narciarz

Bezpieczeństwo na stoku – dekalog narciarza

Zima nieodłącznie wiąże się z sezonem narciarskim i tej dyscyplinie sportowej poświęcimy parę następnych artykułów. Narciarstwo jest pięknym sportem i bardzo przyjemnym. Wszystkim tym, którzy mają w planach wypad na deski proponuje zapoznać się z dekalogiem narciarza ustalonym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Ustalone zasady obowiązują na wszystkich stokach świata, a stosowanie się do nich zwiększa bezpieczeństwo nasze i pozostałych narciarzy.

1.    Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych uczestników na stoku. Tutaj jak i na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zachowanie oraz działanie sprzętu. W tym ze szczególna uwaga należy podchodzić do wszelakich nowinek technicznych.
2.    Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
Szybkość i styl jazdy powinien być dopasowany to umiejętności narciarza, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych a także do liczby osób znajdujących się na stoku. Najlepiej poruszać się w taki sposób, aby w razie konieczności można się było zatrzymać lub skręcić w przypadku nadchodzącego zagrożenia lub kolizji. W miejscach o ograniczonej widoczności, na garbach i przełamaniach, należy poruszać się wolno.
3.    Wybór toru jazdy
Zjeżdżając z góry, gdy mamy widoczność na cały stok, należy tak obrać tor jazdy, aby nie zagrażać pozostałym narciarzom jadącym z przodu. Pierwszeństwo przysługuje osobom znajdującym się przed nami i niżej na stoku.
4.    Wyprzedzanie
Wyprzedzać można i z lewej strony i z prawej, jak również po stronie doskokowej i odskokowej. Manewr ten należy wykonać tak, aby nie przeciąć nikomu toru jazdy i nie spowodować kolizji z innym narciarzem. Osoba wyprzedzająca lub omijająca ponosi całkowita odpowiedzialność za bezpieczne wykonanie manewru.
5.    Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku
Rozpoczynając jazdę lub wznawiając ja nawet po krótkim zatrzymaniu należy upewnić się czy nasz ruch nie spowoduje zagrożenia dla nas i dla innych. W tym celu należy rozglądnąć się we wszystkich kierunkach i kiedy to możliwe zacząć lub kontynuować jazdę. To sama zasada dotyczy poruszania się w górę stoku.
6.    Zatrzymywanie się na trasie
Każde zatrzymanie, a w szczególności w wąskich miejscach i o ograniczonej widoczności, utrudnia jazdę pozostałym narciarzom. Po ewentualnym wypadku możliwie jak najszybciej narciarz powinien usunąć się z toru jazdy.
7.    Podchodzenie i schodzenie na nogach
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. Ślady butów odciśniętych wyciśniętych w śniegu mogą spowodować zagrożenie dla jadących.
8.    Przestrzeganie znaków narciarskich.
Należy bezwzględnie stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach dla własnego bezpieczeństwa i dobra innych.
9.    Zachowanie się w razie wypadku
W razie uczestnictwa w wypadku każdy narciarz jest zobowiązany do udzielenia pomocy poszkodowanemu. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy nie jesteśmy sprawcami wypadku, ale widzimy osobę, która wymaga opieki medycznej lub czyjejś pomocy.
10.    Obowiązek ujawnienia tożsamości
W razie wypadku, nie zależnie od roli jakiej w nim odgrywamy – sprawca, poszkodowany, świadek, udzielający pomocy, musimy podać swoje dane osobowe.

Od siebie dodam tylko, ze niezależnie od sytuacji przy zjazdach ze skoku powinniśmy mieć zapięty kask. Uchroni nas przed niepożądanymi urazami głowy. Mała rzecz o wielkim działaniu.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *