Prządki

Rezerwat skalny – Prządki

Choć trudno uwierzyć na Podkarpaciu skrawek ziemi pokrywają ostańce skalne, niektóre z nich mają wręcz imponujące rozmiary i sięgają 20 m wzwyż. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m.

Z nazwą rezerwatu Prządki jest związana legenda. Podziwiane dziś skały to według podania zaklęte dziewczęta. Zostały ukarane za brak poszanowania dni świątecznych. Dworskie panny przędły len nawet w święta i za to zostały zamienione w kamień. Inna legenda opowiada o prządkach, które zostały napadnięte w lesie przez zbójców. Czarownik chcąc je uratować przed złem przemienił je w kamienie. Mimo różnych wersji ludowych podań przesłanie jest podobne, a nazwa jest ściśle związana z dziewczętami trudniącymi się przędzeniem.

Rezerwat jest wytworem przyrody. Na skutek erozji eolicznej powstały oryginalne formy. Materiał jaki posłużył naturze do ostańców to gruboziarnisty piaskowiec. Nazwy grup skalnych nawiązują do kobiecych kształtów. I tak można podziwiać: „Prządkę – Matka”, „Prządkę – Baba”, „Herszt”. Ostatnia nosi imię legendarnego zbója „Madeja”. Ze wzgórza prządek można podziwiać piękna panoramę na pobliska Sucha Górę i Górę Królewską, a także na Kotlinę Krośnieńską.

Rezerwat istnieje od 1957 roku, znajduje się na terenie miejscowości Korczyna i Czarnorzeki w woj. podkarpackim (odległość od Rzeszowa – 43 km, od Krosna – 12 km) Powierzchnia jaka zajmują prządki wynosi 13,62 ha.

Rezerwat skalny – Prządki [Zima]
Rezerwat skalny – Prządki, zima
Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych:

 • Prządki – Strzelnica,
 • Odcinek Kamieniec – Prządki,
 • Czarnorzeki – Dział,
 • Strzelnica – Sucha Góra
 • szlak przy Zamku Kamieniec.

Dla osób chcących wyskoczyć w zaciszne miejsce, a jednocześnie nie posiadających sporego zapasu urlopu, jest to idealne miejsce. W sam raz na weekendową wycieczkę – 2 dni wystarczą na zwiedzenie całego Parku Przyrody Prządki. Atrakcyjny krajobraz zaskoczy nawet najbardziej wymagających turystów.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

2 thoughts on “Rezerwat skalny – Prządki

  Janusz

  (17 listopada 2011 - 13:59)

  Witam. Jakieś 2 miesiące temu byłem tam i oczywiście pochodziłem po tych skałach. Można powiedzieć, że jest to aktywny wypoczynek, ponieważ na niektóre skały nie jest łatwo wejść. Polecam odwiedzić to miejsce i spróbować swoich sił w zmaganiach z rezerwatem.

  Aneta

  (1 sierpnia 2013 - 12:53)

  Bardzo ciekawe miejsce, jeżeli w pobliżu znajdują się jakieś pensjonaty czy hotele, to ja widzę świetne miejsce na aktywne spedzanie czasu na świeżym powietrzu. Jestem w głównej mierze fanką wczasów oczyszczających i aktywnych (byłam już na turnusie w Żegiestowie: http://www.zdrowe-wczasy.com.pl/, gdzie można głównie aktywnie odpoczywać).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *