Agroturystyka, czyli ciepło domowego ogniska

Wszyscy na około trąbią o agroturystyce, ale co to właściwie jest i z czym się je? Po prostu o co chodzi w tym istnym szale wypoczynku? Co takiego ma w sobie agroturystyka, że ludzie tak ochoczo się decydują na takie wczasy?

Otóż ludzie w natłoku wrażeń, nadmiarze obowiązków, szybkim stylu życia coraz częściej pragną bliskości łona natury. Spokojne tempo dnia, nie zmącone hałasem dużych aglomeracji, można odnaleźć na obszarach wiejskich. Taka forma wypoczynku obejmuje znacznie szerszy zakres niż tylko nocleg, świeże powietrze i wspaniałą kuchnię gospodarzy.

Agroturystyka to wczasy przy cieple domowego ogniska, a gdzie się najlepiej czujemy, jak nie w domu. Spontaniczność, życzliwość i otwartość gospodarzy pozwala na ogromną swobodę. Każdy może poczuć się jak u siebie.

Wczasy na wsi to znacznie więcej, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Oprócz wspaniałej atmosfery gospodarstwa domowe kuszą swoimi niepowtarzalnymi usługami. W ich ofercie można znaleźć jazdę konno, kuligi, wędkarstwo, zbieranie grzybów, a także uczestnictwo w pracach domowych. Wiem, wiem, dla większości z nas wczasy = „nic nie robienie”. Otóż nic bardziej mylnego, w agroturystyce śmiało możemy je łączyć z pracą. Jak wiadomo aktywność fizyczna jest wspaniałym ukojeniem dla zdrowia i duszy człowieka, więc warto skorzystać z czynnego wypoczynku. Z pewnością dla niejednego z nas obrządek zwierząt, uprawa roli czy też ciosanie drewna nie są zajęciami, z którymi mamy codziennie do czynienia. Można poznać tajniki kuchni np. wypiekanie chleba, przetwarzanie owoców, robienie serów czy wędlin. Niektórzy gospodarze dzielą się swą wiedzą w rzemiośle artystycznym: przy haftowaniu, szydełkowaniu, a nawet garncarstwie.

Agroturystyka polega także na wykorzystaniu piękna krajobrazu wiejskiego. Charakterystyczne zapachy, dźwięki, a także barwy są atutami takich terenów. Bo gdzie indziej jak nie tutaj jesteśmy świadkami zjawisk zachodzących w przyrodzie – dojrzewanie plonów. Krajobraz wsi ma swoja niepowtarzalna muzykę. To tutaj otaczają nas: odgłosy zwierząt – pjanie kogutów, śpiewy ptaków, a także dźwięki towarzyszące pracy – turkot maszyn, banki przy udoju krów.

Wakacje na wsi na wspaniały i trafiony pomysł. Poznanie nowych okolic, ludzi, ich kultury i tradycji to niezapomniane wrażenia. Zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności zaskoczy niejednego z nas, jaki mamy w sobie potencjał. Ciepło domowego ogniska, życzliwość i prostota są walorami nie do podważenia, które na długo pozostają w wspomnieniach.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *