Wycieczka po Przemyślu: muzea, zamek, arboretum

Pogoda bywa kapryśna, ale to nam wcale nie przeszkadza w podróżowaniu. Wprawdzie miały być dzikie Bieszczady, a wyszedł malowniczy Przemyśl z czego oboje jesteśmy bardzo zadowoleni.

Już początek wycieczki wprawił nas w dobry nastrój. Mieliśmy w planach dużo obiektów do zwiedzenia i jak to „prawdziwi turyści” żądni wiedzy chcieliśmy się zaopatrzyć w mapę. W informacji turystycznej na dworcu PKP w Przemyślu spotkała nas miła niespodzianka. Po pierwsze biuro było otwarte (zazwyczaj takie placówki nie wiedzieć czemu owszem są, ale nikt nie zna dnia ani godziny możliwości audiencji z kompetentna osobą 😉 ) Drugi duży plus otrzymaliśmy darmowa mapę turystyczną.

To co nas mile zaskoczyło, to niezwykła uprzejmość Przemyślan. Widząc nas nieboraków zgłębiających szlaczki a mapie, zaczepiali nas i chętnie służyli pomocą i wskazywali odpowiedni kierunek.

Nasza wycieczka jednodniowa obejmowała:

  1. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (gmach główny) – wystawy muzeum podzielono tematycznie na poszczególnych piętrach. Parter zajmuje wystawa mebli, malarstwo batalistyczne oraz stroje i akcesoria mody męskiej z XIX i  początku XX wieku. Pierwsze piętro przeznaczono dla sztuki religijnej dwóch narodowości: polskiej i ukraińskiej. Wśród nich wiele ikon, przedmiotów związanych z liturgią cerkiewną, zbiór rzeźb ołtarzowych. Największe wrażenie jednak robi wystawa umieszczona na drugim piętrze – Twierdza Przemyśl. Efekty dźwiękowe, eksponaty i klimat przenosi nas do czasów oblężenia słynnej warowni. Militaria, fotografie, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku przedstawiają historię oraz działania militarne Twierdzy.
    Bez wątpienia jest to miejsce warte odwiedzenia, a cena biletu (10 PLN bez zniżki, 5 PLN ulgowy) adekwatna do ilości i wartości eksponatów.

    Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (Wystawa Ikon)
    Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (Wystawa Ikon)
  2. Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej – atrakcją samą w sobie jest budynek wieży w stylu późnobarokowym wzniesiony w latach 1775 – 1778. Podczas zwiedzania uroku dodaje spacer po krętych schodach. Wnętrze pięter wypełniają ekspozycje fajek historycznych, współczesnych oraz dzwony. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, który jest najwyższym punktem widokowym w centrum miasta. Można z niego podziwiać panoramę Przemyśla.
    Cena biletów: 8 PLN dorośli, 4 PLN – dzieci – wydaje się nam nieco wygórowana jak na jednolitość tematyki.
Muzeum fajek i dzwonów: fajki z kości słoniowej
Muzeum fajek i dzwonów: fajki z kości słoniowej
  1. Arboretum Bolestraszyce – natura, natura i jeszcze raz natura J Przyroda to piękno, które warto podziwiać. Kolekcja botaniczna jest tak ciekawa i urozmaicona, że nie można oczu od niej oderwać. Ciekawym uzupełnieniem jest wystawa wikliniarska, rodzinka strachów na wróble oraz Muzeum Przyrodnicze. Podczas spaceru po alejach arboretum nie brakuje miejsc do odpoczynku na łonie natury. Dobra i przemyślana organizacja sprawia, że można tam spędzić cały dzień. Mnie i Podróżnika przegoniły stamtąd komary, akurat natrafiliśmy na ich małą inwazję (do ataku pobudziło ich duszne i parne powietrze).
    Ceny biletów: 8 PLN – normalny, 5 PLN – ulgowy. Cena nie jest wygórowana i naprawdę warto odwiedzić arboretum Bolestraszyce. Dodatkowo co jest ważne zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

    Staw w Arboretum Bolestraszyce
    Staw w Arboretum Bolestraszyce
  2. Zamek – wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego po 1340 roku. W swych murach mieści m.in. salę teatralną najstarszego w Polsce teatru amatorskiego. Wnętrze zamku wypełniają stałe oraz czasowe wystawy.
    W cenie biletu można wejść na dwie baszty, zwiedzić lochy zamku, lapidarium oraz galerię. Bilet normalny: 4 PLN, bilet ulgowy: 2 PLN.
Zamek w Przemyślu: lochy
Zamek w Przemyślu: lochy

Nie zdążyliśmy tylko zwiedzić Muzeum Historii Miasta Przemyśla. To czego nam brakowało pod względem organizacyjnym miasta to biletu zbiorczego dla muzeów znajdujących się w rynku promujących się pod jednym szyldem: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (gmach główny), Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Takie rozwiązanie na pewno przyciągnęło by większe rzesze turystów do pięknego i gościnnego Przemyśla. A dla lubiących podróże w plenerze i na dziko polecam indywidualnie organizowaną wycieczkę po fortach – do których na pewno jeszcze kiedyś wrócimy.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Wycieczka po Przemyślu: muzea, zamek, arboretum

    podroznik

    (25 lipca 2013 - 11:10)

    Dokładnie tak jak mówi podróżniczka, jesteśmy bardzo mile zaskoczeni uprzejmością mieszkańców. Nigdy jeszcze nie spotkaliśmy się z tym, żeby to mieszkańcy danego miejsca, sami zaczepiali podróżnych i chcieli im pomóc w dojściu do danego miejsca. Jeszcze raz duży plus dla przemyślan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *