Nocleg w schronisku

Wycieczka kilkudniowa wymaga zorganizowania paru niezbędnych spraw. Poza trasą, odpowiednim ekwipunkiem, zaopatrzeniem, wyborem atrakcji trzeba również podjąć decyzje odnośnie noclegu. Niewątpliwie pomocny w tej kwestii jest Internet, gdzie można znaleźć ogrom ofert kwater prywatnych, moteli, pól namiotowych i schronisk.

To właśnie schroniska turystyczne są miejscem, któremu warto przyjrzeć się z większą uwagą. Nocleg w takiej bacówce jest niezapomnianym wrażeniem, gdyż często są umieszczone w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, w samym centrum pięknych krajobrazów. Urok otaczającej natury wspaniale wpływa na regeneracje sił witalnych i odprężenie.

W okresie wakacji oraz ferii przed planowanym wyjazdem dobrze jest dokonać rezerwacji. Dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki z kategorii „brak wolnych miejsc”, a w przypadku nie dotarcia możemy stracić co najwyżej zaliczkę o ile jest taka wymagana. Przy wyborze pokoju lepiej przemyśleć sprawę czy chcemy spać ze swoją rodziną, znajomymi, z którymi się wybieramy czy też skorzystamy z pokoju wieloosobowego. W tym drugim wariancie warto pamiętać, że narażamy się na ryzyko „zagubienia rzeczy” w przypadku „interesownych” lokatorów. Jak to mówią nigdy nic nie wiadomo. Jednak może się okazać wprost przeciwnie, iż ludzie z którymi będziemy dzielić pokój okażą się wspaniałymi współtowarzyszami, a nawiązane znajomości będziemy bardzo mile wspominać.

Schronisko na Turbaczu
Schronisko na Turbaczu

Innym wariantem noclegu z jakiego można skorzystać jest opcja „prawdziwego podróżnika i pasjonata”, czyli spanie w śpiworze na podłodze w pokoju, bądź jadalni lub w namiocie rozbitym na terenie schroniska. Tylko w tym przypadku trzeba tą kołderkę albo szmaciany domek mieć ze sobą i go przynieść. A to wymaga i odpowiedniego sprzętu i trochę sił fizycznych. A że tego pierwszego nie posiadam, z tym drugim to automatycznie odpadło, więc ostatnim razem skorzystałam z opcji pokojowej i tu wersja wypas bo lokum tylko dla współtowarzyszy wyprawy.

Schronisko turystyczne ma dość przystępne ceny i dla przeciętnego obywatela i dla studenta (raczej wersja śpiworek, namiot). Co mnie zaskoczyło nie zawsze są dostępne zniżki dla dzieci i młodzieży uczącej się. Za to z  ulg mogą skorzystać Honorowi Dawcy Krwi oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Z racji tego, że o tym nie wiedziałam swojej książeczki HDK nie wzięłam, ale jestem już o jedno doświadczenie mądrzejsza, więc następnym razem na pewno skorzystam.

Ze względu na umieszczenie schronisk w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od „cywilizacji” jedzenie i picie jest tam w znacznie wyższych cenach. Można się przed tym zabezpieczyć na dwojaki sposób. Pierwszy to przygotowanie zapasu jedzenia i drugi dla tych bardziej leniwych i z grubszym portfelem – to wzięcie większego zapasu gotówki.

Schronisko na Turbaczu [Zima]
Schronisko na Turbaczu [Zima]

Schroniska turystyczne oprócz bazy noclegowej posiadają znacznie bardziej rozwinięte zaplecze. W swej ofercie proponują: lokale gastronomiczne, jadalnie, sklepy z pamiątkami, informacje turystyczną, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego. Tak rozwinięta infrastruktura zachęca do skorzystania z dobrodziejstw malowniczego azylu.

Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *