Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Aura za oknem nie zachęca do podróżowania, a tez czas wydaje się odrobinę albo za późny albo za wczesny na dłuższą wycieczkę. Jednak wszystkim tym, którzy mają okazje być w Warszawie polecam Centrum Nauki Kopernik, które poza oderwaniem nas od codzienności przyniesie wiele przydatnych ciekawostek. Poprzez samodzielnie wykonanie eksperymentów i możliwości pomajstrowania „tego i owego” sprawia niesamowitą przyjemność ujawniając prawa nauki. Jest to wspaniałe miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Centrum Nauki zostało założone w 2005 roku, którego pomysłodawcą był profesor fizyki teoretycznej Łukasz Turski. Pierwszy moduł budynku został otwarty 5 listopada 2010 roku. W skład wystaw stałych obecnie wchodzą:

  • Świat w ruchu – czyli z ruchem „za Pan brat”. Wrażenie robi symulator trzęsienia ziemi, portrety znanych osób (np. Elvisa Presleya, Marilyn Monroe) zrobione w poruszających się pęcherzykach powietrza czy też model ludzkiego szkieletu na rowerze. Można tu stworzyć samemu krótki film animowany;
Świat w ruchu, Centrum Nauki Kopernik
Świat w ruchu, Centrum Nauki Kopernik
  • Człowiek i środowisko – uzyskamy tu informacje o ekosystemach stosowanych w Warszawie, można posłuchać nagrań z wybranych części miasta, a także zobaczyć tr ansmisje na żywo z kamer internetowych umieszczonych m.in. w miejskim zoo. Przyciągającym miejscem jest symulator jazdy po alkoholu a także model pajęczyn utkanych przez pająki pod wpływem narkotyków;
  • Korzenie cywilizacji – galeria poświęcona historii cywilizacji ludzkiej oraz najważniejszym wynalazkom tj. radio, Internet, film. Wystawa zawiera archiwalne nagrania Radia Polskiego, instalacje zawierającą historię koła od kamiennego, przez koła samochodowe i rowerowe aż po płyty winylowe i kompaktowe. Popularnością cieszy się robot Elektrybałt skonstruowany na wzór postaci wymyślonej przez Stanisława Lema. Elektrybalt potrafi układać i mówić wiersze.
  • Strefa światła – ujawnia wszelkie tajniki i magie światła w pojęciu fizycznym. Zwiedzając stajemy się pomocnikami detektywa Wiktora Fotona. Na własnej skórze przekonamy się jak łatwo oszukać nasz wzrok, a iluzja optyczna będzie z nami igrać, ciesząc różnymi obrazami. Można tu skorzystać z laserowego podsłuchu, lustra fenickiego i pokoju Archimedesa;
Strefa Światła, Centrum Nauki Kopernik
Strefa Światła, Centrum Nauki Kopernik
  • Bzzz! – galeria stworzona z myślą o dzieciach do 6 roku życia, która w łatwy i prosty sposób porusza zjawiska zachodzące w przyrodzie. Na najmłodszych gości Centrum Nauki czeka wnętrze kalejdoskopu, oglądanie świata z góry za pomocą peryskopu, tropienie zwierząt po ich śladach, łapanie owadów i ryb siatka stworzona z własnego cienia. Dzieciom lepiej przygotować ubranie na zmianę, gdyż w trakcie eksperymentów wodnych mogą się zachlapać.
  • RE: generacja – przeznaczona dla młodych dorosłych, czyli widzów powyżej 14 roku życia. Tutaj tajniki ludzkiej psychologii stoją przed każdym otworem. Można eksperymentować samemu lub w grupie, w czterech strefach: Ja (psychologia i życie wewnętrzne), Ja-Ty (relacja dwóch osób, partnerstwo, przyjaźń, miłość, zależność między człowiekiem a nowymi technologiami), Ja-My-Oni (relacje między jednostką a grupą oraz między grupami, zjawiska społeczne), Ja-Świat (jaki wpływ ma na nas współczesny świat i jak my wpływamy na niego). Do naszej dyspozycji jest ponad 80 eksponatów mulitmedialnych i interaktywnych.
  • Teatr Robotyczny – teatr w wykonaniu robotów. W prawdzie roboaktorów jest tylko trzech i grają w dwóch robo sztukach, ale jest to niezwykle prestiżowe i oryginalne wydarzenie. Przy wejściu do Sali stoi RoboTheSpian, który „opanował” cytaty z filmów polskich i zagranicznych m.in. „Mis”, „Rejs”, „Gwiezdne Wojny”, „Szklana Pułapka”.
Teatr Robotyczny, Centrum Nauki Kopernik
Teatr Robotyczny, Centrum Nauki Kopernik
  • Park Odkrywców – jest to ogród otaczający Centrum Nauki Kopernika. Spełnia swą role zarówno jako miejsce odpoczynku i rekreacji, jak i poznania świata. Można tu posłuchać koncertu stworzonego z naturalnych dźwięków (grzmoty, wybuch wulkanu, plusk wody), przeprowadzić eksperymenty pod gołym niebem czy tez podziwiać zewnętrzną galerie sztuk pięknych.

W skład Centrum Nauk Kopernik wchodzi również Planetarium Niebo Kopernika. Kopuła wyglądem przypomina głaz narzutowy. Pokazy gwiezdnego nieba wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widza ze wszystkich stron. System nagłośnieniowy podsyca niesamowite wrażenie zanurzenia w otaczającym świecie. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne.

Fragment seansu, Planetarium Nauki Kopernik

Ponadto do dyspozycji zwiedzających są laboratoria Centrum Nauk Kopernika, w których każdy kto ukończył 13 lat może spróbować swoich umiejętności. Laboratorium biologiczne udostępnia takie przyrządy jak: termocykler, zestaw do elektroforezy, komora laminarna czy pipeta automatyczna. W pracowni chemicznej niczym prawdziwi naukowcy możemy wyprodukować wodór, wytworzyć prąd w wyniku reakcji chemicznej oraz wytrącić metale z roztworów i zmydlania tłuszczów. Laboratorium robotyczne daje możliwość zaprogramowania robota i jego zbudowania. Po wizycie w ostatniej pracowni – fizycznej – zjawiska termiczne, akustyczne, światło czy fale nie będą miały dla nas żadnych tajemnic.

Centrum Nauk Kopernika bierze udział w działaniach popularyzujących naukę. W tym celu organizuje warsztaty familijne, prowadzi naukowe pokazy, organizuje naukowe debaty poparte eksperymentami, odwiedza szkoły i ośrodki kulturalne.

Największe centrum nauki w Polsce jest doskonałym miejscem dla każdego niezależnie od wieku. Każdy zwiedzający może się nauczyć czegoś nowego i ciekawego, jednocześnie dobrze się bawiąc. Idea zaciekawienia nauką w tak otwarty sposób jest strzałem w dziesiątkę, dlatego taka forma rozbudzenia ciekawości, stawiania samodzielnych kroków w poznawaniu świata cieszy się taką popularnością. Skorzystajcie sami z tych wspaniałych wrażeń.

Godziny otwarcia:
poniedziałek – nieczynne
od wtorku do piątku – 9.00–18.00 (kasy czynne do 17.00)
od soboty do niedzieli – 10.00–19.00 (kasy czynne do 18.00)

Informacja na temat biletów i rezerwacji:
http://www.kopernik.org.pl/nc/informacja/bilety/

Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thoughts on “Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *