Często podróże wiążą się z kosztami, a dla niektórych stanowią wręcz luksus. Chce was przekonać, że odrobina organizacji i rozeznania w terenie powoli miło spędzić czas, a przy tym nie wpłynie drastycznie na zasób naszego portfela.
Najlepszym wyjściem jest odpowiednie zaplanowanie podróży. Musimy znać cel, wiedzieć co nas interesuje – podróż z nastawieniem na zwiedzenia zabytków, muzeów, uprawianie sportów aktywnych czy choćby zwykle leniuchowanie na łonie natury. Gdy już wiemy, gdzie się chcemy wybrać warto przekalkulować jaki środek transportu wybrać: rower, auto, kolej, a może w pełni przygód autostopem. Oczywiście trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Na rowerze w trakcie deszczu nie będzie zbyt miło, w samochodzie z kolei możemy wziąć większą ilość bagaży i nie martwic się kto to wszystko dostarczy do wyznaczonego miejsca. Przy obecnych cenach paliwa, nie zawsze się opłaca jechać autem, może bus lub pociąg jest tańszy. PKP i PKS i prywatne Ilnie co chwile organizują jakieś promocje, po to tylko by przyciągnąć klienta, więc warto się rozejrzeć. Ilość osób biorących udział w wycieczce również ma znaczenie.
Kolejnym punktem, którzy trzeba sprawdzić na wszystkie możliwe sposoby, są noclegi. Tutaj również mamy szerokie pole do wyboru: pod chmurką, w namiocie, noclegownia w schronisku, pensjonaty, hotele itd. Warto dopytać się w danej ofercie czy płacimy za łóżko w danym pokoju. Może się okazać, że pary lub dzieci śmiało mogą przenocować na jednym łóżku i zamiast zamawiać pokój czteroosobowy- wystarczy dwu. W schroniskach PTK istnieje możliwość wynajmu noclegu na podłodze stołówki, jednak w takim przypadku trzeba mieć własny śpiwór. Opcji jest wiele, a znalezienie atrakcyjnej oferty dla portfela wymaga trochę czasu, ale na pewno pozwoli zaoszczędzić trochę gotówki.
Na czym można jeszcze zaoszczędzić? Żywność. W regionach turystycznych, jedzenie wcale nie jest takie tanie. Warto więc przygotować większy zasób prowiantu wcześniej w domu. I mówię tu o kanapkach, napojach, jak i również czymś co się nada na mięsko. Gdy nie mamy lodówki turystycznej, ani lodówki na wyposażeniu wynajmowanego noclegu, w lecie za wiele żywności nie da rady wziąć. Jednak nawet przy dużych upałach odpowiednio przygotowane i zabezpieczone mięsko powinno wytrzymać około jednego dnia. Więc przynajmniej jeden obiad turystyczny do kupienia mniej.
To co mi się podoba to wchodząca w życie polityka promowania atrakcji turystycznych. Wiele muzeów i obiektów ma wyznaczony jeden dzień, w którym zwiedzanie jest zupełnie darmowe. Jeśli jesteśmy zainteresowani jakimś zabytkiem, warto sprawdzić, czy jest możliwość bezpłatnych biletów i dostosować tak podróż, aby z tego skorzystać. Ponadto wiele festiwali i koncertów jest również o charakterze bezpłatnym, więc nic tylko korzystać z darmowych rozrywek. Inną opcja na tanie zwiedzanie są bilety grupowe, jeżeli nasza wycieczka nie jest zbyt liczna, warto przed wejściem zagadnąć do innych turystów, a nuż uda się zakupić wejściówkę grupową.
Wybierając się w rejony chętnie odwiedzane przez turystów lub miejsc zagranicą, warto sprawdzić oferty tuz po sezonie. Tydzień czy dwa od upragnionego urlopu nas nie zbawi, a zaoszczędzone pieniądze przydadzą się na dodatkowe szaleństwa na wczasach.
Dla podsumowania, jeszcze raz w skrócie jak można zorganizować tanie wakacje:
- wybór środka transportu,
- tani nocleg,
- własny prowiant,
- darmowe zwiedzanie obiektów turystycznych,
- darmowe festiwale i uroczystości,
- grupowe bilety (na muzea, zabytki, przejazdy)
- wakacje po sezonie.
Jak widać tanie wakacje są możliwe i to na wyciągnięcie ręki. Chcąc spędzić mile czas, wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko. Zachęcam do każdego rodzaju turystyki, bo chwile z nimi związane są naprawdę tego warte i pozostają na długo w pamięci.
Aktualizacja artykułu z dnia: 3 Stycznia 2012
1 thoughts on “Jak tanio zorganizować wyjazd?”
Franek
(18 stycznia 2012 - 00:21)Nie ma tańszej oferty jak kupno całego pakietu (przelot, zakwaterowanie, ubezpieczenie, transfery) od organizatora któremu zostały niesprzedane miejsca – niestety minusem jest długość turnusu który zwykle wynosi 7 lub 14 dni. Jednak jeśli ktoś ma możliwość wyjazdu z dnia na dzień to na pewno będzie to wielka okazja np.: Egipt za 700 zł, czy Grecja za 800 zł – samolotem oczywiście.