Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Aż trudno uwierzyć, że w miejscu starej kopalni istnieją prawdziwe cuda przyciągające rzesze turystów. Mowa o kolorowych jeziorkach w Rudawach Janowickich w podnóża Wielkiej Kopy.

Pierwsza kopalnia, typy głębinowego, powstała tutaj w 1785 roku. W złożach znajdowało się 26% pirytu (nadsiarczek żelaza), który pod wpływem uderzeń krzesiwa iskrzy się. Surowce wydobywana z jamy zaledwie przez około 100 lat. Porzucone wyrobisko wypełniła woda, tworząc jeziorko i to nie byle jakie jeziorko, bo miało krwistoczerwony kolor. Swoją ognistą barwę zawdzięcza obecności związków żelaza. Kopalnia ta nazywała się „Nadzieja”, a jezioro przyjęło miano zgodne z kolorytem „Purpurowe jezioro”, znajduje się na wysokości 560 m n.p.m.

Parę lat później uruchomiono drugą kopalnie, która nazwano „Gustaw Grube”. Było to w roku 1793. Historia powtórzyła się i tutaj i w roku 1902 zakończono prace wydobywcze. Z uzyskanych łupków pirytonośnych, robiono siarczan miedzi i żelaza, które następnie przetwarzano na witriol (stężony roztwór kwasu siarkowego). Po wyeksploatowaniu złóż, przyrodę pozostawiono samą sobie. W ten sposób powstało jeziorko „Zielone”, które leży najwyżej na około 730 m n.p.m. W okresach suszy zanika, więc aby je zobaczyć lepiej się wybrać wtedy co i na grzyby, po prostu po deszczu.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Nie poprzestano jednak na tych działaniach, skoro surowce się wyczerpały, zaczęto poszukiwać nowych. W 1893 roku uruchomiono trzecia kopalnie o nazwie „Nowe Szczęście”. Po opuszczeniu wyrobiska woda zalała je, tworząc Błękitne Jeziorko na wysokości 635 m n.p.m. Stawek jest niewielki: jego średnica wynosi 30-50 m, a długość ok. 150 m. W tym przypadku specyficzna barwa jest przyczyna występowania miedzi. W zależności od nasycenia tym pierwiastkiem, woda zmienia kolor na szmaragdowy, odcienie niebieskiego, a czasami staje się po prostu bezbarwna. Najintensywniejszy kolor ma w okresie letnim.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Niegdyś na tym terenie było również Żółte Jeziorko. Znajdowało się ono poniżej Purpurowego Jeziorka. Dziś już nie istnieje. Widoczne jest tylko miejsce, w którym powstało.

Po powodzi w 1997 roku, cała woda z „Purpurowego Jeziorka” spłynęła. Po roku przyroda uzupełniła braki, jednak roztwór już nie ma tak intensywnej barwy jak kiedyś. Na pewno z biegiem lat w wodzie rozpuści się większa ilość związków żelaza i jeziorko odzyska dawny przyciągający kolor.

W związku z przyciągającym krajobrazem, w tym miejscu utworzono szlak turystyczny oraz trasę rowerową, które prowadza z Wieściszowic na Wielka Kopę. Dydaktyczna ścieżka dostarczy informacji do tyczących jeziorek, sztolni, przyrody wokół nich. Po prostu zaspokoi wszystkich ciekawskich miłośników natury. Przy najniższym jeziorku znajduje się parking, więc na wycieczkę mogą się udać także z motoryzowani turyści. Ze względu na brak zabezpieczeń byłych sztolni, lepiej nie ryzykować zdrowia zwiedzaniem wewnątrz ich. Myślę, że sam widok bajkowych jeziorek zaspokoi apetyt każdego zwiedzającego.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

3 thoughts on “Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

  Aneta

  (16 listopada 2011 - 13:12)

  Bardzo ciekawe miejsce, nie wiedziałam wcześniej o nim. Wiem już teraz gdzie wybrać się na wycieczkę w czasie urlopu. Cieszę się, ze znalazłam tą stronę, będę tutaj częściej zaglądać.

  Dolomit

  (24 listopada 2011 - 21:13)

  Skoro nie byłaś w tym miejscu musisz się wybrać bo na prawdę warto.

  Jeziorkowiec

  (9 czerwca 2012 - 11:49)

  Nie ma się co zastanawiać, ale warto odwiedzić to miejsce, sam polecam z doświadczenia. Chyba jedno z ładniejszych miejsc gdzie możemy zobaczyć takie różnorodne barwy jeziora. Niesamowite wspomnienia oraz zdjęcia można wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *