Rower

Rowerem w świat

Podróżnik zabrał mnie na pieszą wycieczkę to czas skoczyć poziom wyżej. A co jak szaleć to szaleć, teraz to ja go wezmę w daleką podróż i sprawdzę jego kondycje. Tym razem wybieramy się w świat na dwóch kółkach. A skoro to mój pomysł to i ja muszę się zatroszczyć o wyposażenie i zorganizowanie wyprawy.

Bez czego nie mogę się obejść? Hm trzeba wybrać to co najbardziej potrzebne, co ułatwi cały przejazd i zapobiegnie przykrym niespodziankom – jak np. kapeć w kole. Nie pozostało mi nic innego jak sprawdzić stan techniczny naszych rowerów:

 • Błotniki – w razie deszczu na pewno będą stanowić jakąś barykadę dla błota i brudnej wody. Podróżnik będzie przyzwoicie wyglądać, ja zresztą też, a i rower przy tym mniej ucierpi (zachlapane przerzutki, śliskie rączki itd.). Zainwestowałam i kupiłam nowe, plastikowe- nieco lżejsze od tych metalowych- i zdecydowanie dłuższe – pan w sklepie doradził, że będą lepiej spełniać swoją funkcje. Pożyjemy zobaczymy.
 • Światełka, lampki – w lesie i jesienną porą za oknem szybko robi się ciemno. A nawet gdybyśmy chcieli się wybrać gdzieś o świcie to się przydadzą. Sprawdziłam stan oświetlenia: z przodu biała lampa o sygnale ciągłym, z tyłu czerwona dioda pulsująca jak dyskoteka. Wszystko w porządku, na pewno będziemy widoczni. Do tego jeden zapas baterii – w końcu przezorny zawsze ubezpieczony.
 • Licznik, prędkościomierz – niby by się przydał. W końcu fajnie by było wiedzieć ile przejechaliśmy w ciągu dnia, z jaką prędkością szalejemy na trasach i ile czasu to nam zajęło. Ale z drugiej strony jak Podróżnik dowiedziałby się, że za dużo przejechał i zwątpił by w połowie drogi, to lepiej nie ryzykować. Tym razem obejdzie się bez.
 • Sakwa lub plecak – jeden dzień zdecydowanie sakwa – pomieści wszystko co trzeba i nie muszę jej mieć na plecach tylko np. na ramie albo pod siodełkiem. Tylko, że ja planuje dłuższą podróż i o samych dokumentach, kluczach, czy chusteczkach się nie obejdzie. Troszkę trzeba będzie podźwigać, ale odzież na zmianę i jedzonko bezapelacyjnie są tego warte. Może kiedyś w końcu zainwestuje w wodoodporny plecak, już nieraz się przekonałam, że byłby niezawodny w każdych warunkach.
 • Niezbędne narzędzia – w końcu przygody lubią zaskakiwać w najmniej oczekiwanych momentach. Na pewno trzeba wziąć: zapasową dętkę, pompkę do roweru, zapasowy wentyl, łyżkę do ściągania opony i niezastąpione śrubokręty (płaski i krzyżowy).
 • Kask – przyda się bez względu na rodzaj trasy. Musi być i nie ma, że boli.
 • Bidon – osobiście nie lubię, zawsze kojarzy mi się z lepkimi, słodkimi napojami z posmakiem plastiku. Mam za to ulepszenie – koszyk. Istna rewelacja. Mogę do niego włożyć wodę mineralną, najlepsze są te o pojemności 0,7 – pasują idealnie.
 • Linka zabezpieczająca – nie jest to gwarant skutecznej ochrony przed lepkimi rękoma, dlatego też zawsze się staram zostawiać rower pod czyimś okiem. Jeśli już muszę z niej skorzystać, np. idąc do sklepiku czy toalety, staram się jak najszybciej wrócić. Moja linka jest jedną z tańszych bo i po co trącić pieniądze, skoro nie wymyślili jeszcze takiego materiału, którego nie dałoby się przeciąć.
 • Dzwonek – mała rzecz, a cieszy. Na pewno ułatwi przejazd w bardziej uczęszczanych miejscach przez pieszych.
 • Mała podręczna apteczka – parę plastrów, gazików, może jakaś maść na obicia. Nawet najlepszym zdarzają się wpadki i upadki.
 • Mapa – bez tego jak bez ręki, a chciałabym zobaczyć wszystkie atrakcje, które mamy w planie zobaczyć. Przede wszystkim to nie bawi mnie perspektywa zabłądzenia i „okrążania” po raz kolejny tego samego miejsca, do domu też trzeba kiedyś wrócić 😉

Myślę, że to już wszystko. Po podróży przekonam się czego mi brakowało.

A może Ty drogi czytelniku podpowiesz mi o jeszcze jakimś ważnym drobiazgu?

 


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

3 thoughts on “Rowerem w świat

  pendragon

  (19 września 2011 - 17:15)

  Nie lubię jeździć z plecakiem bo już po kilku kilometrach robi się dwa razy cięższy, a plecy mokre i bolące po dłuższej trasie. Wolę sakwy po obu stronach za siodełkiem ale różnych opcji jest sporo, byle nie na plecach. Pozdrawiam!

  Stasiek

  (27 września 2011 - 12:46)

  Myślę, że może się przydać również busola, która pomoże nam w łatwym orientowaniu się na mapie (szybciej zorientujemy się gdzie się znajdujemy).

  Janek

  (11 stycznia 2013 - 21:39)

  Naprawdę dobry artykuł i mnóstwo przydatnych infromacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *