Latarnia w Świnoujściu (źródło: pixabay.com)

Najwyższa latarnia morska – latarnia w Świnoujściu

Najwyższa latarnia w Polsce i zarazem najwyższa na Bałtyku rozbłysła 1 grudnia 1857 roku. Jest ona nieoceniona pomocą dla ludzi morza. Dzięki wysyłanym sygnałom świetlnym oraz dźwiękowym (nadawane podczas mgły) niejednego marynarza i kupca doprowadziła bezpiecznie do brzegu. Latarnia emituje dwa rodzaje światła: białe oraz czerwone, które służy do nadawania informacji za pomocą alfabetu Morse’a. Źródłem światła jest aparat Fresnela I klasy. Od 1958 roku pełni również role radiolatarni, czyli wysyła sygnały radiowe umożliwiając komunikacje z obiektami znajdującymi się w morzu.

Wieża ma różne kształty – parter ma formę kwadratu, który przyjmuje postać ośmiokąta, by u szczytu przejść w okrągłą budowlę. Tak zmienne kształty sa wynikiem rozbudowy, na skutek pękania i odpadania cegły. Całość uzupełniają malutkie okienka. Na samym szczycie latarni znajduje się galeria obejmująca podstawę, aby tam dotrzeć trzeba wspiąć się po dokładnie 308 – u schodkach.

Latarnia w Świnoujściu
Latarnia w Świnoujściu

Budowę latarni rozpoczęto w 1854 roku i po niespełna trzech latach oddano ja do użytku. II wojna światowa pozostawiła po sobie ślady zniszczeń, które usunięto w 1959 roku. Nie tylko działalność człowieka miała negatywny wpływ na budowlę, środowisko również miało w tym udział. Chemikalia, pochodzące ze statków z pobliskiego portu, przenikając do atmosfery silnie uszkadzały cegły latarni. Z tego powodu w latach 90-tych przeprowadzono kapitalny remont, który zakończono w 2000 roku. Od tego czasu jest ona udostępniona do zwiedzania.

Kiedyś w latarni mieszkali tylko latarnicy wraz ze swoimi rodzinami. Pilnowali oni, aby ognisko w latarni było cały czas. Obecnie jest to interesująca atrakcja turystyczna. Dodatkowym wabikiem jest utworzone w tym miejscu Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. W budynku przyległym do wieży latarni można podziwiać m.in. lampy nawigacyjne, elementy wyposażenia statków, urządzenia używane do nawigacji i ratownictwa morskiego. Wzrok przykuwa strój nurka ważący 70 kg czy tez żarówka o mocy 4200 W.

Niska cena biletów, aż krzyczy żeby tam wejść i pozwiedzać „morski świat”.

Ceny biletów: normalny – 3 zł, ulgowy – 1 zł, zbiorowy – 2 zł.

Latarnia w Świnoujściu [Noc]
Latarnia w Świnoujściu [Noc
W kwietniu 2010 roku samej latarni dodano uroku. Późnym wieczorem odbył się „spektakl” świateł na wieży latarnianej. Podświetlenie przybierało całą gamę kolorów: żółty, niebieski, pomarańczowy, czerwony, zielony i tak na przemian. Był to niezwykle imponujący pokaz i miejmy nadzieje, że niebawem się powtórzy.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *