Szczyrk

Miejscowość turystyczna – Szczyrk

Szukając miejsca, gdzie mogłabym połączyć aktywny tryb z wypoczynkiem i malownicza okolica natrafiłam na Szczyrk miejscowość Beskidzie Śląskim. To co jest urzekające to wspaniale zorganizowana baza turystyczna, każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Pierwsza bazę noclegową stanowiły proaustriackie koszary i lazarety, pozostałości po I wojnie światowej. Później powstał schron dla narciarzy, pierwsze schronisko i tak baza turystyczna rozwijała się coraz bardziej. Dzisiaj Szczyrk to już w pełni rozwinięty kompleks turystyczno – wypoczynkowy. Zresztą przekonajcie się sami, czytając artykuł.

Szczyrk
Szczyrk

Miłośnicy spacerów i wycieczek górskich zdecydowanie powinni się wybrać na okoliczne szczyty. Najwyższym górskim szczytem jest Skrzyczne (1257 m.n.p.m.), niemal w całości zalesione. Można się tam wybrać na piechotę, za pomocą linii krzesełkowej lub tez można skorzystać z wywiezienia rowerów na szczyt. Pozostałe wzniesienia to – Klimczok (1117 m.n.p.m.) – Magura (1095 m.n..m.) – Kotlarz (965 m.n.p.m.).

Amatorzy sportów zimowych mogą poszaleć na rozbudowanych stokach wyposażonych w wyciągi narciarskie. Początkujący mogą skorzystać z pomocy instruktorów i wybrać łatwiejsze trasy. Jest to zdecydowanie największe skupisko w Polsce wyciągów narciarskich. Tor saneczkowy i trasy slalomowe są miłym urozmaiceniem spędzania czasu.

Wspaniałym punktem widokowym jest Biały Krzyż (934 m n.p.m.), z którego rozciąga się panorama na najbliższa okolice. Jest to obowiązkowe miejsce nawet dla tych bardziej rozleniwionych turystów – można tam dojechać samochodem. Pobliski parking ułatwia wyprawę zmotoryzowanym.

Szczyrk [zima]
Szczyrk [zima]
Ci, którzy uwielbiają architekturę sakralną i sztukę powinni się wybrać do Sanktuarium na Górce. Jest to kościół Matki Boskiej Królowej Polski z 1894 roku. To co przyciąga rzesze pielgrzymów do tego miejsca to nie tylko wiara, to cudowne objawienie sprawiło, że to miejsce jest jak magnes. Od tamtego czasu, czyli od 25 lipca1894 roku ciągle rozbudowywano kościół, Az w końcu podniesiono go do rangi sanktuarium. Obecnie można w nim podziwiać 20-głosowe organy z polichromią i mozaiką, obraz Matki Bożej przedstawiający tutejsze objawienie, a także grotę ze źródełkiem. Obok znajduje się kaplica Objawienia, w której znajduje się fragment buka, przy którym nastąpiło objawienie. Wielbiciele sztuki współczesnej mogą znaleźć coś dla siebie w Beskidzkiej Galerii Sztuki.

Pobliskie Jezioro Żywieckie przyciąga z kolei tych, co czują się jak ryba w wodzie. Koło akwenu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodno – rowerowego, żaglówek oraz desek windsurfingowych.

Przy tylu atrakcjach turystycznych warto pomyśleć wcześniej o noclegach w miejscowości turystycznej – Szczyrk. Warto to zrobić z wyprzedzeniem ponieważ jest to miejscowość chętnie oblegana przez wczasowiczów, aby nie okazało się, że będziemy mieć problem z przenocowaniem w tym miejscu.


Post Author: WebTurysta

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

1 thought on “Miejscowość turystyczna – Szczyrk

    Tomasz

    (17 czerwca 2012 - 19:09)

    Jest to wspaniałe miejsce na bazę wypadową, wokół są same atrakcje turystyczne takie jak Wydma Orzechowska, III molo, bunkry Bluchera, Dom Chleba, port Ustka, zróżnicowane pod względem ukształtowania brzegu plaże, Słowiński Park Narodowy z wydmami ruchomymi i skansenem w Klukach, Dolina Charlotty, Muzeum w Swołowie, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku i wiele, wiele innych. Kąsek dla oka i duszy, poezja dla zmysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *