Miniaturowe świątynie w Myczkowcach

Kościoły, cerkwie prawosławnych, cerkwie grekokatolików dziś już nie ma podziałów, a już na pewno nie w Myczkowcach koło Soliny. Repliki ponad 140 świątyń znajdują się w Centrum Kultury Ekumenicznej.

Sam pomysł zrodził się w głowie ks. Bogdana Janika, dyrektora Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Diecezji Rzeszowskiej Caritas w Myczkowcach. Zainspirowały go miniatury zabytków znajdujące się we Włoszech. Pomyślał dlaczego by u nas nie spróbować czegoś takiego.

Dzięki wsparciu finansowym z Ministerstwa Kultury i unii europejskiej w 2007 roku powstał Park miniatur cerkwi i kościołów. Makiety przedstawiają budowle z Polski południowo-wschodniej, Słowacji oraz Ukrainy, czyli tereny zamieszkiwane przez Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, polsko-ruskie grupy mieszane. Miniatury są dziełem Janusza Kuliga, rzemieślnika z Chmielnika, natomiast architekturę terenu przygotował Norbert Piekarski z Bliznego.

Repliki wykonano w skali 1:25 i ze wszelką starannością odwzorowano także roślinność znajdująca się przy poszczególnych świątyniach. Całość ustawiono na 10 wzgórzach otoczonych przez potoki. Miedzy wzgórzami są ścieżki spacerowe, a dla pragnących trochę odpocząć zwiedzaniem zbudowano altanę. W tym miejscu mogą się cieszyć nie tylko oczy, ale też i uszy. Zwiedzanie uatrakcyjniają odgłosy natury, starocerkiewne śpiewy, kazania, a także wypowiedzi naszego papieża.

Park miniatur w Myczkowcach
Park miniatur w Myczkowcach

Nie mogę się powstrzymać, by nie powiedzieć, że po takiej wycieczce „jedną nogą jesteśmy w niebie”. Choćby nie tylko ze względów etycznych, ale przede wszystkim duchowych. Panująca atmosfera sakralności, muzyka i otaczająca przyroda stwarzają niezapomniane wrażenia.

O doborze makiet o takim właśnie charakterze zadecydował teren ośrodka. To tutaj stykają się trzy różne kultury, które z upływem czasu odchodzą w zapomnienie. Ponadto sakralna architektura drewniana jest bardzo krucha, nie trudno o pożary, dlatego okazała się tak ciekawą tematyka, że postanowiono ja pokazać.

Patronem CKE jest papież Jan Paweł II. Z myślą o nim zbudowano makiety architektury drewnianej. Ku uczczeniu jego pamięci w centrum umieszczono pomnik. Kierując się drogą wytyczona przez papieża, pojednania wszystkich chrześcijan, Centrum Kultury Ekumenicznej chce kontynuować tą ścieżkę. Ideę pojednania i miłości w relacjach międzyludzkich wieńczy napis na bramie wejściowej:

„PONAD WSZYSTKIM NIECH BĘDZIE MIŁOŚĆ”

Warto nie tylko zobaczyć to miejsce, ale też i poświęcić parę chwil na refleksje.

 

Miniaturowe świątynie - Centrum Kultury Ekumenicznej
Miniaturowe świątynie – Centrum Kultury Ekumenicznej


Źródła:
http://www.myczkowce.org.pl/index.php?view=detail&id=579&option=com_joomgallery&Itemid=62#joomimg
http://www.gim2sieradz.szkolnastrona.pl/container/Miniatury.jpg
http://www.twojebieszczady.pl/warto/cke/pan1600.jpg

 


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Miniaturowe świątynie w Myczkowcach

    Czesia

    (13 marca 2013 - 09:59)

    Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach prowadzi na swoim terenie wiele ciekawych inicjatyw, jedną z nich są właśnie miniaturowe świątynie, nigdzie indziej nie znajdziemy takiej liczby miniatur, które zachwycają swoim wyglądem. Byłam tam jakoś na jesieni, nawet to, że było zimno nie przeszkodziło mi w oglądnięciu każdej z nich dokładnie. Mam nawet takie marzenie, aby każda z tych świątyń odwiedzić i zobaczyć ją w pełnej krasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *