7 nowych cudów Polski

Jak co roku magazyn „National Geographic Traveler” prowadzi plebiscyt na najpiękniejsze zabytki w Polsce. Pierwsza kwalifikacja odbywała się na drodze konsultacji z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi. A później decydujący głos miała społeczność, która przez wysyłanie sms od 8 czerwca do 15 września 2011 roku, wybierała faworytów. W plebiscycie oddano ponad 10 000 głosów.

Oto ranking 7 nowych cudów Polski:

 

1. Pałac w Kozłówce

Pałac Zamoyskich w Kozłówce otrzymał 15,84% głosów i dzięki aktywnej akcji promocyjnej zarządu tej placówki zajął zaszczytne pierwsze miejsce w plebiscycie. Pałac w Kozłówce zachował się w stanie nienaruszonym. Obie wojny go oszczędziły, poszczęściło mu się także w czasach komunizmu. Obecnie w muzeum można podziwiać liczne eksponaty w samym pałacu, a także w kaplicy, powozowni oraz galerii sztuk socrealizmu.

Adres www: www.muzeumzamoyskich.pl

Pałac w Kozłówce
Pałac w Kozłówce

2. Zespół spichlerzy w Grudziądzu

Spichlerze to najciekawsza atrakcja miasta, a teraz także i Polski. Wbudowane w średniowieczne mury obronne miasta stanowiły kluczowy punkt w handlu zbożem. Ich budowę rozpoczęto w latach 1346-65. Rozciągają się na 300 m na skarpie Wisły pomiędzy miastem a samą rzeką.

3. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie

Na trzecim miejscu znalazła się natura. Trzy jeziorka o charakterystycznych barwach: purpurowe, błękitne i zielone zawdzięczają swój oryginalny kolor związkom chemicznym. Wszystko to dzięki górnictwu, które było przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze. Obecnie prace wydobywcze nie są prowadzone, a przyroda sama zatroszczyła się o ten teren stwarzając bajkowy nastrój.

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie
Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie
4. Nikiszowiec w Katowicach

Zabytkowe górnicze osiedle ma swój urok, o czym świadczy zdobyte 4 miejsce. W przeszłości inspirowało filmowców, obecnie zachwyca także fotografików, malarzy i przede wszystkim turystów. Eksploatacja węgla w Nikiszowcu całkowicie odmieniła życie tutejszych mieszkańców. Wpłynęła także na wygląd i krajobraz terenu, który przenosi nas w inny – robotniczy świat.

Adres www: www.nikiszowiec.pl

5. Cmentarz Centralny w Szczecinie

Największy cmentarz w Polsce znajduje się właśnie tutaj w Szczecinie. Jest to 3 nekropolia pod względem wielkości w Europie. Cmentarz okala piękny park, oficjalnie funkcjonuje od 1901 roku. W samym parku utworzono ścieżkę botaniczną, więc oprócz poznania historii i pamięci zmarłych można Cieszyc się z bliskości natury.

Adres www: www.cmentarze.szczecin.pl

6. Kaplica św. Trójcy na Zamku w Lublinie

Jest to zabytek na skale światową zbudowany w gotyckim stylu. We wnętrzu znajdują się bizantyjsko – ruskie freski ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę. Pierwsze wzmianki pochodzą już z 1326 roku. Oferta Muzeum Lubelskiego pozwala w pełni poznać historie i walory artystyczne tego miejsca i całego Zamku.

Adres www: www.zamek-lublin.pl

7. Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Supraśl

Najbogatsza kolekcja ikon w Polsce. Cerkiew Zwiastowania NMP została całkowicie zdewastowana w czasie drugiej wojny światowej. Na szczęście XV-wieczna świątynie odbudowano. Można w niej podziwiać unikatowe freski pochodzące z XVI wieku. Obecnie w cerkwi przebywają prawosławni mnisi, którzy chętnie opowiadają historię całego zabytku, jednak do swych pomieszczeń mieszkalnych nie wpuszczają. Pocieszeniem jest fakt możliwości zwiedzenia interaktywnego muzeum Ikon.

Adres www: www.muzeum.bialystok.pl

Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Supraśl: Ikony
Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Supraśl: Ikony

Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *