Skałki Twardowskiego, Zakrzówek

Skałki Twardowskiego – Zalew Zakrzówek

Będąc w Krakowie warto pamiętać, że obiekty, który warto zobaczyć to nie tylko rynek, Wawel i Smok Wawelski ale także piękny skrawek natury jakim są Skałki Twardowskiego w Zakrzówku.

Zalew na Zakrzówku powstał 1990 r. w wyniku połączenia dwóch wyrobisk dawnego kamieniołomu wapienia połączonych przesmykiem. Głębokość zalewu dochodzi nawet do 32 m! i stale wzrasta. Przejrzystość wody wynosi od nawet i 20 m. Na głębokości 25 m znajduje się czarna zawiesina powstała z rozpuszczania związków organicznych skał oraz gleby. Co ciekawe poziom zmętnienia co roku obniża się, więc może kiedyś dobra widoczność pod wodą będzie na całej głębokości zalewu.

Na dnie zalewu znajduje się sporo zatopionych przedmiotów. Wśród nich można znaleźć: autobus, fiat 125 p, szatnię robotników, starą nyskę, tablicę papieską (upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej), domek na półce. Osobliwą atrakcją dla nurków jest pozostawiony „nurek Stefan” oraz stalowy smok.

Zatopiony autobus: Zalew Zakrzówek
Zatopiony autobus: Zalew Zakrzówek
Nurek Stefan: Zalew Zakrzówek
Nurek Stefan: Zalew Zakrzówek

Nazwa skałek jest związana z legendą, która głosi, że czarnoksiężnik Twardowski prowadził w okolicach Zakrzówka szkołę magii. W wyniku eksplozji laboratorium mistrza powstały skałki otaczające akwen. Na ich obszarze znajdują się liczne jaskinie m.in.  Grota Twardowskiego o długości 500 m (niedostępna dla zwykłych turystów), Jaskinia Jasna i Niska. Charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą, można się tu spotkać z różnymi formami krasowymi: żłobkami, żebrami, lejami.

Skałki Twardowskiego, Zakrzówek
Skałki Twardowskiego, Zakrzówek

Skałki Twardowskiego okalające zalew to doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie natury. Można tu spotkać amatorów spacerów, joggingu, jazdy rowerowej, a także wspinaczki górskiej oraz nurkowania. Ze względu na nieuregulowane dno, drzewa wystające z wody oraz skały, kąpiel w zalewie jest zabroniona.


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *