar prasłowiański – przynoszący szczęście wszystkim tym, którzy dotkną słoneczka znajdującego się na tarczy zegara
zegar prasłowiański, Ogród Czasu Poznań

zegar prasłowiański, Ogród Czasu Poznań

Pomysłodawcą Ogrodu Czasu był Konrad Tuszewski. Cały projekt wykonali młodzi plastycy z Poznania: Dorota i Andrzej Gosienieccy. Ogród Czasu przyciąga poznaniaków oraz rzesze turystów swoja oryginalnością, a także malowniczym usytuowaniem nad brzegami Jeziora Maltańskiego.

 

Pozostałe 12 z 17 zegarów słonecznych można podziwiać zwiedzając Poznań, oto ich lokalizacja:

 1. Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza
 2. Kamienica przy Dąbrowskiego
 3. Kamienica przy Mazowieckiej
 4. Kamienica w Rynku
 5. Kościół św. Kazimierza
 6. Palmiarnia
 7. Ratusz Staromiejski
 8. Szkoła Podstawowa im. Berwińskiego
 9. Willa przy Limanowskiego
 10. Dom prywatny
 11. Dom prywatny
 12. Dom prywatny

One Comment

 1. Jest to wspaniałe miejscxe na odkrycie potęgi czasu i jego ulotności. Właśnie w Poznaniu (w miejscach gdzie znajdują się zegary) poczujemy się jak w przeszłości, gdzie czas mierzyły zegary słoneczne. To fenomenalne miejsce, warto odwiedzić.

Your Commment

Email (will not be published)