Stany w Polsce

Stany Zjednoczone Ameryki w Polsce

by / 0 Comments / 142 View / 24 sierpnia 2012

Marzyliście kiedyś o podróży do Stanów Ameryki Zjednoczonej bez zielonej karty – zupełnie na dziko. Dzisiaj Was zabiorę na taką wycieczkę. Choć Stany, które proponuje odwiedzić są nieco inne bo znajdują się w Polsce. Okazuje się, że mamy aż trzy takie miejscowości, które przywołują w myślach Statuę Wolności, dolary i Biały Dom. Ale tyle o USA, przejdźmy do rzeczy – do naszych całkowicie polskich Stanów, w których można kupować hamburgery za złotówki i podziwiać równie ciekawe zabytki.

Stany w Polsce, mapa

Stany w Polsce, mapa

  1. Stany, województwo śląskie, w gminie Przystajń. Przez tą miejscowość biegnie ciekawa trasa rowerowa. Wiele obiektów godnych zobaczenia znajduje się wiosce gminnej Przystajń. Wśród nich: murowany kościół 1752 r., ratusz wraz z sukiennicami, mogiła ofiar stalinizmu. Wspólnym mianownikiem tych Stanów i Stanów Zjednoczonych, oprócz nazwy, jest także obecność białego domu. Aby go zobaczyć wcale nie musimy się starać o wizę, wystarczy odnaleźć dom z nr 50 J
Stany woj., śląskie

Stany woj., śląskie

  1. Stany w województwie podkarpackim, w gminie Bojanów. Turyści chętnie odwiedzają w Stanach drewniany kościółek z 1802 r. p.w. św. Jana Gwalberta i św. Tekli, elementy wyposażenia utworzono w stylu późnobarokowym i klasycystycznym. Do najciekawszych należą: rzeźbiony, polichromowany ołtarz główny, drewniana figura ukrzyżowanego, kociołek na wodę znajdujący się w zakrystii, tabernakulum, ambona. Na uwagę zasługuję także kaplica cmentarna rodziny Komorowskich pochodząca z 1856 r. Będąc w Stanach warto przespacerować się w podworskim parku, w którym można spotkać rzadkie tulipanowce, a także olbrzymi wiąz – drzewo, bardzo mało spotykane w dzisiejszych czasach.

 

Kościół p.w. św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach, Stany woj. podkarpackie

Kościół p.w. św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach, Stany woj. podkarpackie

  1. Stany (niem. Aufhalt) w województwie lubuskim, w gminie Nowa Sól. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1740 roku. Niewątpliwą atrakcją jest most kolejowy na rzece Odrze wzniesiono w latach 1903  1907. Most zabezpieczały blokhauzy (budowle fortyfikacyjne umożliwiające samoobronę z kilku stron równocześnie), połączone dwoma poziomami komunikacji pieszej – nadziemnym i podziemnym. Na wszystkich poziomach blokhauzów znajdowały się otwory strzelnicze umożliwiające skuteczną obronę w obszarze 360° unikając martwych pól ostrzału. Jednakże 3 lutego 1945 r. o godz. 6:00 rano Niemcy wysadzili środkową część mostu uniemożliwiając przeprawę wojskom radzieckim. W 1955 r. most odbudowano, w pobliżu znajdują się żelbetowe schrony bojowe i bierne, które przyciągają miłośników budowli fortyfikacyjnych. Oprócz mostu kolejowego w Stanach znajduje się klasycystyczny dwór  wzniesiony w 1800 r.
Most kolejowy w Stanach, Stany woj. lubuskie

Most kolejowy w Stanach, Stany woj. lubuskie

 


Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kozubnik opuszczone miasto w Polsce (dawniej - budynek pływalni)
Kozubnik: opuszczone miasto w Polsce

Za czasów PRL Porąbka – Kozubnik, był największym ośrodkiem wypoczynkowym w Beskidach. Tworzyło charakterystyczne małe miasteczko. To czym się odznaczało...

Zamknij