Popularne kierunki podróży Polaków w 2013

Któż z nas nie lubi spędzać wakacji, urlopu, dłuższego weekendu na wycieczce? Jest to wspaniała forma relaksu, odpoczynku i rozrywki. Wakacyjne oferty biur turystycznych przyciągają coraz większe rzesze Polaków. Lubimy też organizować podróż „na własna rękę” Jesteśmy bardziej otwarci na kraje zagraniczne. Wypoczynek spędzamy nie tylko w krajach europejskich takich jak Grecja, Włochy, Bułgaria ale coraz chętniej wyjeżdżamy też do krajów egzotycznych: Wenezueli, czy Dominikany. Przedstawiamy raport Empik Travel dotyczący najpopularniejszych kierunków podróży Polaków w 2013 roku.

Podróż „na własną rękę”

W ubiegłym roku aż 70 % klientów Empik Travel wybierało loty długodystansowe. Idąc od końca najmniejszą popularnością cieszyły się takie miasta jak: Sydney, Chicago, Singapur. Chętniej odwiedzane były: Rio de Janeiro, Dubaj i Bangkok. Najchętniej wybieranym kierunkiem lotów był Nowy Jork, wybierał go aż co piąty klient serwisu podróżujący na własną rękę. Tak duża popularność w dużej mierze wynikała z wielkiej przeceny lotów do Nowego Jorku linii Virgin Atlantic. Wśród miast europejskich znalazły się takie miasta jak: Warszawa, Ateny, Rzym, Paryż, Madryt. Podróż po Europie wybierali nie tylko klienci indywidualni, ale w dużej mierze także klienci biznesowi.

Gdzie będziemy latać w przyszłym roku? Prognoza na rok 2014

„W roku 2014 przewidujemy wzrost zainteresowania lotami krótkodystansowymi, nie tylko na trasach europejskich. Nasi klienci coraz chętniej wybierają bowiem weekendowy wypoczynek poza granicami kraju, najczęściej w Barcelonie, Lizbonie, Tel Avivie, Amsterdamie i Atenach. Prognozujemy, że równolegle będzie rosła także popularność dalekich lotów do Stanów Zjednoczonych, Tajlandii czy Indii. Sprzedaż biletów na loty długodystansowe stymulują coraz większe okresowe obniżki cen oraz liczne promocje organizowane przez zaufanych przewoźników. Dzięki nim odległe destynacje stają się coraz bardziej przystępne dla podróżujących” – mówi Ernest Macenowicz, Manager Empik Travel

Najpopularniejsze kierunki podróży wg. EmpikTravel
Najpopularniejsze kierunki podróży wg. EmpikTravel

Kierunki wakacyjne

Gdzie zatem wybieraliśmy się najchętniej na wakacje? Raport wykazał, że wakacje najchętniej spędzamy w osiemu krajach. Na ostatnim miejscu uplasowały się Włochy, ten kraj wybrało zaledwie 3% turystów z Polski. Nieco wyżej ulokowała się Tunezja, która nie tak dawno była wakacyjnym hitem, a w ubiegłym roku wybrało ją zaledwie 7% klientów Empik Travel. Czwarte miejsce należy aż do trzech państw: Bułgarii, Hiszpani i Cypru Północnego. Do każdego z tych krajów udało się po 9% naszych rodaków. Znacznie chętniej wybieraliśmy Turcję – aż 15% badanych spędziło tam wakacje. Wśród czynników decydujących o wyborze tego miejsca turyści wymieniali: rewelacyjną pogodę, odpowiednią temperaturę, niesamowite krajobrazy, oryginalną architekturę. Niewiele więcej, bo 17% badanych na miejsce wypoczynku wybrało Egipt, wskazując podobne motywy wyboru, jak w przypadku Turcji. Zdecydowanym faworytem w ubiegłym roku była Grecja, w której aż 28% Polaków spędziło wakacje. Turystów przyciąga śródziemnomorski klimat, malownicze położenie, piękne plaże i ciekawa historia.

Analiza niniejszego raportu sama nasuwa na myśl wniosek, iż Polacy najchętniej spędzają wakacje w krajach ciepłych, słonecznych z malowniczymi krajobrazami. Są to wycieczki głownie do krajów europejskich lub leżących niedaleko granicy Europy, w szczególności wspomniana Turcja oraz Egipt.

Gdzie na wakacje w przyszłym sezonie? Prognoza na rok 2014

Dotychczasowe tendencje oraz statystyki wskazują na to, że Polacy lubią wybierać sprawdzone miejsca. W związku z tym niewiele się zmieni w wyborze miejsc na wakacje w 2014 roku. Do najpopularniejszych kurortów wśród rodaków nadal będą należeć: Grecja, Turcja czy Egipt.

„Klienci wybierają je jako miejsce wypoczynku ze względu na przystępną cenę oraz sprzyjające warunki pogodowe. Na wybór podróży wpływ ma zapewne także brak formalności związanych z wyjazdem – podróżujący do Hiszpanii, Bułgarii czy Grecji nie mają obowiązku posiadania wizy ani paszportu” – mówi Ernest Macenowicz, Manager Empik Travel.

Z roku na rok coraz bardziej otwieramy się na nowe miejsca i bardziej egzotyczne podróże. Wśród przewidywanych prognoz pojawiają się takie miejsca jak: Dominikana i Malediwy.

Wakacje jeszcze trwają czekamy na nowy raport i konfrontacje prognoz z rzeczywistością 🙂


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *