Krupówki i ich popularność

Założę się, ze każdemu z Czytelników ta nazwa obiła się o uszy i wcale mnie to nie dziwi. W końcu jest to jedna z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych ulic Zakopanego. Położenie w samym centrum, deptak tętniący życiem kulturowym i handlowo – pamiątkowym przyciąga co roku tysiące turystów.

Jak to się stało, że jest to obowiązkowy punkt wycieczki w Zakopanym?

Ścieżka, wzdłuż której biegnie ulica cieszyła się popularnością już w XIX wieku. Przyciągała walorami naturalnymi oraz rozciągającą się stamtąd panorama na Giewont. Status ulicy uzyskała w 1870 toku, a swa wdzięczną nazwę zyskała od pobliskiej polany – Krupówki.

Krupówki
Krupówki

Pożar w środku Krupówek w 1899 roku zmotywował mieszkańców do działania. Już po roku odbudowano domostwa stawiając murowane kamienice. Ponadto parę lat wcześniej – w 1878 roku Walery Eliasz wybudował w tym miejscu pierwszy domek letniskowy, który dał początek prężnie rozwijającej się turystyce.

Obecnie Krupówki są kojarzone ze straganami z lokalnymi pamiątkami, jedzeniem i charakterystycznymi budowlami. Do zapadających w pamięci atrakcji na pewno należą: pamiątkowe zdjęcia z niedźwiedziem, prawdziwym Bacą, tworzenie przez artystów portretów, krajobrazów czy przejazdy dorożką.

Spacerując po deptaku warto poświęcić parę chwil na zwiedzenie :

  • Neoromański kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny – wnętrze stanowi mieszanka stylów neoromańskiego oraz stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Całkowicie w stylu zakopiańskim utrzymano kaplicę św. Jana Chrzciciela,
  • Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego – jedno z najstarszych polskich muzeów regionalnych. Ekspozycje stanowią liczne skały i minerały, okazy florystyczne charakterystyczne dla rejony Tatr, miejscowe stroje, przedmioty ozdobne oraz dzieła sztuki,
  • Dworzec tatrzański

Niepowtarzalny klimat Zakopanego przyciąga ludzi niezależnie od wieku oraz pory roku. Różnorodność rozrywek i przede wszystkim piękno natury sprawia, ze każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci czy to lata, czy to zimy planując dłuższy pobyt powinni pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegów. Apartamenty w Zakopanym oferują wysoki standard, a duża konkurencja w tej branży pozwala na wybór atrakcyjnie położonego noclegu.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Krupówki i ich popularność

    Renata

    (18 listopada 2014 - 20:15)

    Ulica piękna tylko za dużo tam fast foodowych tematów, po co to wszystko? To psuje klimat Zakopanego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *