Szklarska Poręba: wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka – magiczne miejsce w Szklarskiej Porębie

by / 2 komentarze / 169 View / 14 grudnia 2012

Wodospad Kamieńczyka jest jedną z ważniejszych atrakcji w rejonie Szklarskiej Poręby. Niezwykły urok tego miejsca chętnie wykorzystywano w znanych produkcjach filmowych, przy czym największym wydarzeniem w filmowej karierze tego wodospadu była „rola” w filmie „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Nie tylko reżyser Andrew Adamson docenił baśniowy klimat tego miejsca. Już wiele lat temu jego pięknem zachwycili się odwiedzający Karkonosze turyści.

Dlaczego to miejsce jest wyjątkowe?
Wodospad Kamieńczyka wyróżnia się nie tylko swymi walorami krajobrazowymi. Na uwagę zasługuje on również ze względu na swe rozmiary. To najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Tworzą go trzy efektowne kaskady, których łączna wysokość osiąga 27 metrów. Szczególnie intrygująca jest środkowa kaskada, za którą ukrywa się wykuta przez Walończyków jaskinia zwana „Złotą Jamą”. To tam dawni poszukiwacze wydobywali miejscowe skarby – szlachetne kamienie. Bajkowe otoczenie wodospadu również wywiera ogromne wrażenie. Wąwóz Kamieńczyka to jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicach Szklarskiej Poręby. Jego wizytówką są wysokie na 20 – 30 metrów skalne ściany, które tworzą wyjątkową, baśniową wręcz scenerię.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka

Popularność wodospadu wykorzystują od lat właściciele pobliskiego schroniska o nazwie „Kamieńczyk”. To nowy obiekt, który powstał w miejscu XIX-wiecznego schroniska w latach 90-tych XX stulecia. Tu można odpocząć przy kawie, tu można spróbować również smażonych w ognisku specjałów. Chętnych na odpoczynek w tym pięknym miejscu nie brakuje również zimą. Bliskość ciekawych tras narciarskich przyciąga tu zwłaszcza tych, którzy uwielbiają poruszać się na nartach biegowych. A sam wodospad w scenerii zimowej prezentuje się jeszcze piękniej i potężniej niż latem.

Wodospad Kamieńczyka jest jednym z najpiękniejszych miejsc w tej okolicy, nie jest jednak jedynym godnym polecenia obiektem, którym może pochwalić się Szklarska Poręba. Szklarska Poręba noclegi oferuje w centrum, ale też w miejscach umożliwiającym odbywanie licznych (bliższych i dalszych) wycieczek po okolicy, w trakcie których odkryć można więcej takich baśniowych zakątków.

Szklarska Poręba: wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba: wodospad Kamieńczyka


2 Comment

  1. Szanowni Państwo, proszę poprawnie podpisać zdjęcia, ponieważ są nieprawidłowe podpisy , zniechęciło mnie to do czytania tekstu, bałam się być dalej wprowadzana w błą, pozdrawiam i czekam na poprawienie podpisów i innych ewentualnych błędów.

  2. Bardzo nam przykro, że zdjęcia są źle podpisane. Ten artykuł został nam podesłany przez współpracujących z nami partnerów. Osobiście nie odwiedziliśmy tego miejsca, jednak postaramy się poprawić opisy, jeżeli okażą się błędne.

Your Commment

Email (will not be published)