Kopalnia Soli w Bochni

W ostatnim czasie jestem bardzo zajęty i dlatego nie pojawiają się żadne artykuły podróżnicze mojego autorstwa. Jednak przyszedł czas, aby napisać o jakimś ciekawym miejscu. Wybór padł na kopalnie soli w Bochni gdyż zostałem wprost oczarowany artykułem o Wieliczce autorstwa „podróżniczki”, co popchnęło mnie do zwiedzenia i uzyskania ciekawych informacji na jej temat.

Kopalnia soli w Bochni powstała w 1248 roku oddalona jest o około 40km od Krakowa, a według większości naukowców jest najstarszym nieprzerwanie działającym zakładem przemysłowym w Europie. W chwili obecnej nie prowadzi się już w tym miejscu wydobycia soli na skale przemysłową (zaprzestano wydobycia w 1990 roku gdyż jest to po prostu nie opłacalne), jednak obiekt przekształcono w obiekt turystyczny oraz leczniczy.

Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni

Zwiedzającym została udostępniona trasa turystyczna której przebycie trwa około 2 godz. Przede wszystkim udajemy się do najstarszego szybu w kopalni soli jakim jest Sutoris – datuje się na XIII wiek powstanie tego szybu. Dalsza część podróży kieruje nas do komory kieratowej w której jest nam dane zobaczyć najprawdziwszy kierat służący górnikom do służący do transportu bałwanów solnych (duże bryły soli w kształcie walca). Do obsługi wymienionego wcześniej kieratu wykorzystywano konie potrzebna była stajnia i to jest następny punkt podróży. Jak wiadomo z legend to św. Kinga sprowadziła do naszego kraju sól (w tamtych zamierzchłych czasach był na wagę złota), dlatego też nie może zabraknąć miejsca jej poświęconego. Dlatego też górnicy postarali się o specjalną komnatę w której wykonano kaplicę św. Kingi. W czasie zwiedzania mamy również przyjemność przepłynięcia się łodziami w zalanej solanka komorze (około 230m pod ziemią).

Kaplica Św. Kingi
Kaplica Św. Kingi

Kopalnia soli w Bochni to obiekt, w którym dzieją organizowane są bardzo nietypowe imprezy sportowe. Przyciągają one do kopalnie duże ilości turystów , którzy chcą zobaczyć te niesamowite dyscypliny sportowe. Warto powiedzieć o takich imprezach sportowych mających swoje miejsce w tym obiekcje jak: 12. godz. Bieg Sztafetowy, „Solny Downhill” czy też turnieje judo.

W miejscach takich jak kopalnia soli w powietrzu znajduje się duża ilość chl orku sodu, który to sprawia, iż powietrze wewnątrz kopalni jest o wiele czystsze niż na powierzchni. Dlatego też z powodu idealnego mikroklimatu solnych komór w 1995 roku zostało powołane do życia uzdrowisko leczące choroby i schorzenia górnych dróg oddechowych. Można w każdej chwili zapisać się na prowadzone turnusy lecznicze lub rehabilitacyjne. Obiekt, jeśli tak można mówić o kopalni soli w Bochni, posiada 280 podziemnych miejsc noclegowych w komorze sanatoryjnej „Ważyn” (250 m pod ziemią). W samej Sali istnieje możliwość skorzystania z baru lub zagrania w piłkę nożną na specjalnie przygotowanym boisku sportowym, a dla chcących potańczyć też stworzono taką możliwość na podziemnej dyskotece.

Restauracja w kopalni soli w Bochni
Restauracja w kopalni soli w Bochni

W 2000 roku decyzja prezydenta Rzeczypospolitej żupę bocheńską uznano za Pomnik Historii Polski. W dalszym ciągu trwają starania o uzyskanie wpisu na liście UNESCO.

Ważne informacje dla turystów:

 • temperatura w kopalni jest stała i wynosi 14-16oC powyżej zera, dlatego zaleca się, aby zwiedzający zabrali ze sobą cieplejszą odzież,
 • wilgotność powietrza wynosi ok. 70%,
 • przebywając w kopalni nie ma możliwości korzystania z telefonów komórkowych.

Przeciwwskazaniem do zjazdu do kopani jest:

 • klaustrofobia,
 • niewydolność krążeniowa i oddechowa.

Istnieje również naziemna część uzdrowiska, na którą składają się hotel o wysokim standardzie oraz centrum rehabilitacji.

Więcej informacji:

Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia
ul. Solna 2
32-700 Bochnia
Telefon: (+48 14) 615 36 36 / 37
Fax: (+48 14) 615 36 38
e-mail: biuro@kopalniasoli.pl
www: http://www.kopalniasoli.pl/


Post Author: WebTurysta

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

1 thought on “Kopalnia Soli w Bochni

  Stargard

  (28 kwietnia 2021 - 09:01)

  Kopalnia jest genialna, przepiękne miejsce o gwarantowanym dużym wrażeniu emocjonalnym jak się tam jest. A druga strona to maszyna do robienia gotówki dla regionu. Ogólnie bardzo pozytywnie wspominam to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *