Rzym: Koloseum

Urlop we Włoszech – co warto zobaczyć

by / 0 Comments / 17 View / 6 listopada 2012

Wprawdzie za oknami u jednych szaro, buro i ponuro u innych od czasu do czasu śniegiem i mrozem postraszy, dla ocieplenia naszych myśli zabieram Was dzisiaj na ekspresową wycieczkę do Włoch. No może nie tak zupełnie ekspresową, bo Włochy to kraj niezwykle piękny, różnorodny i ciekawy i trzeba co najmniej paru dni, aby to wszystko zwiedzić. Rzym, Florencja, Wenecja, Toskania, Alpy co roku urzekają rzesze turystów, niektórych na tyle trwale, że kto raz je pokochał, wraca do nich co roku na wakacje.

Osobiście nigdy z Podróżnikiem tam nie byliśmy, ale w marzeniach (w nich można wszystko:)) decydując się na urlop we Włoszech na pewno odwiedzilibyśmy przynajmniej parę miejsc z poniższej listy:

  • Rzym z monumentalnym Koloseum składającym się z czterech kondygnacji. W starożytności odbywały się tu krwawe walki chrześcijan, jeńców oraz gladiatorów. Niezwykle ważny budynek pełniący niegdyś funkcje administracyjną, handlową oraz religijną, czyli znajdujące się w centrum miasta Forum Romanum. Starożytna świątynia bogów – Panteon zachowała dawna świetność, dzisiaj zachwyca kasetonowym sklepieniem kopuły. Warto również zwiedzić Hiszpańskie Schody, które należą do jednych z najdłuższych i najwyższych w Europie, czy też Usta Prawdy , które według legendy zamykały się i odgryzały kończynę, gdy osoba wkładająca doń dłoń mówiła nieprawdę.
Rzym: Koloseum

Rzym: Koloseum

  • Watykan – państwo w państwie, jednocześnie miasto – państwo. Jest to najmniejsze państwo na świecie pod względem powierzchni. Głównymi zabytkami Państwa Watykańskiego są: Bazylika św. Piotra – drugi co do wielkości kościół na świecie, w którym znajdują się groby papieża m.in. Jana Pawła II, Plac św. Piotra otaczający Bazylikę z licznymi fontannami oraz z jednym z 13 egipskich obelisków w Rzymie, Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła. Ponadto atrakcjami turystycznymi są Muzea Watykańskie np. Pinakoteka, czyli galeria obrazów, Muzeum Broni w dawnym więzieniu, a także Ogrody Watykańskie
  • Wenecja – miasto na wodzie, a w nim Bazylika i Plac św. Marka, obowiązkowy rejs gondolą lub tramwajem wodnym po Canal Grande – cieśniny o kształcie odwróconej litery „s”, przebiegająca przez środek Wenecji. Wzdłuż brzegów korytarza wodnego można podziwiać piękne budowle: kościół Santa Maria della Salute, Most Westchnień, siedzibę władców i rządów Wenecji – Pałac Dożów.

To zaledwie trzy miasta i namiastka zabytków. A gdzie jeszcze miasto Romea i Julii – romantyczna Werona, kolebka oświaty włoskiej – Mediolan, czy pamiętne wzgórze z makami na Monte Cassino? Nie sposób być obojętnym wobec uroku jaki roztaczają zakątki Włoch.


Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczad

Korzystając z uroków pięknej jesieni wybraliśmy się tym razem w bliskie nam sercem i odległością Bieszczady. Szczyt jaki obraliśmy sobie...

Zamknij