Prządki

Rezerwat skalny – Prządki

Choć trudno uwierzyć na Podkarpaciu skrawek ziemi pokrywają ostańce skalne, niektóre z nich mają wręcz imponujące rozmiary i sięgają 20 m wzwyż. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m.

Z nazwą rezerwatu Prządki jest związana legenda. Podziwiane dziś skały to według podania zaklęte dziewczęta. Zostały ukarane za brak poszanowania dni świątecznych. Dworskie panny przędły len nawet w święta i za to zostały zamienione w kamień. Inna legenda opowiada o prządkach, które zostały napadnięte w lesie przez zbójców. Czarownik chcąc je uratować przed złem przemienił je w kamienie. Mimo różnych wersji ludowych podań przesłanie jest podobne, a nazwa jest ściśle związana z dziewczętami t rudniącymi się przędzeniem.

Rezerwat jest wytworem przyrody. Na skutek erozji eolicznej powstały oryginalne formy. Materiał jaki posłużył naturze do ostańców to gruboziarnisty piaskowiec. Nazwy grup skalnych nawiązują do kobiecych kształtów. I tak można podziwiać: „Prządkę – Matka”, „Prządkę – Baba”, „Herszt”. Ostatnia nosi imię legendarnego zbója „Madeja”. Ze wzgórza prządek można podziwiać piękna panoramę na pobliska Sucha Górę i Górę Królewską, a także na Kotlinę Krośnieńską.

Rezerwat istnieje od 1957 roku, znajduje się na terenie miejscowości Korczyna i Czarnorzeki w woj. podkarpackim (odległość od Rzeszowa – 43 km, od Krosna – 12 km) Powierzchnia jaka zajmują prządki wynosi 13,62 ha.

Rezerwat skalny – Prządki [Zima]
Rezerwat skalny – Prządki, zima
Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych:

 • Prządki – Strzelnica,
 • Odcinek Kamieniec – Prządki,
 • Czarnorzeki – Dział,
 • Strzelnica – Sucha Góra
 • szlak przy Zamku Kamieniec.

Dla osób chcących wyskoczyć w zaciszne miejsce, a jednocześnie nie posiadających sporego zapasu urlopu, jest to idealne miejsce. W sam raz na weekendową wycieczkę – 2 dni wystarczą na zwiedzenie całego Parku Przyrody Prządki. Atrakcyjny krajobraz zaskoczy nawet najbardziej wymagających turystów.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

2 thoughts on “Rezerwat skalny – Prządki

  Janusz

  (17 listopada 2011 - 13:59)

  Witam. Jakieś 2 miesiące temu byłem tam i oczywiście pochodziłem po tych skałach. Można powiedzieć, że jest to aktywny wypoczynek, ponieważ na niektóre skały nie jest łatwo wejść. Polecam odwiedzić to miejsce i spróbować swoich sił w zmaganiach z rezerwatem.

  Aneta

  (1 sierpnia 2013 - 12:53)

  Bardzo ciekawe miejsce, jeżeli w pobliżu znajdują się jakieś pensjonaty czy hotele, to ja widzę świetne miejsce na aktywne spedzanie czasu na świeżym powietrzu. Jestem w głównej mierze fanką wczasów oczyszczających i aktywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *