Motyl

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni

W dzieciństwie ( w dorosłym życiu także) zawsze urzekała mnie metamorfoza jaką przechodzą motyle. Jak mało urodziwe poczwarki przeobrażają się w prawdziwy latający cud natury, urzekający swoją paletą barw. Te owady urzekły nie tylko mnie. I całe szczęście, bo dzięki pasji pewnego przyrodnika w Bochni powstało muzeum motyli.

Inspiracją do stworzenia muzeum motyli stał się prywatny zbiór spreparowanych motyli Jacka Kobieli – artysty, plastyka i wielkiego pasjonata natury. Kolekcjonowanie „przyrodniczych dzieł sztuki” rozpoczął w 1980 roku poprzez zakup paru motyli egzotycznych i krajowych.

Kontakty z entomologami polskimi i zagranicznymi miał możliwość powiększenia swojego zbioru o okazy z różnych stron świata. Niektóre z motyli mają nietypową historię pochodzenia– motyle z Afryki otrzymał z hodowli Sióstr Miłosierdzia z Bangui w Republice Centralnej Afryki. Motyle z Palearktyki (kraina zoogeograficzna obejmująca Europę, Afrykę — na północ od Sahary, oraz Azję — na północ od Himalajów) są prezentem od przyjaciela Jacka Kobieli – Edwarda Palika. Inicjator muzeum z czasem sam nauczył się preparować okazy, w ten sposób podróżując mógł samodzielnie powiększać kolekcje.

Część eksponatów Muzeum Motyli Arthropoda, Bochnia
Część eksponatów Muzeum Motyli Arthropoda, Bochnia

Cała kolekcja pięknych owadów składa się z ponad czterech i pół tysiąca okazów, a wśród nich:

  • 735 motyli  Australii i wielu egzotycznych wysp Oceanii.
  • 1573 motyli krajów Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej.
  • 497 motyli  Afryki.
  • 425 motyli Ameryki Północnej i europy (rejon Palearktyki)
  • 1495 motyli Azji i regionu Orientalnego

Muzeum Motyli Arthropoda jest największą stałą ekspozycją motyli świata w Polsce. Kolekcja obejmuje najliczniejszą w gatunki grupę zwierząt – stawonogi (Arthropoda), a wśród nich motyle dzienne i nocne, chrząszcze ( Polski i świata), skorpiony, modliszki, pluskwiaki. Ekspozycje uatrakcyjniają liczne fotografie motyli i chrząszczy autorstwa Filipa Kobieli – syna Jacka Kobieli. Choć muzeum jest bardzo młode, otwarto w 2009 roku, już zaskarbiło sobie sympatię turystów.

Część eksponatów Muzeum Motyli Arthropoda, Bochnia
Część eksponatów Muzeum Motyli Arthropoda, Bochnia

Wycieczka do muzeum motyli w Bochni jest interesującą lekcja przyrody, biologii, a także wspaniałą ucztą dla oczu. Wystawa stała „Systematyczny Przegląd Motyli Świata” daje możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem motyli, sposobami ochrony motyli przed zagrożeniami (zjawisko mimikry i mimetyzmu – upodabniania się do innych gatunków zwierząt lub do otaczającego środowiska), warunkami życia poszczególnych gatunków motyli.

Całą kolekcję podzielono zgodnie z systematyką Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego. Ekspozycja zawiera okazy, które ilustrują różne zjawiska przyrodnicze, w których ćma nie musi być szara, a motyl może przypominać liścia, sowę, a nawet tygrysa.

Motyl przypominający oczy sowy, Muzeum Motyli Arthropoda, Bochnia
Motyl przypominający oczy sowy, Muzeum Motyli Arthropoda, Bochnia

Cennik:
Bilet normalny : 9zł/os
Bilet ulgowy (dla dzieci w wieku powyżej 4 lat, uczniów i studentów, emerytów i rencistów w wieku do 70 lat) : 7zł/os
Bilet szkolny + Lekcja przyrodnicza (45 min) : 8 zł/os (grupa min. 10 osób)

Wstęp bezpłatny: dzieci poniżej 4 lat, studenci Wydziałów Nauk Biologicznych, nauczyciele i opiekunowie grup (1 opiekun na 15 osób), przewodnicy turystyczni

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 10.00 – 16.00
Sob-Nd: 10-14.00
UWAGA!: w sezonie zimowym zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *