Kłódka miłości

Mosty zakochanych w Polsce

Scena niczym z prawdziwego ckliwego romansu. Zakochani obejmują się, czule sobie patrzą w oczy. On mówi: „Masz klucz do mego serca, jesteś całym moim światem. Kocham Cię”, na co Ona odpowiada: „Wystarczysz Ty… Niczego nie chce więcej. Kocham Cię”. Przypieczętowują swą miłość gorącym pocałunkiem. A potem na znak miłości zawieszają kłódkę na moście zakochanych, a kluczyk ląduję w rzece. Zawieszona kłódka staje się symbolem wiecznej miłości, wierności i trwałości uczucia.

Zwyczaj wieszania „dowodów miłości” stał się bardzo popularny po publikacji, a potem zekranizowaniu włoskiej książki „Tylko Ciebie chcę” Federico Moccia, w której główna para bohaterów przypięła kłódkę na rzymskim moście Milvio. Teraz jest tam ich tysiące.

Aby wyznać miłość w ten sposób wcale nie trzeba jechać zagranicę: do Paryża na most Pont des Arts, Wenecji – most Ponte di Rialto, czy Florencji na most Ponte Vecchio.  Można to zrobić w Polsce, gdzie mamy już parę mostów miłości. A oto i one:

  1. Wrocław – Most Tumski, najsłynniejszy most zakochanych w Polsce
  2. Olsztyn – Most Zamkowy
  3. Łódź – most w parku im. Józefa Poniatowskiego
  4. Szczecin – most w parku im. Jana Kasprowicza
  5. Bydgoszcz – kładka łącząca Wyspę Młyńską z Operą Nowa, Most Teatralny
  6. Kraków – kładka Ojca Bernatka
  7. Warszawa – wcześniej mostem miłości był Most Świętokrzyski, którym nie uczęszczało zbyt wielu ludzi i w 2010 roku złomiarze ukradli wszystkie kłódki, dlatego zdecydowano się na nowa lokalizacje mostu zakochanych i wybrano Most Poniatowskiego
Most Zakochanych we Wrocławiu
Most Zakochanych we Wrocławiu

Zakochani często przed zawieszeniem symbolu miłości – kłódki wybierają się do grawera, by ten wykonał na niej piękne serduszko, imiona zakochanych, ważną datę, słowa przysięgi lub miłosną sentencję. Często zakochani decydują się na ten gest właśnie w Walentynki, które sprzyja okazywaniu sobie uczuć. Na mostach zakochanych można również spotkać pary narzeczeńskie, nowożeńców, a także ludzi z długoletnim stażem. Po prostu miłość nie liczy lat i to jest piękne, że nie boimy się okazywać swych uczuć :).

Mosty miłości stały się atrakcyjne nie tylko dla zakochanych, ale przyciągają również rzesze turystów, romantyków, marzycieli, którzy lubią porozmyślać o miłości. W końcu każda kłódka to oddzielna historia.

A może w Waszym mieście tez już powstał most miłości? Chętnie się dowiemy, gdzie jeszcze można przypieczętować miłość za pomocą kłódki i udać się na romantyczny spacer :).


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *