Park dinozaurów w Bałtowie - mapa (źródło: juraparkbaltow.pl)

Park dinozaurów w Bałtowie

Dzisiaj przedstawiamy coś dla miłośników i tych ogromnych i mniejszych dinozaurów. Jest to wspaniale miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Imponujące eksponaty o rzeczywistych wymiarach przyciągają tłumy turystów. Cały kompleks jest bardzo dobrze wyposażony i tak zbudowany, by w każdej chwili można było odpocząć, pobawić się z dzieckiem, po to by później spokojnym spacerkiem powrócić do zwiedzania.

Stegozaur
Stegozaur

Skąd wziął się pomysł odtworzenia świata dinozaurów właśnie w tym miejscu?

Otóż w rejonie Gór Świętokrzyskich w skałach jurajskich odnajdowano ślady wielkich gadów. Podejrzewano, ze w tym rejonie musiały żyć dinozaury. Za tym tropem poszedł dr Gerard Gierliński – pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego. Dzięki badaniom wyjaśnił miejscową legendę. Otóż mieszkańcy Bałtowa wielkie ślady pozostawione na skale przypisali diabłu i nawet nazwali „Czarcią Stopką”. Według podania diabeł niósł wielki głaz, a wszystko po to by zburzyć kościół. Okazało się to dla niego zbyt wielkim wysiłkiem i upuścił kamień, na którym pozostały ślady diabelskich pazurów.

Jak się okazało w świetle nauki tak naprawdę odcisk zostawił groźny allozaur. Kolejne odkrycia wzbudzały coraz większe zainteresowanie zarówno mediów jak i lokalnych mieszkańców, aż w końcu postanowiono podzielić się zjawiskami z wszystkimi, tak powstał pomysł zbudowania Jura Parku w Bałtowie.

Tyranozaur
Tyranozaur (fot: Alina Zienowicz źr: wikipedia)

Rekonstrukcja dinozaurów w naturalnej wielkości okazała się strzałem w dziesiątkę. Park znajduje się na terenie, gdzie naukowcy odkryli autentyczne ślady dinusiów. Figury przedstawiają „nasze” dinozaury mieszkające na ziemi świętokrzyskiej, jak i ich kuzynów z całego świata. Kolejne odcinki parku są podzielone na epoki geologiczne. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy nie tylko o życiu dinozaurów, ich zwyczajach, ale także dzieje powstania ziemi, jak zmieniała się jej budowa. Muzeum na terenie parku pozwoli zgłębić wiedzę z zakresu skamieniałości z okresu jurajskiego.

Bałtowski Park Jurajski jest otwarty od 7 sierpnia 2004 roku. Od tego czasu kompleks jest stale rozbudowywany. Dzięki pomysłowości i energii organizatorów, przyciąga rzesze turystów z całej Polski. Na terenie parku znajduje się także oceanarium, do którego niestety trzeba zakupić oddzielne bilety. Ni emniej jednak cenę zdecydowanie rekompensują prehistoryczne gatunki podwodnej głębi.

Po zawarciu przyjaźni z dinozaurami warto spędzić czas na innych uciechach. Na Tereni parku jest plac zabaw dla dzieci, restauracja, sklepy z pamiątkami. A tuż za płotem jura parku można wybrać się na kolejkę rollercoaster, do parku rozrywki lub na spływ tratwami.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

2 thoughts on “Park dinozaurów w Bałtowie

    Renata

    (17 listopada 2011 - 13:50)

    Byłam widziałam. Dla mnie rewelacje, dla dzieciaków też. Można pozwiedzać, dowidzieć się ciekawych rzeczy, a przy tym jest to raj dla maluchów. Mogą biegać, skakać i nie trzeba co chwile upominać o cisze jak to jest zwykle w muzeach i takich sztywnych miejscach. Szczerze polecam.

    do renaty

    (14 grudnia 2011 - 19:26)

    Strasznie „sztywny” masz umysł…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *