Pielgrzymi idący do sanktuarium

Pielgrzymka – podróż z wiarą

Wakacje to czas związany z wypoczynkiem, podróżami, poznawaniem nowych miejsc, ale i także pielgrzymowaniem. Pielgrzymki to wspaniała podróż do miejsc świętych połączona z modlitwą, kontemplacją i refleksją nad własnym życiem. Jest to znakomita forma oderwania się od codziennego zgiełku i gonitwy. Trud i wysiłek włożony w pielgrzymkę jest wynagrodzony pogłębieniem wiary, odnalezieniem swojego miejsca w wszechświecie, zawiązaniem nowych znajomości oraz wielką radością przezwyciężenia własnych słabości fizycznych.

Pątnicy decydują się na wędrówkę z różnych powodów. Motywem do podjęcia podróży może być zadośćuczynienie za popełnione występki, okazanie wdzięczności za dotychczasowe życie lub „zaniesienie” swoich intencji i prośba o ich spełnienie.

Pielgrzymujący ludzie po bezdrożach
Pielgrzymujący ludzie po bezdrożach

Pielgrzymki mogą być zbiorowe lub indywidualne. Pielgrzymki zbiorowe są organizowane przez instytucje religijne. Coraz częściej można się również spotkać z ofertami takich pielgrzymek w biurach podróży. Indywidualni pątnicy mogą również przyłączyć się do większych grup pielgrzymów. Pielgrzymki różnią się także ze względu na sposób podróżowania mogą być: piesze, rowerowe, samochodowe.

Pielgrzymi idący do sanktuarium
Pielgrzymi idący do sanktuarium

Ktoś może zadać pytanie „Dlaczego ludzie decydują się na pielgrzymkę?” Powodów jest tak wiele, że trudno wszystkie wymienić. Każda pielgrzymka to takie „rekolekcje w drodze”. Poznanie wielu ludzi, pogłębienie wiary, pokonanie własnych słabości. Prostota, trud pielgrzymowania, skromne warunki (spanie na sianku lub pod chmurką), a także doświadczenie ludzkiej gościnności pozwalają na odnalezienie sensu życia. Atmosfera towarzysząca każdej pielgrzymce czy to indywidualnej czy zbiorowej jest niesamowita. Najpiękniejsze jest to, że wiek nie gra tu roli. Można spotkać rodziców z malutkimi dziećmi, nastolatków, dorosłych, a także osoby starsze. Każdy z nich ma swoją intencje i każdy podejmuje krzyż wędrówki, który jednoczy wszystkich razem. I to jest piękne. Aby to zrozumieć to po prostu trzeba przeżyć.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *