Wyjazd do Legnicy – co warto zobaczyć?

Zastanawiając się nad odwiedzeniem Legnicy, jak i nad samym wyborem hotelu, warto na chwilę zatrzymać się nad pięknem tego dolnośląskiego miast o wielowiekowej tradycji i zabytkach z różnych okresów historycznych i stylów architektonicznych.

Legnica – rys historyczny

Legnica to przepiękne miasto położone niemal w samym środku województwa dolnośląskiego, które pochwalić się może długoletnią i barwną historią. Na terenach tych, plemiona Słowian osiedlały się już we wczesnym średniowieczu (ok. VII wieku), jakkolwiek prawa miejskie miasto uzyskało w pierwszej połowie XIII wieku. Nie można też zapominać o wielowiekowych wpływach celtyckich na tych terenach, jak i niedalekich Czech.

Jako jedno z wielu miast, będących siedzibami niewielkich księstewek śląskich, stało się na długie stulecia miejscem walki o wpływy polityczne między niemieckimi a czeskimi siłami należącymi do ówczesnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Swoje piętno próbowali na tym regionie odcisnąć również miejscowi książęta z linii Piastów Śląskich. Samo miasto, jak i okoliczny region ziemi legnickiej w okresie nowożytnym oraz do końca II Wojny Światowej należało do Cesarstwa, a potem i Rzeszy Niemieckiej. To, że Legnica leżała na przecięciu się ówczesnych szlaków handlowych, w regionie otoczonym przez odmienne narody i kultury oznaczało nie tylko ustawiczne walki polityczne, ale dla nas –zwiedzających współczesną Legnicę – oznacza przede wszystkim różnorodność architektury oraz bogatą i wielowątkową spuściznę.

Co warto zobaczyć w Legnicy?

Przygotowując się na wyjazd do Legnicy musimy koniecznie wziąć pod uwagę kilka miejsc, które trzeba zobaczyć, by poczuć atmosferę tego uroczego miasta. Rzecz jasna samo miasto nie jest architektonicznie jednolite i obok dzielnic z tzw. „wielkiej płyty” z okresu realnego socjalizmu, znajdziemy zabudowę z czasów niemieckich z XVIII i XIX wieku, całkiem niezłe hotele w Legnicy oraz renesansową zabudowę starówki z elementami gotyckimi.

Nie można zapominać o reliktowych niestety (gdyż pożary i zniszczenia powstałe na skutek zmagań wojennych, jak i późniejsze przebudowy zmieniły nieco pierwotny charakter wielu budynków) budowlach o charakterze gotyckim. Do takich należy Zamek Piastowski, wzniesiony już jako kamienna budowla w wieku XIII, wielokrotnie przebudowywany i trawiony przez pożary, co ciekawe skutecznie obronił się przed słynnym XIII-wiecznym najazdem mongolskim.

Z obwarowań miejskich z okresu pełnego średniowiecza niestety nie pozostało dla dzisiejszych miłośników zabytków zbyt wiele, tylko bramy miejskie: Chojnowska i Głogowska. Do perełek architektury podobnej rangi zaliczyć należy Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, o potężnej gotyckiej bryle górującej nad miastem. Jako że sama katedra znajduje się w centrum nie tylko dawnego XIX-wiecznego miasta, lecz również jakby w części środkowej współczesnego, łatwo będzie rozpocząć wędrówkę po urokliwych uliczkach dawnej Legnicy. A warto podjąć ten wysiłek, bowiem w niewielkiej odległości od tej ogromnej rzymsko-katolickiej świątyni znajdziemy sporo dowodów na, wspomniane już powyżej, owo nakładanie się, przenikanie kultur.

Tak więc, w Legnicy szczęśliwie przed zawieruchą dwóch ostatnich wojen światowych uchowało się kilka cennych pod względem architektonicznym kościołów ewangelickich z XIX wieku, jak i z przełomu dwóch stuleci. Niedaleko rynku, charakterystycznego dla miast ulokowanych na zasadach tzw. prawa magdeburskiego, znajdziemy również sporo unikatowych rzeczy. Między innymi natrafimy na stary ratusz z XIX wieku oraz przylegający do niego budynek Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, również znajdujący się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnej niemieckiej teatro-opery. Z okresu renesansu w ścisłym pobliżu rynku odnajdziemy natomiast: kompleks kamienic tzw. „śledziówki”, Kościół Św. Jana, Akademię Rycerską oraz sporo przepięknych kamienic.

Pamiętajmy więc, planując wyjazd do Legnicy, że zatrzymując się w tym mieście powinniśmy zadbać nie tylko o hotel w Legnicy, lecz przygotować się na dłuższy spacer po jego starych uliczkach, bowiem co krok, to interesujący zabytek. Trzeba także wspomnieć, że chociaż samo miasto nie jest położone ani w wysokich górach, ani w przepastnych lasach czy nad morzem, to jednakże rękoma swych dawnych włodarzy i urbanistów zadbało o tereny zielone wewnątrz miasta.

Nocleg w Legnicy – Hotel Sękowski

Z przepięknego XIX-wiecznego parku miejskiego (a w nim palmiarnia, zabytkowa pergola, pomnik „Śpiący Lew, upamiętniający pruskich żołnierzy z ziemi legnickiej poległych w wojnie prusko-francuskiej 1870-1871 oraz ciche parkowe alejki okalające stawy) to tylko około 1,5 km drogi do Hotelu Sękowski, który gorąco polecamy. Nota bene sam hotel ma iście „strategiczne” położenie: niedaleko (również zabytkowego, bo z kompleksem budynków z 1929 roku) dworca głównego PKP, parę minut spacerkiem od starówki oraz około 10 minut na piechotę do wspomnianego już zabytkowego parku.

Hotel Sękowski w Legnicy oferuje wypoczynek w pokojach jedno- i dwuosobowych, a także organizację konferencji, wesel i innych rodzinnych imprez okolicznościowych. Tym, którzy chcą zorganizować firmowy wyjazd integracyjny właśnie do Legnicy, a zastanawiają się, jaki hotel w Legnicy wybrać, z pewnością przypadnie do gustu nowoczesna kręgielnia oraz zbierająca bardzo dobre opinie w Google Maps, hotelowa restauracja u Sękowskiego.


Post Author: info_pras

Zespół WebTurystyka informuje, że wszystkie artykuły tego użytkownika mają znamiona informacji handlowej. Dlatego mogą występować w nich treści mające zachęcić do odwiedzenia serwisów autora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *