Arboretum Bolestraszyce

Arboretum Bolestraszyce

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a jest ona najlepszym czasem na wyjście z domu i zaobserwowania jak przyroda budzi się do życia. Wraz z pierwszym powiewem ciepła zachęcam Was już teraz do zaplanowania wycieczki do Arboretum w Bolestraszycach.

Arboretum Bolestraszyce (niedaleko Przemyśla) istnieje od 1975 roku. Pierwszym organizatorem był Jerzy Piórecki. Od 2001 roku funkcje dyrektora pełni dr Narcyz Piórecki.

Obecnie powierzchnia Arboretum wynosi 308,13 ha, w tym oddział w Cisowej – 283,13 ha oraz fort XIIIb dawnej Twierdzy Przemyśl – 2,8 ha.

Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach

Budynki dworskie z XVIII wieku zaadaptowano na pracownie, sale muzealne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.

Bolestraszyce łączą ze sobą przeszłość oraz czas współczesny. Elementy historii to przede wszystkim park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Teraźniejszość to przede wszystkim widoczna praca organizatorów w postaci szerokiego spektrum botaniki. Nasadzenie arboretum w Bolestraszycach stanowią wiekowe drzewa pochodzące z ogrodów zamkowych jak również nowe drzewa i krzewy pochodzenia rodzimego oraz obcego.

Na bogatą kolekcje botaniczną arboretum składają się:

 • drzewa: cisy, magnolie, różaneczniki, cypryśnik błotny, metasekwoja chińska i in,
 • rzadkie gatunki roślin flory polskiej: marsylia czterolistna, kotewka orzecha włoskiego, szachownica kostkowata, wisienka stepowa,
 • rośliny wodne i bagienne
 • ogródki skalne,
 • gatunki roślin z różnych stref klimatycznych – najwięcej z obszaru Morza Śródziemnego
 • kolekcja różnych odmian jabłoni oraz jadalnych dereni
 • rośliny z rodziny wrzosowatych
Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach

W Muzeum Przyrodniczym prezentowane są wystawy stałe: ornitologiczne – „Chrońmy ptaki”, motyli nocnych z Pogórza Przemyskiego, fotograficzne – „Drzewa, ogrody, dwor y”, dendrologiczna – szyszek, przekrojów drzew i krzewów oraz wystawa owoców i nasion. Ponadto Muzeum organizuje wystawy czasowe. W tym roku odbędą się wystawy dotyczące m.in.: muszli, ewolucji stawonogów, motywów przyrodniczych użytych na banknotach świata i wiele innych. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się Międzynarodowe Plenery Artystyczne „Wiklina w Arboretum”, w trakcie których można podziwiać wiklinowe rzeźby polskich plastyków oraz gości z zagranicy.

Wiklina w Arboretum, Bolestraszyce
Wiklina w Arboretum, Bolestraszyce

Arboretum w Bolestraszycach prowadzi także Centrum Edukacji Kulturalno – Przyrodniczej. Jego głównym celem jest zachęcenie nauczycieli, uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych oraz studentów do udziału w organizowanych imprezach edukacyjnych kulturalno-przyrodniczych. Różna forma zajęć łącząca naukę i zabawę są ciekawym sposobem poznawania przyrody.

Godziny otwarcia: od grudnia 2011 do kwietnia 2012 – od 8.00 do 14.00 tylko w dni robocze

Cennik:

Bilet normalny – 8 PLN
Bilet ulgowy (emeryci, studenci, młodzież szkolna) – 5 PLN
Oprowadzanie przewodnik – 50 zł
Ognisko – 30 zł

Więcej informacji:
http://www.bolestraszyce.com/


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

2 thoughts on “Arboretum Bolestraszyce

  ZielonaMila

  (19 lipca 2012 - 12:14)

  Bardzo ciekawy wpis, lubię czytać takie opowieści. Uważam, że takie wpisy zachęcają do odwiedzania pięknych miejsc w naszym kraju. Pozdrawiam

  Madziutek

  (21 grudnia 2012 - 10:01)

  Odwiedziłam ten piękny ogród w czasie wakacji. Jestem pod wielkim wrażeniem gospodarzy, którzy stworzyli ten piękny krajobraz. Wiele pięknych kwiatów, krzewów, drzew. Byłam zachwycona. Nie mogę czasami pozbyć się myśli czy chociaż w małym stopniu uda się mój ogródek doprowadzić do takiego wyglądu i klimatu. Nie wątpliwie muszę zobaczyć inne arboreta w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *