Wiosna przychodzi wcześniej

by / 1 Comment / 1 View / 20 marca 2012

Nie wiem czy wszyscy już wiedza, ale dzisiaj mamy już wiosnę,  astronomiczna ale wiosnę. Jak to się stało, zaraz postaram się wytłumaczyć. Jednak na początku proponuje zacząć się cieszyć, iż opuszcza nas zima (czasami mroźna), a przychodzi wiosna, która to jest momentem budzenia się do życia wszelkiej roślinności. To właśnie teraz i w niedługim czasie będziemy widzieć duże ilości zieleni.

Powtarzając za wikipedią dowiemy się dlaczego wiosna przyszła do nas wcześniej:

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2047 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2048 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji.

Nie będę się bardzo rozpisywać, a postaram się przedstawić to wszystko na zdjęciach.

Wiosna

Wiosna

 

Wiosna, bociany

Bociany


One Comment

  1. Wiosna i budzi się życie z zimowego letargu, robi się pięknie i kolorowo

Your Commment

Email (will not be published)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Arboreta w Polsce

Termin arboretum wywodzi się od łacińskiego słowa „arbor”, które oznacza drzewo. Obecnie termin arboretum oznacza obszar, na którym uprawia się...

Zamknij