Podstawowe wyposażenie narciarza

Niezbędnik narciarza

Omawialiśmy już zasady bezpiecznego zachowania się na stoku, czas zaplanować prawdziwą wyprawę na narty. Zaraz się jednak nasuwa pytanie co powinniśmy ze sobą zabrać, co jest nam niezbędne na stoku. Wybierając się na narty lub snowboard musimy pamiętać o następujących elementach wyposażenia i ubioru:

 • narty – bez nich raczej nie da się zrealizować wypadu na narty. Początkujący i średnio-zaawansowani powinni mieć narty o 5 – 15 cm krótsze od wzrostu. Na dobór nart ma wpływ również waga narciarza. Za krótkie narty są niestabilne i trudno na nich utrzymać równowagę, z kolei za długie są mniej skrętne i trudniejsze do opanowania.
 • buty – powinny być wygodne i dobrze dopasowane. Za duże zwiększają ryzyko kontuzji, za małe ograniczają swobodę ruchu i sprawiają ból. Buty narciarskie zapewniają ciepło stopom, więc nie ma potrzeby zakładania paru par skarpet. Tylko prawdziwym zmarzluchom polecam wysokie skarpety narciarskie lub dodatkowo wkładki ogrzewające,
 • gogle lub okulary – skutecznie ochraniają oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i ułatwiają jazdę w trudnych warunkach np. śnieg, wiatr,
 • kask – uchroni nas przed urazami i utrzymuje ciepło. Dzieci do lat 15 obowiązkowo powinny mieć na głowie kaski. Dorośli jeśli takiego nie mają mogą go zastąpić ciepłą czapką.
 • kurtka narciarska – powinna być ciepła i najlepiej termo aktywna (zapewniając odpowiednia wentylację). Kurtki narciarskie maja wiele bajerów, najważniejsze, aby spełniały podstawową funkcje czyli ochronę przed zimnem oraz nie krępowały ruchów,
 • spodnie – najlepiej ciepłe i nieprzemakalne,
 • kijki – powinny być tak długie, aby trzymając je za rączkę w pełnym rynsztunku (na nartach i w butach) ramię i przedramię tworzyło kąt prosty,
 • rękawice – dopasowane do dłoni, ciepłe i również nieprzemakalne, ochraniają przed otarciami o śnieg lub lód
 • skipass – karta identyfikacyjna każdego narciarza czy snowboardzisty, należy w niej wprowadzić swoje dane, które w razie wypadku lub zaginięcia mogą uratować nam zdrowie lub życie,
 • krem ochronny – zapominają o nim szczególnie Ci, którzy zaczynają swoja przygodę z nartami. Na stoku nasza twarz jest narażona na silne działanie wiatru, zimna i promieni UV. Warto więc zapobiec obrażeniom skóry.
Podstawowe wyposażenie narciarza
Podstawowe wyposażenie narciarza

Jeśli chodzi o sprzęt narciarski, czyli buty, narty i kijki to nie musimy ich od razu kupować. Można skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu sportowego, to nam pozwoli uniknąć sporego wydatku. Ponadto obsługa wypożyczalni doskonale wie jak dobrać parametry sprzętu, aby był dla nas odpowiedni.

Jeżeli zaś na narty wybieramy się już od jakiegoś czasu, jest to nasze hobby i w przyszłości również zamierzamy tak spędzać czas, warto wtedy rozważyć zakup własnego sprzętu. Jednorazowo jest to duży wydatek, ale z perspektywy czasu inwestycja jest na pewno opłacalna.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

2 thoughts on “Niezbędnik narciarza

  Tetro

  (19 listopada 2013 - 08:54)

  Ja bym jeszcze dodał odpowiednią bieliznę termoaktywną, bo ona stanowi podstawę ubioru podczas zimowych szaleństw 🙂 Nie dopuszcza chłodu do skóry i odprowadza wilgoć, dzięki czemu możemy czuć się w pełni komfortowo. Pamiętajmy o pierwszej warstwie! Polecam na stoki polską markę Brubeck, sam korzystam z ich odzieży (nie tylko bielizny) i sprawdza się znakomicie, nawet podczas siarczystych mrozów.

  Podrożnik

  (21 listopada 2013 - 14:23)

  Tak muszę, się z Tobą zgodzić – bez tego to może być ciężko a i czasem różnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *