Jaskinia Nietoperzowa

Chcąc umiejętnie rozpoznawać stalaktyty, stalagmity i stalagnaty idealnym miejscem do tej lekcji jest Jaskinia Nietoperzowa, która znajduje się na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Inne przydomki groty to Jaskinia Jerzmanowicka, Księża lub Biała. Nazwa jaskini jest ściśle związana z obecnością kolonii nietoperzy zarówno w przeszłości jak i obecnie. Jest położona na wysokości 447 m n.p.m., a jej długość to 306 m. Jaskinia Nietoperzowa to jedna z największych jaskiń Jury Krakowskiej.

Wejście jaskini stanowi potężny otwór, w którym umieszczono kratę. Aby się dostać do środka trzeba skorzystać z pomocy właściciela jaskini mieszkającego tuż obok niej. (Stety) Niestety nie można wejść do środka samemu, zwiedzających oprowadzana przewodnik, ale dzięki temu można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Wnętrze jaskini można podziwiać dzięki zrobionemu oświetleniu, jednak tym bardziej dociekliwym i ciekawym świata proponuje zabrać ze sobą latarkę, co pozwoli zbadać każdą ściankę z taka dokładnością jaką tylko chcemy. Tuz za wejściem czyha na nas głęboki wykop, który jest efektem prowadzonych badań archeologicznych. Nieco dalej napotykamy rozgałęzienie korytarzy, które później łącza się prowadząc do wielkiej sali. Znajduje się w niej gilotyna, która zgodnie z legendą spadnie na niewierną żonę. W niektórych miejscach trzeba przykurczyć sylwetkę z uwagi na niskie stropy.

Wejście do Jaskini Nietoperzowej
Wejście do Jaskini Nietoperzowej

W kolejnych salach można podziwiać namuliska, z których najgłębsze osiągają nawet 9 m.

To co przyciąga zainteresowanie zwiedzających to zdecydowanie naciekowy wodospad oraz liczne kotły wirowe i kominy prowadzące w stronę powierzchni. Im dalej w głąb jaskini, tym korytarze staja się coraz niższe i węższe, tak, ze nie umożliwiają zwiedzania tych szczelin.

Historia Jaskini

Ten domek nietoperzy jest pokładem naturalnego nawozu, który jest nazywany namuliskiem. Jego eksploatacje prowadzono już w XIX wieku. Podczas wydobywania odchodów nietoperzy w latach 1872-1879 znaleziono 4 000 kłów niedźwiedzia jaskiniowego. Dzisiaj prawdziwym szczęściarzom zdarza się jeszcze taki kieł znaleźć.

W późniejszych latach, po II wojnie światowej, gdy przeprowadzano badania archeologiczne, odkryto kości i zęby także innych zwierząt tj. hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, borsuka, mamuta, żubra pierwotnego, nosorożca włochatego, renifera, konia oraz drobnych gryzoni, ptaków i ryb. Do znalezisk należą także liczne naczynia gliniane, narzędzia kamienne, krzemienne oraz szczątki szkieletów ludzi zamieszkujących jaskinię na przestrzeni wieków od około V w. p.n.e aż po średniowiecze.

Wnętrze Jaskini Nietoperzowej
Wnętrze Jaskini Nietoperzowej

Ciekawą formą przekazania wiedzy są organizowane Zielone Lekcje. W ich trakcie dzieci mogą zbadać czystość wody, jej twardość i przeprowadzać klasyfikację nietoperzy.

Jaskinia Nietoperzowa posłużyła jako plan filmowy. W jej wnętrzu kręcono sceny do „Legend o Świętym Mikołaju” oraz do „Ogniem i mieczem”.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *