W ostatnim czasie jestem bardzo zajęty i dlatego nie pojawiają się żadne artykuły podróżnicze mojego autorstwa. Jednak przyszedł czas, aby napisać o jakimś ciekawym miejscu. Wybór padł na kopalnie soli w Bochni gdyż zostałem wprost oczarowany artykułem o Wieliczce autorstwa „podróżniczki”, co popchnęło mnie do zwiedzenia i uzyskania ciekawych informacji na jej temat.
Kopalnia soli w Bochni powstała w 1248 roku oddalona jest o około 40km od Krakowa, a według większości naukowców jest najstarszym nieprzerwanie działającym zakładem przemysłowym w Europie. W chwili obecnej nie prowadzi się już w tym miejscu wydobycia soli na skale przemysłową (zaprzestano wydobycia w 1990 roku gdyż jest to po prostu nie opłacalne), jednak obiekt przekształcono w obiekt turystyczny oraz leczniczy.
Zwiedzającym została udostępniona trasa turystyczna której przebycie trwa około 2 godz. Przede wszystkim udajemy się do najstarszego szybu w kopalni soli jakim jest Sutoris – datuje się na XIII wiek powstanie tego szybu. Dalsza część podróży kieruje nas do komory kieratowej w której jest nam dane zobaczyć najprawdziwszy kierat służący górnikom do służący do transportu bałwanów solnych (duże bryły soli w kształcie walca). Do obsługi wymienionego wcześniej kieratu wykorzystywano konie potrzebna była stajnia i to jest następny punkt podróży. Jak wiadomo z legend to św. Kinga sprowadziła do naszego kraju sól (w tamtych zamierzchłych czasach był na wagę złota), dlatego też nie może zabraknąć miejsca jej poświęconego. Dlatego też górnicy postarali się o specjalną komnatę w której wykonano kaplicę św. Kingi. W czasie zwiedzania mamy również przyjemność przepłynięcia się łodziami w zalanej solanka komorze (około 230m pod ziemią).
Kopalnia soli w Bochni to obiekt, w którym dzieją organizowane są bardzo nietypowe imprezy sportowe. Przyciągają one do kopalnie duże ilości turystów , którzy chcą zobaczyć te niesamowite dyscypliny sportowe. Warto powiedzieć o takich imprezach sportowych mających swoje miejsce w tym obiekcje jak: 12. godz. Bieg Sztafetowy, „Solny Downhill” czy też turnieje judo.
W miejscach takich jak kopalnia soli w powietrzu znajduje się duża ilość chl orku sodu, który to sprawia, iż powietrze wewnątrz kopalni jest o wiele czystsze niż na powierzchni. Dlatego też z powodu idealnego mikroklimatu solnych komór w 1995 roku zostało powołane do życia uzdrowisko leczące choroby i schorzenia górnych dróg oddechowych. Można w każdej chwili zapisać się na prowadzone turnusy lecznicze lub rehabilitacyjne. Obiekt, jeśli tak można mówić o kopalni soli w Bochni, posiada 280 podziemnych miejsc noclegowych w komorze sanatoryjnej „Ważyn” (250 m pod ziemią). W samej Sali istnieje możliwość skorzystania z baru lub zagrania w piłkę nożną na specjalnie przygotowanym boisku sportowym, a dla chcących potańczyć też stworzono taką możliwość na podziemnej dyskotece.
W 2000 roku decyzja prezydenta Rzeczypospolitej żupę bocheńską uznano za Pomnik Historii Polski. W dalszym ciągu trwają starania o uzyskanie wpisu na liście UNESCO.
Ważne informacje dla turystów:
- temperatura w kopalni jest stała i wynosi 14-16oC powyżej zera, dlatego zaleca się, aby zwiedzający zabrali ze sobą cieplejszą odzież,
- wilgotność powietrza wynosi ok. 70%,
- przebywając w kopalni nie ma możliwości korzystania z telefonów komórkowych.
Przeciwwskazaniem do zjazdu do kopani jest:
- klaustrofobia,
- niewydolność krążeniowa i oddechowa.
Istnieje również naziemna część uzdrowiska, na którą składają się hotel o wysokim standardzie oraz centrum rehabilitacji.
Więcej informacji:
Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia
ul. Solna 2
32-700 Bochnia
Telefon: (+48 14) 615 36 36 / 37
Fax: (+48 14) 615 36 38
e-mail: biuro@kopalniasoli.pl
www: http://www.kopalniasoli.pl/
1 thoughts on “Kopalnia Soli w Bochni”
Stargard
(28 kwietnia 2021 - 09:01)Kopalnia jest genialna, przepiękne miejsce o gwarantowanym dużym wrażeniu emocjonalnym jak się tam jest. A druga strona to maszyna do robienia gotówki dla regionu. Ogólnie bardzo pozytywnie wspominam to miejsce.