Tatry
Góry, Turystyka

Tatrzański Park Narodowy

3 125

Oj dawno, dawno nie napisaliśmy nowego artykułu który zasługiwałby na publikację na naszym blogu. Jest to jednak spowodowane tym, że żadne z nas nie posiada obecnie wystarczająco dużo czasu, jak wiemy praca, studia itp. Tym razem zabierzemy Was na przechadzkę po Tatrzańskim Parku Narodowym.

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy – Logo

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23 takich obiektów w Polsce, który został utworzony w 1954 roku rozporządzeniem Rady Ministrów. Park ten jest jedynym o charakterze wysokogórskim, dlatego świetnie nadaje się na piesze wycieczki po górach. Nie można zapomnieć , że również na Słowacji znajduje obszar ochrony przyrody w Tatrach, z tym że musimy odłożyć na inną okazję jego opis.

Dolina pięciu stawów
Dolina pięciu stawów

Tatrzański park narodowy powstał oczywiście celem ochrony przyrody panującej na jego obszarze, które wynosi około 22,2 tysięcy ha. Większość bo, aż 70% powierzchni to lasy oraz zarośla kosodrzewiny, pozostała część to murawy wysokie oraz skały i woda. Ochroną ścisłą, czyli zakaz jakiekolwiek ingerencji człowieka został wprowadzony na obszarze około 11,5 tys. ha.

Tatry
Tatry

Dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały ponownie odkryte na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy dotarli w jej granice. Przeprowadzone przez nich badania pozwoliły wydobyć na światło dzienne bogactwo przyrody oraz jej specyficzny i niepowtarzalny charakter.

Flora i fauna jaką możemy spotkać lub zaobserwować na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego to przede wszystkim:

 • Kosodrzewina,
 • Bory świerkowe z niewielką domieszką jodły, buka i jaworu,  rzadziej bory limbowo-świerkowe,
 • Kozice,
 • Świstaki,
 • Jelenie, sarny,
 • Rysie,

Dzięki temu, że południowa granica TPN jest zarazem północną parku narodowego na Słowacji (TANAP) zwierzęta mają umożliwione swobodne przemieszczanie się między tymi obszarami. Ma to duże znaczenie dla zachowania bioróżnorodności na każdym z tych obszarów.

Chociaż na części terenów objętych ścisłą ochrona  jest zabroniona jakakolwiek ingerencja człowieka, dopuszcza się, na terenie otuliny tegoż parku, pewne tradycyjne przejawy gospodarki rolnej tj: wypas owiec, koszenie traw itp. Dlaczego tak jest, należy to tłumaczyć tym, że ma to związek z wielowiekową tradycją , a nagłe zaprzestanie tego typu działalności Mozę spowodować ogromne zmiany w całym ekosystemie tych obszarów.

Tatry: Czarny Staw Gąsienicowy
Tatry: Czarny Staw Gąsienicowy

Obszary najczęściej odwiedzane przez turystów zmierzających na obszar Parku Tatrzańskiego to:

 • Morskie Oko,
 • Dolina pięciu stawów ,
 • Dolina Roztoki,
 • Kasprowy Wierch.

Znajduje się tam wiele szlaków które warto odwiedzić na własną rękę. Zapraszam wszystkich na odwiedzanie tego miejsca jak najczęściej, ponieważ można tam zobaczyć wiele pięknych obszarów i bogactwo przyrody.


Mapa obszaru TPN i schronisk w na jego obszarze

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • RSS

About the author / 

podroznik

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

3 Comments

 1. Jacek 9 lipca 2012 at 01:06 -  Odpowiedz

  Ja bym jeszcze dodał Giewont tam w sezonie są tłumy

  • Podroznik 9 lipca 2012 at 11:50 -  Odpowiedz

   Oczywiście, że masz rację Jacku. Jest Giewont to bardzo piękny masyw górski w Tatrach Zachodnich i masz zupełną rację, że należy do tego pięknego parku. Mam nadzieję w wolnej chwili opisać/uzupełnić informację na jego temat.

 2. Biały 7 sierpnia 2012 at 22:04 -  Odpowiedz

  Tatry krajobrazowo są fenomenalne, ale liczba turystów skutecznie psuje przyjemność z przebywania w tych górach.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zobacz koniecznie

Sonda

Gdzie spędzacie swoje wakacje

View Results

Loading ... Loading ...

Zobacz również:

Przeczytaj inne:
Muzeum dzwonów i fajek w Przemyślu
Muzeum dzwonów i fajek w Przemyślu

Dzwonki małe - ozdobne, ministranckie - i te większe – na statkach, dzwonnicach kościelnych - towarzyszą nam od wieków. Tak...

Zamknij