Prządki

Rezerwat skalny – Prządki

by / 2 komentarze / 39 View / 28 października 2011

Choć trudno uwierzyć na Podkarpaciu skrawek ziemi pokrywają ostańce skalne, niektóre z nich mają wręcz imponujące rozmiary i sięgają 20 m wzwyż. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m.

Z nazwą rezerwatu Prządki jest związana legenda. Podziwiane dziś skały to według podania zaklęte dziewczęta. Zostały ukarane za brak poszanowania dni świątecznych. Dworskie panny przędły len nawet w święta i za to zostały zamienione w kamień. Inna legenda opowiada o prządkach, które zostały napadnięte w lesie przez zbójców. Czarownik chcąc je uratować przed złem przemienił je w kamienie. Mimo różnych wersji ludowych podań przesłanie jest podobne, a nazwa jest ściśle związana z dziewczętami trudniącymi się przędzeniem.

Rezerwat jest wytworem przyrody. Na skutek erozji eolicznej powstały oryginalne formy. Materiał jaki posłużył naturze do ostańców to gruboziarnisty piaskowiec. Nazwy grup skalnych nawiązują do kobiecych kształtów. I tak można podziwiać: „Prządkę – Matka”, „Prządkę – Baba”, „Herszt”. Ostatnia nosi imię legendarnego zbója „Madeja”. Ze wzgórza prządek można podziwiać piękna panoramę na pobliska Sucha Górę i Górę Królewską, a także na Kotlinę Krośnieńską.

Rezerwat istnieje od 1957 roku, znajduje się na terenie miejscowości Korczyna i Czarnorzeki w woj. podkarpackim (odległość od Rzeszowa – 43 km, od Krosna – 12 km) Powierzchnia jaka zajmują prządki wynosi 13,62 ha.

Rezerwat skalny – Prządki [Zima]

Rezerwat skalny – Prządki, zima

Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych:

  • Prządki – Strzelnica,
  • Odcinek Kamieniec – Prządki,
  • Czarnorzeki – Dział,
  • Strzelnica – Sucha Góra
  • szlak przy Zamku Kamieniec.

Dla osób chcących wyskoczyć w zaciszne miejsce, a jednocześnie nie posiadających sporego zapasu urlopu, jest to idealne miejsce. W sam raz na weekendową wycieczkę – 2 dni wystarczą na zwiedzenie całego Parku Przyrody Prządki. Atrakcyjny krajobraz zaskoczy nawet najbardziej wymagających turystów.


2 Comment

  1. Witam. Jakieś 2 miesiące temu byłem tam i oczywiście pochodziłem po tych skałach. Można powiedzieć, że jest to aktywny wypoczynek, ponieważ na niektóre skały nie jest łatwo wejść. Polecam odwiedzić to miejsce i spróbować swoich sił w zmaganiach z rezerwatem.

  2. Bardzo ciekawe miejsce, jeżeli w pobliżu znajdują się jakieś pensjonaty czy hotele, to ja widzę świetne miejsce na aktywne spedzanie czasu na świeżym powietrzu. Jestem w głównej mierze fanką wczasów oczyszczających i aktywnych (byłam już na turnusie w Żegiestowie: http://www.zdrowe-wczasy.com.pl/, gdzie można głównie aktywnie odpoczywać).

Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Apteczka turysty

Planując podróż trzeba liczyć się nie tylko z przyjemnościami, ale także przygotować się na gorsze wypadki. Najlepiej, gdyby ich wcale...

Zamknij