Choć trudno uwierzyć na Podkarpaciu skrawek ziemi pokrywają ostańce skalne, niektóre z nich mają wręcz imponujące rozmiary i sięgają 20 m wzwyż. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m.
Z nazwą rezerwatu Prządki jest związana legenda. Podziwiane dziś skały to według podania zaklęte dziewczęta. Zostały ukarane za brak poszanowania dni świątecznych. Dworskie panny przędły len nawet w święta i za to zostały zamienione w kamień. Inna legenda opowiada o prządkach, które zostały napadnięte w lesie przez zbójców. Czarownik chcąc je uratować przed złem przemienił je w kamienie. Mimo różnych wersji ludowych podań przesłanie jest podobne, a nazwa jest ściśle związana z dziewczętami t rudniącymi się przędzeniem.
Rezerwat jest wytworem przyrody. Na skutek erozji eolicznej powstały oryginalne formy. Materiał jaki posłużył naturze do ostańców to gruboziarnisty piaskowiec. Nazwy grup skalnych nawiązują do kobiecych kształtów. I tak można podziwiać: „Prządkę – Matka”, „Prządkę – Baba”, „Herszt”. Ostatnia nosi imię legendarnego zbója „Madeja”. Ze wzgórza prządek można podziwiać piękna panoramę na pobliska Sucha Górę i Górę Królewską, a także na Kotlinę Krośnieńską.
Rezerwat istnieje od 1957 roku, znajduje się na terenie miejscowości Korczyna i Czarnorzeki w woj. podkarpackim (odległość od Rzeszowa – 43 km, od Krosna – 12 km) Powierzchnia jaka zajmują prządki wynosi 13,62 ha.
Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych:
- Prządki – Strzelnica,
- Odcinek Kamieniec – Prządki,
- Czarnorzeki – Dział,
- Strzelnica – Sucha Góra
- szlak przy Zamku Kamieniec.
Dla osób chcących wyskoczyć w zaciszne miejsce, a jednocześnie nie posiadających sporego zapasu urlopu, jest to idealne miejsce. W sam raz na weekendową wycieczkę – 2 dni wystarczą na zwiedzenie całego Parku Przyrody Prządki. Atrakcyjny krajobraz zaskoczy nawet najbardziej wymagających turystów.
2 thoughts on “Rezerwat skalny – Prządki”
Janusz
(17 listopada 2011 - 13:59)Witam. Jakieś 2 miesiące temu byłem tam i oczywiście pochodziłem po tych skałach. Można powiedzieć, że jest to aktywny wypoczynek, ponieważ na niektóre skały nie jest łatwo wejść. Polecam odwiedzić to miejsce i spróbować swoich sił w zmaganiach z rezerwatem.
Aneta
(1 sierpnia 2013 - 12:53)Bardzo ciekawe miejsce, jeżeli w pobliżu znajdują się jakieś pensjonaty czy hotele, to ja widzę świetne miejsce na aktywne spedzanie czasu na świeżym powietrzu. Jestem w głównej mierze fanką wczasów oczyszczających i aktywnych.