zegar słoneczny

Poznań miastem zegarów słonecznych

Choć go nie widzimy, nie słyszymy, nie możemy dotknąć, ale z całą pewnością odczuwamy jego „ulotność” oraz upływ. Odnosimy do niego cały przebieg dnia, organizujemy sobie według niego plany, szeregujemy cały łańcuch wydarzeń naszego życia na „wcześniej, teraz, później”. Jak brzmi słowo klucz? … CZAS

W celu odmierzenia czasu, już w starożytności korzystano z zegarów słonecznych. Dzięki prostej obserwacji zależności między pozycją słońca, a długością rzucanego cienia przez przedmioty, skonstruowano pierwsze zegary słoneczne z wskaźnikiem oraz tarczą z podziałką godzinową. Wiele z nich stanowi dzisiaj prawdziwe dzieła sztuki, gdzie możemy podziwiać kunszt i pomysłowość twórców.

 

W Polsce na miano miasta zegarów słonecznych z pewnością zasługuje Poznań, które może się poszczycić jedynym na świecie Ogrodem Czasu, w którym znajduje się 5 zegarów słonecznych. W sumie w Poznaniu możemy podziwiać aż 17 różnych zegarów słonecznych (pod względem ilości zegarów ustępuje miejsca Warszawie, Krakowie i Wrocławiu).

 

Ogród Czasu powstał w Poznaniu z okazji 750 – lecia miasta, jako symbol przemijania, a także dowód na nieodłączny udział słońca w naszym codziennym życiu. Na Ogród Czasu położony obok Jeziora Maltańskiego składa się 5 zegarów o różnej konstrukcji:

  1. zegar poziomy, klasyczny – największy z wszystkich zegarów o średnicy 6,5 m, pokazuje godziny za pomocą gnomonu. W oryginalny sposób „wybija” godzinę 12 w południe – promienie światła słonecznego przenikają szczelinę w gnomonie,
  1. zegar analematyczny – rolę wskazówki pełnią obserwatorzy
  2. zegar wielokrotny – wskazuje aktualny czas w kilku stolicach europejskich jednocześnie
zegar wielokrotny, Ogród Czasu Poznań
zegar wielokrotny, Ogród Czasu Poznań
  1. zegar pierścieniowy – pokazujący czas z dokładnością do 15 minut
  2. zegar prasłowiański – przynoszący szczęście wszystkim tym, którzy dotkną słoneczka znajdującego się na tarczy zegara
zegar prasłowiański, Ogród Czasu Poznań
zegar prasłowiański, Ogród Czasu Poznań

Pomysłodawcą Ogrodu Czasu był Konrad Tuszewski. Cały projekt wykonali młodzi plastycy z Poznania: Dorota i Andrzej Gosienieccy. Ogród Czasu przyciąga poznaniaków oraz rzesze turystów swoja oryginalnością, a także malowniczym usytuowaniem nad brzegami Jeziora Maltańskiego.

 

Pozostałe 12 z 17 zegarów słonecznych można podziwiać zwiedzając Poznań, oto ich lokalizacja:

  1. Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza
  2. Kamienica przy Dąbrowskiego
  3. Kamienica przy Mazowieckiej
  4. Kamienica w Rynku
  5. Kościół św. Kazimierza
  6. Palmiarnia
  7. Ratusz Staromiejski
  8. Szkoła Podstawowa im. Berwińskiego
  9. Willa przy Limanowskiego
  10. Dom prywatny
  11. Dom prywatny
  12. Dom prywatny

Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Poznań miastem zegarów słonecznych

    Winstoc

    (5 sierpnia 2013 - 09:42)

    Jest to wspaniałe miejscxe na odkrycie potęgi czasu i jego ulotności. Właśnie w Poznaniu (w miejscach gdzie znajdują się zegary) poczujemy się jak w przeszłości, gdzie czas mierzyły zegary słoneczne. To fenomenalne miejsce, warto odwiedzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *