Pierwszy dzień wiosny mamy już za sobą. Teraz każdy już z niecierpliwością czeka na pierwsze jej zwiastuny: pierwiosnki, przebiśniegi, zielone pąki drzew. To wspaniałe zjawisko budzenia się do życia przyrody zawsze skłania mnie to udania się na długi spacer. A jak już mowa o spacerach, to dzisiaj chciałabym Was zabrać do Wrocławia, gdzie możemy poobserwować nieco inne „cuda natury” w Ogrodzie Japońskim w Parku Szczytnickim.
Tak się składa, że ogród japoński jest otwarty od 1 kwietnia do 31 października, więc pora idealna, aby tam zaglądnąć. Co ciekawe nie jest to nowa placówka, ale miejsce klimatyczne, mające już swoją historię. Ogród japoński został założony w latach 1909 – 1912 za sprawą hrabiego Fritza von Hochberga. Oficjalne otwarcie nastąpiło 1913 r. wraz z Wystawą Światową. W tym roku (2013) ogród japoński we Wrocławiu ma piękny, okrągły jubileusz – całe sto lat! Projektantem pierwowzoru ogrodu był Mankichi Arai.
Niestety wraz z zakończeniem Wystawy Światowej, zabrano większość ekspozycji o charakterze japońskim. Zachowały się jednak ścieżki, wgłębienie na staw oraz pagórek porośnięty wyjątkową roślinnością. W 1974 r. wybudowano w ogrodzie kaskadę wodną, a staw napełniono wodą. Jednak największe zmiany nadające prawdziwie japoński charakter tego miejsca nastąpiły w 1994 r. Dzięki pomocy Ambasady Japońskiej oraz grona specjalistów z miasta Nagoja (ogrodników i architektów) w ciągu trzech lat Ogród Japoński stworzono w najdrobniejszych szczegółach zgodnie z japońską sztuką ogrodnictwa.
W każdym ogrodzie japońskim panuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja i tym charakteryzuje się również ogród japoński we Wrocławiu. Wszelkie działania i ingerencja człowieka powinny być starannie ukryte, wręcz niewidoczne. Tworzenie ogrodu japońskiego powinno się opierać na naśladowaniu przyrody, zgodnie z hasłem: „ucz się od natury, ale jej nie kopiuj”.
Niezbędnym elementem klasycznego ogrodu japońskiego jest woda, która symbolizuje życie oraz kamień, oznaczający trwałość i niezmienność przyrody. W ogrodach wykorzystuje się głazy o naturalnych kształtach, takim samym kolorze oraz fakturze. Wszędzie dominuje zieleń, a kwiaty są stosowane jako delikatny akcent. W ogrodzie japońskim najczęściej możemy spotkać: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.
Najbardziej charakterystycznymi elementami wrocławskiego ogrodu są:
- dwie kaskady – męska i żeńska, z których woda płynie do stawu o bardzo urozmaiconej linii brzegowej,
- ozdobna brama główna wraz z szeroką alejką spacerową,
- piękny zadaszony most łączący dwa brzegi stawu,
- kamienne latarnie,
- ciekawa roślinność
W przeszłości wrocławski ogród był „japoński” tylko z nazwy, obecnie jest nim naprawdę i stanowi unikalny fragment kultury japońskiej. Dzięki przywróceniu ideologii przyświecającej ogrodom japońskim, Wrocław zyskał świetną atrakcję chętnie odwiedzaną przez turystów. Zachęcające jest nie tylko piękna sztuka ogrodowa, ale również i cena biletów. Można je kupić tanio, a podczas spacerów nikt nas nie pogania, więc śmiało możemy tam spędzić cały dzień.
Ceny biletów:
Normalny: 3 PLN
Ulgowy: 1,50 PLN
1 thoughts on “Ogród Japoński we Wrocławiu”
Bartłomiej
(19 sierpnia 2013 - 13:21)Niesamowite przeżycie zobaczyć ten ogród na własne oczy. Styl jaki sobie narzucono jest ciekawy i wywodzi się z Japonii. Myślę, że dla osób zafascynowanych tym regionem i krajem jest to wspaniałe rozwiązanie, by zobaczyć ogrody „japońskie” na własne oczy.