Największy ogród zoologiczny w Polsce – zoo w Gdańsku

Lato w pełni warto więc wybrać się na wycieczkę podziwiać cuda natury tym razem nie tylko flory, ale też i fauny. Przedstawiamy Wam dzisiaj największe zoo w Polsce liczące 136 ha powierzchni mieszczące się w Gdańsku. Mieszkają tu zwierzęta wszystkich kontynentów, a niektóre z gatunków nie spotkamy na wolności, tylko w takim miejscu jak zoo, gdzie dzięki specjalnej opiece udaje się im przetrwać.

Wśród zwierząt, które możemy spotkać właśnie w gdańskim ogrodzie zoologicznym należą: antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie.

Gepard
Gepard

Pomysł na powstanie zoo w Gdańsku na terenie Oliwy narodził się już w latach 40 XX wieku. Inicjatywę zaakceptowano dopiero w 1953 roku. A rok później, majem 1954 r, nastąpiło uroczyste otwarcie . Pierwszymi „mieszkańcami” gdańskiego zoo były zwierzęta ofiarowane przez lokalną ludność, czyli: króliki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty, a także małpki i papugi – dary marynarzy. Ogrodowi zoologicznemu bardzo szybko przybywało nowych domowników. Jeszcze w tym samym roku zamieszkał w nim żubr o imieniu Puszczan, para wilków – Misio i Łątka, których potomstwo zasiliło kolekcję wielu krajów.

Pingwiny Tońce
Pingwiny Tońce

Na przełomie lat 50 i 60 rozbudowano zoo. Najistotniejsze było „wprowadzanie i zadomowienie” nowych okazów, a tym samym stworzenie im jak najdogodniejszych warunków do życia oraz rozmnażania. Dzięki zaangażowaniu pracowników w latach 80 gdański ogród zoologiczny liczył już ponad 800 mieszkańców 176 różnych gatunków. Od roku 1991 kolekcja zoo systematycznie powiększa się o cenne, objęte ochroną, gatunki zwierząt: hipopotamy karłowate, orangutany, wilki grzywiaste, oryksy, osły somalijskie, anoa, lutungi jawajskie, mandryle, gerezy czy pingwiny tońce.

W trakcie działalności zoo zadbano także o zwiększenie komfortu i atrakcyjności zwiedzania: wyznaczenie ciekawej ścieżki spacerowej, uruchomienie ptaszarni i gadziarni, otwarto pawilony małpiarni z całoroczną ekspozycją zwierząt, pawilony żyraf, a także 2 hektarowy wybieg dla lwów.

Zoo w Gdańsku – Stan zwierząt:

  liczba gatunków liczba osobników
ssaki 85 498
ptaki 70 384
gady 28 74
płazy 9 154
bezkręgowce 1 2
ogółem 193 1112

 

Z myślą o najmłodszych otwarto „małe zoo”, gdzie zwiedzający mogą karmić i głaskać zwierzęta. Wspólna zabawa dzieci z mieszkańcami „małego zoo” daje wiele radości. Rozbrykane zwierzątka: lama Dzidek, owieczki Zuza i Cukinia, świnka wietnamska Hiacynta szybko zdobywają sympatię nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.  Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceów otwarto salę multimedialną

Gdańskie zoo jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Oprócz przebywania ze zwierzętami całego świata, można mile spędzić czas na przejażdżce konnej, w parku linowym lub jeżdżąc w ciuchci retro. Teren ogrodu zoologicznego zachwyca swym pejzażem. Jest to niezwykle interesujące miejsce o czym najlepiej świadczy ogromna ilość odwiedzających. W ubiegłym roku gdańskie zoo odwiedziło prawie 400 tys turystów.

Zoo w Gdańsku – Godziny otwarć:

styczeń-marzec 09:00-15:00
kwiecień
dni powszednie
09:00-17:00
kwiecień
sobota, niedziela
09:00-19:00
maj – wrzesień 09:00-19:00
październik 09:00-17:00
listopad, grudzień 09:00-15:00

Zoo w Gdańsku – Ceny biletów:

W okresie Normalny Ulgowy  Rodzinny Grupowy dla młodzieży szkolnej, min. 10 osób
styczeń, luty, marzec 15 zł 10 zł 40 zł 8 zł + 1 osoba bezpłatnie
kwiecień, maj, czerwiec 25 zł 20 zł 80 zł 18 zł + 1 osoba bezpłatnie
lipiec, sierpień 30 zł 25 zł 100 zł 23 zł + 1 osoba bezpłatnie
wrzesień, październik 25 zł 20 zł 80 zł 18 zł + 1 osoba bezpłatnie
listopad, grudzień 15 zł 10 zł 40 zł 8 zł + 1 osoba bezpłatnie
Karta Gdańskiego Lwa 50 zł 30 zł    
Bilet roczny 90 zł 70 zł    

 

Mapa Zoo w Gdańsku
Mapa Zoo w Gdańsku

Aktualizacja wpisu z dnia: 21 Czerwca 2013

Źródło zdjęć: Największe zoo w Polsce – zoo w Gdańsku: https://zoo.gda.pl/

 


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

1 thought on “Największy ogród zoologiczny w Polsce – zoo w Gdańsku

    Mateusz

    (24 czerwca 2013 - 10:12)

    Pomimo iż mieszkam na zupełnie innym końcu Polski zdecydowałem się w końcu na dłuuugą wycieczkę do Gdańska własnie między innymi w celu odwiedzenia tego ogrodu, Oczywiście wziąłem ze sobą dzieci, które były zachwycone taką wycieczką. Naprawdę warto było tyle jechać, polecam każdemu miłośnikowi zwierząt, ale nie tylko:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *