Muzeum Bursztynu w Gdańsku: Inkluzja zwierzęca „Jaszczurki Gierłowskiej”

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

„Bałtyckie złoto”, czyli bursztyn, jantar, amber był i nadal jest niezwykle ważnym i cennym surowcem. Bursztyn bałtycki wyróżnia się własnościami fizycznymi, dzięki którym jest łatwy w obróbce, a także różnorodnością barw. Ta „błyskotka” cieszy oczy i nic dziwnego, że cieszy się taką popularnością do wytwarzania wyrobów jubilerskich, ozdób oraz przedmiotów artystycz nych.

Nasz jantar powstał w naturalnych warunkach ponad 40 mln lat temu. Jest to żywica kopalna pochodząca z drzew porastających teren dzisiejszej Skandynawii. Wyglądem bardzo podobna do tej, która powstaje na skaleczonym drzewie ze zranień, pęknięć pni i gałęzi drzew.

W związku z historycznym powiązaniem bursztynu z rejonem nadbałtyckim, nic dziwnego, że Muzeum Bursztynu znajduje się właśnie w Gdańsku. Miasto ubiega się o miano światowej stolicy bursztynu.

W lutym 2000 roku powołano do życia Muzeum Bursztynu jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Uroczyste otwarcie nastąpiło w czerwcu 2006 roku. Sale wystawowe umieszczono na wszystkich piętrach Wieży Więziennej.

Całość ekspozycji jest podzielona tematycznie na poszczególnych piętrach. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia można poznać historię bursztynu, historie rzemiosła bursztynowego oraz szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, wykorzystanie go jako materiał badawczy oraz tworzywo artystyczne. Oprócz tradycyjnych wystaw, zwiedzający maja do dyspozycji prezentacje multimedialne dostępne w różnych językach.

Do najbardziej zachwycających eksponatów Muzeum Bursztynu należą:

 • Inkluzja (czyli ciało stałe umieszczone w masie kryształu)  zwierzęca tzw. „Jaszczurki Gierłowskiej” – jest to zmumifikowana jaszczurka znajdująca się we wnętrzu bursztynowej baryłki. Unikat na skalę światową. We wnętrzu bursztynu znajduje się także detrytus roślinny oraz włoski dębu
Inkluzja zwierzęca „Jaszczurki Gierłowskiej”, Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Inkluzja zwierzęca „Jaszczurki Gierłowskiej”, Muzeum Bursztynu w Gdańsku [fot. Miszka Jabłoński]
 • Kabinet, czyli bogato zdobiony mebel skrzyniowy. Sekretarzyk z dużą ilością skrytek i szufladek wykonano w całości z bursztynu w różnych odcieniach
 • Bursztynowy słowik, główna nagroda przyznawana podczas festiwalu muzycznego Sopot Festival w Sopocie,
 • Instrumenty muzyczne, szachy i wiele innych
Szachy z bursztynu, Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Szachy z bursztynu, Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Na terenie Muzeum Bursztynu prowadzone są lekcje o różnej tematyce dostosowane do wieku grupy. Poruszane tematy to:

 • „Bursztynowe legendy” dla klas 0 – III
 • „Średniowieczny warsztat bursztynniczy” oraz „Bursztyn/Dar Eridanu” dla klas IV – VI oraz gimnazjum
 • „Bursztynnictwo w Gdańsku” dla szkół ponadgimnazlajnych
 • Po wcześniejszym uzgodnieniu, istnieje możliwość wzięcia udziału w pokazie szlifowania bursztynu

Chęć uczestnictwa w lekcji należy zgłosić z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W zajęciach może brać udział tylko jedna klasa (max 25 osób). Koszt przeprowadzenia lekcji wynosi 8 zł od dziecka (6 zł klasy integracyjne). Opłata edukacyjna dotyczy udziału w zajęciach dydaktycznych i jest pobierana niezależnie od wieku uczestników, a także w dzień wolnego wstępu.

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek nieczynne
wtorek – dzień wolnego wstępu, wejście co pół godziny
środa – sobota 10 – 16
niedziela 11 – 16

CENY BILETÓW
10 zł normalny, 5 zł ulgowy
Rodzinny bilet wstępu 20 zł (przysługuje rodzinie składającej się max. z 8 osób, w tym: dwóch osób dorosłych i sześciorga dzieci)
Zbiorowy bilet wstępu normalny 9 zł, ulgowy 4 zł


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

3 thoughts on “Muzeum Bursztynu w Gdańsku

  ja

  (22 kwietnia 2012 - 14:46)

  literówka w głównym opise 😛

   Podrozniczka

   (22 kwietnia 2012 - 21:39)

   Dzięki za zwrócenie uwagi na ten błąd, czasem trudno coś wychwycić jak się jest autorką

  Gaby

  (17 czerwca 2012 - 02:44)

  Często jest tak, że wybierając organizatora wycieczki, kierujemy się głównie ceną. Jasne, to jest istotne, ale najlepiej, jakby biuro podróży, które wysyła nas (czy nasze dzieci) czasem i na drugi koniec świata było sprawdzone. Ja mam dość miłe wspomnienia, a na pewno żadnych przykrych, z biurem podróży. I w kwestii wyjazdów młodzieżowych i teraz, w dorosłym życiu. Dlatego jestem zdania, że warto zasięgnąć opinii i jechać ze sprawdzony biurem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *